Znamy Poznańskich Wolontariuszy Roku

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono kilka tysięcy wolontariuszy. Najlepsi z nich odebrali w czwartek nagrody podczas uroczystej gali na Międzynarodowych Targach Poznańskich. - Pomaganie innym ma sens - podkreślali laureaci, dziękując za wyróżnienia.

Wolontariusze roku odebrali nagrody podczas uroczystej gal
Wolontariusze roku odebrali nagrody podczas uroczystej gali

W tym roku wpłynęła rekordowa liczba zgłoszeń: ponad 80, czyli prawie dwa razy więcej niż rok temu. Zgłaszane zespoły liczyły często dziesiątki lub nawet setki wolontariuszy - w efekcie w konkursie wzięło udział kilka tysięcy osób.

Nagrody i wyróżnienia rozdano w czwartek wieczorem, podczas uroczystej gali, jaka odbyła się w Sali Ziemi na Międzynarodowych Targach Poznańskich. 

 - Patrząc na to wszystko, co na co dzień robicie dla bliźnich i widząc jakimi jesteście ludźmi, pewnien jestem jednego: niebo będzie pełne, bo Wy tam będziecie - mówił do zebranych na sali wolontariuszy Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta. -  Dziękuję Wam bardzo za Waszą codzienną, cichą i często bardzo trudną pracę. To dzięki Wam w naszym mieście żyje się lepiej. 

Nagrody przyznano w sześciu kategoriach. Laureatów wybrała kapituła konkursu, w skład której wchodzili przedstawiciele prezydenta Poznania, rady miasta, młodzieżowej rady miasta, Centrum Inicjatyw Senioralnych, poznańskich mediów oraz zwyciężczyni konkursu z roku 2015.

Wolontariuszką roku w kategorii indywidualnej została Paulina Kuntze. Wyróżniono Agnieszkę Kalugę, autorkę "Zorkowni" i dr. Radosława Hoffmana, który kupił autobus i przerobił go na lokal dla bezdomnych.

- To nagroda za ciężką pracę wielu osób - mówiła Paulina Kuntze, wolontariuszka działająca m.in. w stowarzyszeniu Lepszy Świat. - Często ludzie pytają nas, dlaczego działamy prouchodźczo. Odpowiadam, że działamy proczłowieczo. Ludzie, którzy uciekają przed wojną, mają takie same prawo do bycia wolnymi i życia w pokoju jak każdy z nas. Mądry człowiek powiedział, że jeśli w czasach niesprawiedliwości odwracamy głowę i jesteśmy neutralni, to stajemy się współwinni temu, co się dzieje. Proszę, nie odwracajmy głowy. Reagujmy zawsze, gdy będziemy widzieć i słyszeć, że dzieje się zło. 

Wśród seniorów wolontariuszką roku została Hanna Maciejewska. Wyróżnieniem uhonorowano Danutę Matyję-Woźniak i Adama Gatniejewskiego.

-To, że zostałam nominowana, to dla mnie szok - mówi Hanna Maciejewska, która pomaga w niepublicznej Szkole Podstawowej i Gimnazjum "Otwarte drzwi". - Towarzyszę dzieciom w naprawdę niezwykłej szkole, choć sama jestem taką zwykłą ciocio-babcią. Przez wiele lat pracowałam jako nauczyciel w szkole podstawowej, dzieci zawsze były moim życiem. Dzień bez uśmiechu dziecka jest dniem straconym, więc daję z siebie tyle, ile mogę, by tych uśmiechów było jak najwięcej. 

W kategorii młodzieżowej kapituła nagrodziła Michała Nowaczyka, studenta pielęgniarstwa, który pomaga w Hospicjum Palium. Wyróżnienie otrzymali Jakub Cur i Beata Nowak.

Laureatem kategorii "Najlepszy wolontariat pracowniczy" została Kompania Piwowarska. Wyróżnienie trafiło do Fundacji Banku Zachodniego WBK.

W kategorii "Wolontariat szkolny" najlepsza okazała się Szkolna Drużyna Szpiku działająca przy XXV LO im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej w Poznaniu. Kapituła konkursu wyróżniła też wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej nr 57 im. Józefa Kostrzewskiego.

Pierwsze miejsce w kategorii zespołowej zdobyli wolontariusze szpitalni Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Wyróżnienia trafiły do Wolontariatu Miejskiego w Poznaniu i Ratowników Drogowych Polskiego Związku Motorowego zrzeszonych w Automobilklubie Wielkopolskim.

Na zwycięzców w poszczególnych kategoriach czekała nagroda: 4 tys. zł brutto, okolicznościowy czek, statuetka oraz list gratulacyjny. Wyjątkiem jest kategoria wolontariat pracowniczy, w której nie przyznawana jest nagroda finansowa.

Konkurs zakończyła uroczysta gala, podczas której dla wolontariuszy zagrał zespół Strachy Na Lachy.

To już 18. konkurs na poznańskiego wolontariusza roku - pierwszy odbył się w 1999 roku, by promować ideę wolontariatu i nagradzać osoby, grupy i organizacje, które są wyjątkowo aktywne w tym obszarze.

Alicja Wesołowska/biuro prasowe