U Marcina na imieninach

11 listopada odbędą się tradycyjne imieniny ulicy Święty Marcin. Przez centrum przejdzie barwny korowód, będzie kiermasz rogala i występy artystów w Sali Wielkiej w Centrum Kultury Zamek. Finałowy koncert zespołu Raz Dwa Trzy zakończy uroczyste obchody imienin św. Marcina.

Obywatel Św. Marcin zaprasza na imininy ulicy
Obywatel Św. Marcin zaprasza na imininy ulicy

- W związku z remontem ulicy Święty Marcin zmienia się trasa korowodu. Pójdziemy od Ronda Kaponiera w dół, w stronę Zamku. Tam prezydent Poznania przekaże klucze do miasta świętemu Marcinowi. W ten sposób rozpoczniemy świętowanie imienin ulicy. Ten odcinek jest rzeczywiście krótszy, ale też szerszy, co pozwoli poznaniakom lepiej uczestniczyć w paradzie - mówi Anna Hryniewiecka, dyrektor CK Zamek.

Wspólną zabawę mieszkańcy Poznania mogą rozpocząć już od godziny 11:00 na kiermaszu rogala. Wzdłuż al. Niepodległości - między Świętym Marcinem a Fredry - pojawi się blisko 100 wystawców , oferujących wyroby rękodzieła i tradycyjne rogale świętomarcińskie.

Barwny korowód ze świętym Marcinem na czele wyruszy z Ronda Kaponiera w stronę Zamku o godzinie 13:30. W postać świętego i innych rzymskich legionistów wcielą się członkowie stowarzyszenia "Bellator Societas". W orszaku pójdą też sarmaci, ułani oraz kucharze z gęsiną. Przemarsz z udziałem mieszkańców Poznania, grup rekonstrukcyjnych, uczniów szkół i harcerzy zakończy się o 14:00 przy małej scenie CK Zamek (tuż obok wejścia B). Już na scenie prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak wręczy bohaterowi uroczystości symboliczne klucze do bram miasta.

Po przekazaniu kluczy na małej scenie przed Zamkiem zagra formacja Dikanda, która w swoim repertuarze stawia na world music. Muzyczne inspiracje czerpie z szeroko rozumianego orientu - od Bałkanów, aż po Indie.

By Marcin nie zdmuchnął Marcina

 Ze względu na trudne warunki  pogodowe zapowiadane przez IMiGW wieczorne koncerty zostały przeniesione do Sali Wielkiej. Tam o godzinie 18:00 na scenie pojawi się poznański kwartet Orkiestra Prowincjonalna, który zaskoczy poznaniaków pomysłowością wykonania autorskich utworów.

Na zakończenie obchodów, również w Sali Wielkiej, o godzinie 19:30 wystąpi zespół Raz Dwa Trzy. Dojrzałe, często zabawne treści, śpiewane charakterystycznym głosem lidera grupy - Adama Nowaka - komponują się z muzyką, w której można odnaleźć elementy jazzu, folku i bluesa.

Z powodu silnych podmuchów wiatru odwołany został pokaz sztucznych ogni.

- Od lat pokazujemy, że święty Marcin był zaangażowany w pomaganie bliźnim, dlatego i  tym roku chcemy zwrócić uwagę jak ważna jest działalność organizacji pozarządowych, które pomagają osobom biednym, wykluczonym. To najlepszy przejaw patriotyzmu - mówi dyrektor Hryniewiecka. Dodaje też, że zaangażowanie w pomoc potrzebującym i konsekwentne wspieranie organizacji takiej pomocy udzielających leży u podstaw społeczeństwa obywatelskiego.

Dlatego właśnie do obchodów imienin ulicy Święty Marcin włączone zostaną także organizacje pozarządowe, których przedstawicieli będzie można spotkać pomiędzy godzina 15:00 a 18:00 w Altrium oraz w Kinie Pałacowym CK Zamek. Wśród zaproszonych gości jest m. in. siostra Małgorzata Chmielewska - założycielka Wspólnoty Chleb Życia, która prowadzi domy dla samotnych i chorych. Będą także przedstawiciele Stowarzyszenia Na Tak, Fundacji Barka, Towarzystwa Opieki Paliatywnej, Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet Baba.

Hubert Bugajny, Dominik Jagiełło/biuro prasowe