Światowy Kongres Informatyczny

Eksperci IT z całego świata, prelekcje na temat obecnych trendów, a także debaty, spotkania networkingowe oraz możliwość własnego wystąpienia. To wszystko czeka na uczestników Światowego Kongresu Informatycznego (World Computer Congress). WCC odbędzie się w Poznaniu w dniach 17-21 września. Zapisy już się rozpoczęły.

Światowy Kongres Informatyczny (World Computer Congress) odbędzie się w Poznaniu w dniach 17-21 września/ fot. pxhere.com
Światowy Kongres Informatyczny (World Computer Congress) odbędzie się w Poznaniu w dniach 17-21 września/ fot.pxhere.com

Światowy Kongres Informatyczny (WCC) jest organizowany przez federację IFIP (International Federation For Information Processing - wiodącej międzynarodowej Federacji ds. Przetwarzania Informacji, utworzonej w 1969 r. pod auspicjami UNESCO). Członkami IFIP są towarzystwa i akademie nauk z ponad 50 krajów. Łącznie federacja skupia ponad 350 tys. informatyków, wśród których jest wielu laureatów nagrody Turinga (informatycznego odpowiednika nagrody Nobla).

WCC odbywa się co 2 lub 3 lata, od 1959 roku. W każdej edycji kongresu uczestniczy od kilkuset do 2 tysięcy przedstawicieli nauki i przemysłu. Gospodarzem ostatnich WCC były: Kanada (2002), Francja (2004), Chile (2006), Włochy (2008), Australia (2010), Holandia (2012) i Korea (2015). W Europie Centralnej i Wschodniej odbył się tylko jedno takie wydarzenie (na Węgrzech w 1998 roku). WCC w Poznaniu będzie więc pierwszym kongresem IFIP w tej części Europy od 20 lat. Okazja do wzięcia udziału w wydarzeniu zbyt szybko się nie powtórzy. WCC za każdym razem odbywa się w innym mieście świata.

Temat przewodni tegorocznego WCC to: Information Processing in an Increasingly Connected World: Opportunities and Threats. Główne tematy, jakie zostaną poruszone to m.in.: bezpieczeństwo i ochrona prywatności, analityka biznesowa i data science, technologie przetwarzania dużych i niejednorodnych wolumenów danych (Big Data), systemy informatyczne klasy enterprise i technologie baz danych, a także aspekty społeczne technologii informatycznych, badania i rozwój technologii informatycznych w przemyśle i nauce oraz rozwój informatyki w ujęciu historycznym. W programie znalazły się też np. międzynarodowy konkurs bezpieczeństwa cyfrowego - Capture the Flag czy sesje tematyczne poświęcone maszynie szyfrującej Enigma z pokazem jej działania.

Na uczestników kongresu czeka seria wykładów plenarnych, które wygłoszą światowej sławy eksperci, m.in.: sir Dermont Turing (bratanek Alana Turinga), prof. Wil van der Aalst - jeden z najczęściej cytowanych na świecie naukowców-informatyków, dr Jan Camenisch - ekspert w zakresie kryptografii i ochrony prywatności czy prof. Leslie Valiant - autor fundamentów teorii obliczeniowej, laureat Nagrody Turinga. Entuzjaści IT będą też mogli spotkać profesjonalistów wiodących firm na rynku globalnym (m.in., GSK, IBM, Intel, Microsoft, Roche, Beyond, Intel) oraz ekspertów IT z przemysłu i akademii z całego globu.

24. World Computer Congress, pod honorowym patronatem prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka, odbędzie się w dniach 17.-21 września, na Politechniki Poznańskiej. Rejestracja na wydarzenie już się rozpoczęła. Zapisać można się za pośrednictwem strony internetowej:  http://wcc2018.put.poznan.pl/registration.

Więcej informacji o samym kongresie można znaleźć tutaj: http://wcc2018.org/

To, że Światowy Kongres Informatyczny odbywa się właśnie w stolicy Wielkopolski nie powinno dziwić. W Poznaniu coraz więcej dzieje się w branży IT. Nowe biura otworzyły w tym roku firmy Sonalake i TomTom. Natomiast na sierpień zaplanowano otwarcie centrum usług firmy Computacenter.

AJ