Piosenka może czas pokonać

Maria Lewandowska z Konina zwyciężyła w finale V Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Żydowskiej "Piosenka może czas pokonać", który odbył się w piątek w Sali Lubrańskiego Collegium Minus w Poznaniu.  

Finał V Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Żydowskiej
Finał V Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Żydowskiej

Celem konkursu jest m.in. popularyzowanie i rozwijanie zainteresowania kulturą oraz tradycją żydowską, jak również propagowanie dialogu międzykulturowego. W tym roku rywalizacja po raz pierwszy miała charakter ogólnopolski.  Wzięło w niej udział 10 młodych wykonawców, wyłonionych w półfinale w styczniu.

Każdy z nich zaprezentował dwa utwory, głównie z okresu Polski międzywojennej i powojennej. W większości były to piosenki dobrze znane, takie jak popularne "Bubliczki", "Sex Appeal" czy "Skrzypek Hercowicz". Nie brakowało utworów słynnego Mariana Hemara oraz Emanuela Schlechtera.

Zwyciężczynią w jednogłośnej opinii jury oraz publiczności została Maria Lewandowska z Konina, która zaśpiewała piosenkę "Już nie zapomnisz mnie" ze słowami Ludwika Starskiego i muzyką Henryka Warsa oraz "Elegię żydowskich miasteczek" Antoniego Słonimskiego.

Nagrodą w konkursie była statuetka "Leopold" - od imienia honorowego patrona festiwalu, Leopolda Kozłowskiego Kleinmana - "ostatniego klezmera Galicji", wybitnego polskiego muzyka żydowskiego pochodzenia.

Organizatorami konkursu byli: Zespół Szkół Ekonomicznych w Poznaniu oraz Poznańska Filia Związku Gmin Żydowskich.

Wydział Kultury UMP/op. JŻ