Uczniowie SP 46 już w nowym miejscu

Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 46, przy ul. Inowrocławskiej zyskali lepsze warunki nauki. Zakończyła się potrzebna i bardzo oczekiwana rozbudowa placówki. W nowym skrzydle znalazły się cztery sale lekcyjne, biblioteka i pokój nauczycielski.

Uczniowie i nauczyciele SP 46 mają powody do świętowania. W piątek uroczyście otwarto nowe skrzydło szkoły
Uczniowie i nauczyciele SP 46 mają powody do świętowania. W piątek uroczyście otwarto nowe skrzydło szkoły

- Szkoła to nie tylko mury. To przede wszystkim ludzie, którzy ją tworzą - uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracyjni, rodzice - mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, podczas uroczystego otwarcia nowej części szkoły. -  Cieszę się jednak, że mamy możliwość spotkania się w nowym, pięknym skrzydle budynku. Dzieci są uśmiechnięte. Dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili - dyrekcji, projektantom, wykonawcom i społeczności lokalnej. A to nie koniec pozytywnych informacji - w tym roku szkołę czeka jeszcze termomodernizacja - zapowiedział zastępca prezydenta.

Dobudowane skrzydło szkoły ma powierzchnię 450 mkw. Na trzech kondygnacjach znajdują się cztery sale dydaktyczne, biblioteka i pokój nauczycielski. Na każdą z nich można dostać się z głównego budynku szkoły. Prace były prowadzone na wzór modelu skandynawskiego. Do budowy nowego skrzydła szkoły użyto gotowych prefabrykatów, co pozwoliło obniżyć koszty inwestycji i znacznie przyspieszyć prace.

- Doczekaliśmy się, szkoła naszych marzeń stała się rzeczywistością - podkreślił Tadeusz Badowski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 46.

Jak tłumaczy, w SP 46 uczy się 460 dzieci. Po reformie oświaty, która przywróciła 8-letnią szkołę podstawową, zwiększając liczbę uczniów, pojawiły się problemy lokalowe.

- Pracowaliśmy od godziny zerowej, czyli 7 rano. Lekcje trwały do godz. 17.20. Teraz, wszystko się zmieni. Od poniedziałku dzieci będą zaczynać zajęcia o godz. 8 i kończyć najpóźniej o 15.20 - tłumaczy Tadeusz Badowski. - Dziękuję wszystkim, którzy włożyli w szkołę swoje serce i przyczynili się do tego sukcesu.

Jak podkreśla dyrektor SP 46, marzenie o rozbudowie placówki udało się spełnić dzięki zaangażowaniu wielu osób. Pomysł zwyciężył w Poznańskim Budżecie Obywatelskim 2018. Dzięki temu udało się pozyskać 500 tys. zł. Początkowo rodzice chcieli, by przed szkołą stanęły dwa kontenery, w których będą uczyć się młodsze dzieci. Zmienili jednak zdanie.

- Pomyśleliśmy, że można dołożyć pieniądze i rozbudować już istniejący budynek. Dzięki temu zamiast dwóch sal lekcyjnych, udało się pozyskać aż sześć pomieszczeń - wyjaśnia Tadeusz Badowski.

Prace budowlane na terenie szkoły rozpoczęły się w czerwcu 2018 r. (zaraz po zakończeniu roku szkolnego). Najpierw trzeba było przeprowadzić rozbiórkę dawnego domku palacza. We wrześniu ruszyła budowa szkoły. Nowe mury udało się postawić w trzy tygodnie. W październiku realizowano już prace wykończeniowe. Całość zakończyła się w grudniu 2018 roku. Inwestycja kosztowała prawie 2 mln zł. Pół miliona pochodziło z PBO 2018, Miasto Poznań dołożyło kolejne 600 tys. zł., pozostałe 750 tys. zł to dofinansowanie z budżetu państwa.

W przyszłym roku Szkołę Podstawową nr 46 czeka jeszcze termomodernizacja. Zakres prac został uzgodniony z miejską konserwator zabytków. Budynek, w którym mieści się Szkoła Podstawowa nr 46 powstał w latach 30., czyli jeszcze przed drugą wojną światową. W ramach prac termomodernizacyjnych odtworzone zostaną dawne elementy architektoniczne stylu modernistycznego. Nacisk na to położono także podczas rozbudowy nowego skrzydła szkoły.

AJ