Rekordowy budżet poznańskiej kultury

Blisko trzy miliony złotych Rada Miasta Poznania przekazała na rozwój kultury. Dodatkowe pieniądze trafią do miejskich instytucji oraz na projekty organizacji pozarządowych w ramach otwartego konkursu oraz małych grantów. Tegoroczny plan wydatków na wsparcie kulturalne NGO jest najwyższy w historii miasta, łącznie to aż 12,8 mln złotych.

Konferencja prasowa dot. Akademii Gitary - grafika artykułu
Konferencja prasowa dot. Akademii Gitary

- Przekazujemy na poznańska kulturę dodatkową pulę pieniędzy, to dokładnie 2,8 miliona złotych. Część trafi do miejskich instytucji, m. in. do Centrum Kultury Zamek, Biblioteki Raczyńskich, a także do Galerii Miejskiej Arsenał i Estrady Poznańskiej.  Wspieramy też projekty niezależne, stowarzyszenia i fundacje, które działają na rzecz naszych mieszkańców. Dla nich już za chwilę organizujemy konkurs dogrywkowy - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Dzięki zmianie w budżecie, którą 20 czerwca podjęła Rada Miasta, tegoroczny plan wydatków na wsparcie organizacji pozarządowych, zajmujących się kulturą, wynosi w sumie 12,8 milionów złotych. Dodatkowy 1,1 mln złotych przeznaczony jest na otwarty konkurs dla NGO. Oferty na wydarzenia, które będą zaplanowane od 1 września do końca 2017 roku. Czas na złożenie ofert upływa do 14 lipca. 150 tys. złotych znajdzie się w puli małych grantów, co umożliwi bieżące wsparcie np. projektów wakacyjnych zajęć dla dzieci, ale też np. seniorów.

Konkurs jest już otwary na platformie www.witkac.pl

1,6 mln trafi do miejskich placówek, m.in. na wsparcie dla instytucji, które nie otrzymały w tym roku wsparcia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na kluczowe festiwale (CK Zamek i Teatr Polski). To są także środki na rozpoczęcie inwestycji w rewaloryzację Arsenału i Estrady Poznańskiej.

Wiadomość o zwiększonym planie wydatków na kulturę prezydent Jędrzej Solarski przekazał podczas konferencji prasowej, zapowiadającej jubileuszową edycję festiwalu muzycznego Akademia Gitary. Cykl koncertów, warsztatów i wydarzeń skupionych wokół tego instrumentu rozpocznie się 11 sierpnia i potrwa do 10 września.

- To już dziesiąta edycja tego wyjątkowego projektu muzycznego, który wykracza daleko poza granice naszego miasta. Akademia Gitary to ponad sto imprez w kilkudziesięciu miastach. To bardzo cieszy, że możemy wspólnie realizować tak ambitne przedsięwzięcie - przekonuje prezydent Jędrzej Solarski.

Festiwal już od dekady dociera z sześcioma strunami do kilkudziesięciu miejsc w Wielkopolsce, co czyni go jedynym w Europie wydarzeniem muzycznym z gitarą na pierwszym planie o tak dużym zasięgu i randze. Podczas pięciu festiwalowych tygodni muzycy odwiedzą 50 miejsc, w których odbędzie się łącznie 100 wydarzeń.

Akademia Gitary to przede wszystkim festiwal muzyki klasycznej z gitarą na pierwszym planie, do udziału w którym, jak co roku, zaproszenie przyjęło wielu wybitnych artystów i pedagogów. Jednak wydarzenia adresowane są do każdego, prezentowane będą też inne gatunki i style muzyczne. W programie festiwalu można znaleźć m. in. pikniki gitarowe dla seniorów czy koncerty i warsztaty dla najmłodszych. Kulminacją działań popularyzujących ten instrument jest tradycyjny już happening gitarowy na Starym Rynku.

- Gitara to wyjątkowo uniwersalny instrument. Każdy może przy ognisku zagrać na trzy chwyty. Z drugiej strony w Poznaniu i Wielkopolsce wystąpią światowej sławy wirtuozi. Widzimy jak duża jest potrzeba kultury w mniejszych miejscowościach, dlatego odwiedzimy lokalne kościółki i inne nietypowe lokalizacje. Ma to też wymiar edukacyjny. Do udziału w lekcjach zapraszamy młodych adeptów gitary klasycznej, którzy mają możliwość szlifować swoje umiejętności pod okiem najwybitniejszych polskich i zagranicznych pedagogów - podsumowuje Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Hubert Bugajny/biuro prasowe