Rusza Poznański Szlak Forteczny

Tablice informacyjne już stoją przed fortami, można też dowiedzieć się więcej przez smartfona dzięki QRkodom - wszystko to ułatwi miłośnikom fortyfikacji zwiedzanie Poznańskiego Szlaku Fortecznego, którego uruchomienie zaplanowano na koniec stycznia tego roku.

UMP 2016
UMP 2016

Szlak przebiega przez kilkadziesiąt obiektów XIX-wiecznej Twierdzy Poznań i ma być kompleksową prezentacją jej historii - przypomnijmy, że Twierdza Poznań składa się z fortyfikacji poligonalnych pierścienia wewnętrznego budowanych w latach 1828 - 1869 oraz z późniejszego pierścienia zewnętrznego 18 fortów, które powstały w latach 1876 - 1890.

Do zwiedzania nie są udostępnione wszystkie obiekty, nie wszystkim też udało się przetrwać do naszych czasów - jednak 18 fortów i schrony na trasie szlaku z pewnością zadowolą nawet bardziej wybrednych miłośników fortyfikacji, zwłaszcza że wśród obiektów przeznaczonych do zwiedzania są też takie, w których zachowały się umocnienia z czasów I wojny światowej. Warto wiedzieć, że to jeden z nielicznych takich obiektów w Europie.

Zwiedzanie tak rozległego kompleksu - forty okalają przecież całe miasto i wiele z nich jest dobrze ukrytych wśród zieleni czy nowszych budynków - nie jest łatwe. Jednak pomysłodawcy Poznańskiego Szlaku Fortyfikacyjnego przygotowali kompleksową i łatwo dostępną informację o fortach i samym szlaku. Zwolennicy tradycyjnych metod informowania znajdą wszystkie niezbędne informacje na 40 tablicach rozstawionych przy fortach, schronach i innych obiektach twierdzy. Ci, którzy wolą metody bardziej nowoczesne, będą mogli podczas zwiedzania wspomagać się QRkodami.

Dzięki QRkodowi zwiedzający wejdzie na stronę internetową obiektu, który właśnie ogląda, gdzie znajdzie jego opis, mapy, historię budowy i ciekawostki. Informacje będą także w językach angielskim i niemieckim. Docelowo strona ma umożliwić przejście całego szlaku dzięki interaktywnej mapie.

Na trasie Poznańskiego Szlaku Fortecznego stanie się Fort VII, w którym mieści się Muzeum Martyrologii Wielkopolan - tu był pierwszy stworzony przez hitlerowców na ziemiach polskich obóz koncentracyjny - a także Śluza Katedralna, jeden z najstarszych zachowanych elementów twierdzy, która, po starannym remoncie, stanowi obecnie część Bramy Poznania.

Pomysłodawcom szlaku chodzi o popularyzację fortów nie tylko wśród turystów, ale także mieszkańców Poznania - obecnie nie wszyscy wiedzą, że posiada w mieście jedną z największych i najlepiej zachowanych twierdz w Europie, której miasto w dużym stopniu zawdzięcza swój rozwój.

Warto przypomnieć, że co roku w Poznaniu odbywają się Dni Twierdzy Poznań cieszące się coraz większą popularnością tak wśród poznaniaków, jak i wśród turystów - tegoroczną, czwartą edycję zaplanowano w weekend 27-28 sierpnia.

Więcej informacji na temat Poznańskiego Szlaku Fortecznego

BKPiRM/el