VI Dni Twierdzy Poznań

Już po raz szósty, w ostatni weekend sierpnia, odbędą się Dni Twierdzy Poznań. Zwiedzający odkryją tajemnice poznańskich fortów i obejrzą sprzęt wojskowy. Na czas wydarzenia zostaną uruchomione specjalne linie autobusowe umożliwiające dojazd do odwiedzanych obiektów.

VI Dni Twierdzy Poznań - grafika artykułu
VI Dni Twierdzy Poznań

Atrakcje związane z VI Dniami Twierdzy rozpoczną się w sobotę 25 sierpnia i potrwają do niedzieli. Poznaniacy mają okazję zwiedzić i poznać aż dwadzieścia sześć miejsc związanych z militariami. Wycieczki z przewodnikiem przybliżą zwiedzającym historię naszego kraju od czasów Mieszka I aż do okresu Zimnej Wojny. W programie spacer po Parku Cytadela, gry miejskie, a także escape room znajdujący się w klasztorze karmelitów na Wzgórzu Św. Wojciecha.

- Ideą wydarzenia jest promowanie miejsc, związanych z fortyfikacjami, które można zwiedzać nie tylko podczas akcji, ale przez cały rok. Na liście nie mogło zabraknąć muzeów, dostępnych niemal codziennie -  tłumaczy Wojciech Mania z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. - Jednak wiele miejsc funkcjonuje dzięki pasjonatom historii, którzy opiekują się fortami i schronami, udostępniając je zwiedzającym przynajmniej kilka razy w roku lub na zamówienie.

Na liście obiektów otwartych dla zwiedzających znajduje się aż siedem fortów oraz liczne schrony m.in. schron Arthura Greisera w podziemiach siedziby Radia Poznań i schrony przeciwlotnicze w Parku Wilsona. Od tego roku można zwiedzać bunkier w Parku Sołackim w towarzystwie przewodnika posługującego się językiem migowym.

Żołnierze z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Dowbor-Muśnickiego zaprezentują poznaniakom profesjonalny sprzęt wojskowy. Dodatkową atrakcją dla zwiedzających jest możliwość spróbowania wojskowej kuchni - potrawy będą serwowane m.in. w Forcie V a, schronie w Parku Sołackim oraz Jeżyckim Centrum Kultury.

Miłośnicy samodzielnych wycieczek mogą skorzystać z mobilnego przewodnika po Twierdzy Poznań. Oprócz opisu obiektów użytkownicy odnajdą w nim quizy, plany Fortu VI oraz informacje jak dojechać na teren fortyfikacji. Aplikacja nie wymaga dostępu do internetu. Można ją znaleźć w Google Play lub App Store wpisując hasło "Fort Poznan".

Historia poznańskich fortów sięga tysiąca lat wstecz. Do XIII wieku poznański gród stanowił ważne ogniwo w polskim systemie obronnym. Nie bez znaczenia jest fakt, że znajdował się blisko Gniezna. Miasto stało się fortecą w XIX w., a głównym fortem została Cytadela. Pod koniec II wojny światowej Niemcy przez miesiąc bronili się w obecnej stolicy Wielkopolski przed wojskami sowieckimi. Pozostałości po pruskich fortyfikacjach, jako świadkach historii, można odwiedzićw trakcie VI Dni Twierdzy Poznań.

W sobotę i niedzielę zostaną uruchomione specjalne linie autobusowe - numer 101 i 102. Od około godz. 10:00 do godz. 18:00 co 40 minut będą dowozić zwiedzających do wyznaczonych miejsc. Na tzw. liniach fortecznych obowiązuje taryfa turystyczna. Poznaniacy mogą kupić bilety jednoprzejazdowe (cena 3/4/12 zł) bądź jednodniowe (cena 6/8/24 zł). Bilety do nabycia w weekend u kierowcy pojazdu.

Więcej o VI Dniach Twierdzy Poznań:  http://poznan.travel/pl/r/dni-twierdzy-poznan/program-vi-dni-twierdzy-poznan-2018

Więcej o komunikacji podczas VI Dni Twierdzy Poznań:

https://www.ztm.poznan.pl/pl/aktualnosci/vi-dni-twierdzy-w-sobote-i-niedziele-25-i-26-sierpnia-kursowac-beda-autobusowe-linie-forteczne-nr-101-i-102

Załączniki