ZKZL przejmuje administrowanie miejskimi lokalami

W poniedziałek 21 sierpnia komunalne nieruchomości wróciły po 11 latach pod zarząd miasta. Od teraz mieszkańcy i najemcy miejskich lokali  obsługiwani będą w pięciu nowych Punktach Obsługi Klienta, rozlokowanych na terenie miasta. -  Zmiana ma przynieść duże oszczędności oraz przede wszystkim przyśpieszyć procedury i poprawić standard obsługi - mówi Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania.

Nowy Punkt Obsługi Klienta ZKZL, ul. 23 Lutego 4/6A - grafika artykułu
Nowy Punkt Obsługi Klienta ZKZL, ul. 23 Lutego 4/6A

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych zastąpił tym samym wyłaniane w przetargach prywatne firmy zarządzające nieruchomościami. Dotychczas bezpośrednią obsługą najemców lokali komunalnych w Poznaniu zajmowały kolejno od 2006 do 2009 - Feroma sp. z o. o.; do 2013 - Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej S.A i do 2017 - ZZN WAM Sp. z o. o.

- Jestem zwolennikiem zasady, że odpowiedzialność jest tam gdzie decyzyjność. Dzięki temu nie będzie przerzucania się winą, że pewne niedomagania są skutkiem nieodpowiedniego działania administratora. Cała odpowiedzialność, ale też decyzyjność jest teraz po stronie ZKZL - mówi Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania.

Jednym z ważniejszych motywów decyzji o zmianie było niezadowolenie mieszkańców z poziomu  dotychczas świadczonych usług. Rezygnując z firm pośredniczących, ZKZL wprowadza zmiany poprawiające jakość obsługi oraz przyśpiesza większość procedur. Usprawniona zostanie obsługa zleceń dotyczących między innymi eksploatacji lokali, zgłoszenia awarii, rozliczania mediów, sprawdzania stanu konta lub stanu zadłużenia lokalu. Sprawy lokatorów i najemców obsługiwane będą w pięciu Punktach Obsługi Klienta, zlokalizowanych w różnych punktach miasta.

- Nie trzeba już chodzić do centrali ZKZL na ulicy Matejki. W osiedlowych punktach można dowiedzieć się m. in. do jakich instytucji trzeba się zwrócić o pomoc mieszkaniową, dodatkowe wsparcie. Poznaniacy mogą teraz przyjść, załatwić swoje sprawy mieszkaniowe i uzyskają pełną pomoc blisko domu.  Nasi pracownicy mają też za zadanie dotrzeć bezpośrednio do mieszkańców - podkreśla Arkadiusz Stasica, prezes ZKZL.

- Przejęcie pozwoli nam także na poprawienie jakości świadczenia usług i lepszą komunikację z samymi najemcami. Szczególnie zależy mi na zbudowaniu systemu wczesnego powiadamiania o możliwym zadłużeniu. Chcemy żeby już po drugim miesiącu braku zapłaty pracownicy ZKZL w sposób zdecydowany, ale empatyczny kontaktowali się z najemcami z pytaniem co się dzieje i jak mogą pomóc - zapewnia prezydent Tomasz Lewandowski. Zwraca tez uwagę, że każdy mieszkaniec będzie traktowany indywidualnie i z należyta uwagą. - Mieszkaniec, który znalazł się na zakręcie życia, na przykład na skutek choroby, nie płacił czynszu i to zderzenie z rzeczywistością okazuje się brutalne. Możliwość obsłużenia takiego zadłużenia jest praktycznie zerowa i często takie osoby były eksmitowane. To nie rozwiązuje żadnego problemu. Chcemy zadziałać znacznie szybciej, reagować i pytać jak możemy pomóc. Natomiast osoby nieuczciwe, które chcą kosztem innych mieszkać za darmo, takie przypadki chcemy ograniczyć.

Pod specjalnym numerem telefonu Poznań Kontakt 61 646 33 44, mieszkańcy mogą uzyskać odpowiedzi na pytania związane z użytkowaniem lokali komunalnych. Tych powstało pięć, rozlokowanych w różnych dzielnicach Poznania.

Nowe Punkty Obsługi Klienta POK

POK nr 1 - Poznań, ul. Brzask 3                              tel. 61 659 67 01

POK nr 2 - Poznań, os. Piastowskie 77                     tel. 61 659 67 02

POK nr 3 - Poznań, ul. 23 Lutego 4/6A                     tel. 61 659 67 03

POK nr 4 - Poznań, ul. Łozowa 26                            tel. 61 659 67 04

POK nr 5 - Poznań, ul. Nehringa 2                           tel. 61 659 67 05

Wprowadzenie nowych Punktów Obsługi Klienta poprzedzone zostało intensywną kampanią informacyjną. Do wszystkich mieszkań i lokali komunalnych dotarły ulotki i plakaty informujące o nowych lokalizacjach POK, listami ulic przypisanych do obszaru każdego z punktów oraz z danymi kontaktowymi i godzinami pracy każdego POK. Rozsyłany był także list, przybliżający najemcom ideę zmian.

FILM

W zasobie komunalnym będącym w dyspozycji ZKZL sp. z o.o. znajduje się aktualnie:

  • 940 budynków komunalnych (łącznie budynki mieszkalne, mieszkalno-użytkowe i użytkowe,);
  • 1479 lokali użytkowych;
  • 12.551 mieszkań komunalnych łącznie -  w tym:
    • w budynkach wspólnot mieszkaniowych z udziałem Miasta Poznania - 7.024,
    • w budynkach komunalnych - 5.527,
    • w mieszkaniach komunalnych znajduje się 1261 lokali socjalnych.

Hubert Bugajny/biuro prasowe