Grecja zwycięzcą turnieju EUROASMUS AND FRIENDS CUP 2019

Na boisku Ośrodka Przywodnego Rataje odbył się Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej EUROASMUS AND FRIENDS CUP 2019 z udziałem 8 zespołów: Wietnam, Etiopia, Ukraina, Hiszpania, Grecja, Iran, Zimbabwe i Polska, składających się z 10 międzynarodowych studentów (studiujących w Poznaniu), reprezentujących swoje ojczyste kraje.

EUROASMUS AND FRIENDS CUP 2019
EUROASMUS AND FRIENDS CUP 2019

Gorąco było nie tylko ze względu na wysoką temperaturę i bezchmurne niebo ale przede wszystkim przez sportowe emocje panujące na boisku podczas gry. Jednak w myśl hasła: "Razem gramy, razem kibicujemy, razem świętujemy!" - podczas całego turnieju panowała przyjazna atmosfera, wzajemnego szacunku i radości.

- Dobra organizacja, dobre jedzenie, dobra muzyka i świetna atmosfera. Konkurencja była niestety trochę za wysoka dla naszej drużyny ale się nie załamujemy i na pewno spróbujemy swoich sił na nowo w przyszłym roku. - Navid (Iran)

W meczu o 3 miejsce, w którym stanęły na przeciwko siebie drużyny z Polski i Ukrainy po zaciętych dwóch połowach wynik na tablicy wskazywał remis 2:2. W rzutach karnych drużyna z Ukrainy zachowała więcej zimnej krwi i to oni ostatecznie zwyciężyli stając na trzecim miejscu podium.

- Bardzo podoba nam się międzynarodowy charakter wydarzenia, możliwość poznania nowych ludzi a przede wszystkim nieprzewidywalność drużyn przeciwnych. Nie można było się kierować poziomem reprezentacji kraju, ponieważ w niektórych przypadkach kraj, który teoretycznie jest słabszy na arenie międzynarodowej tutaj reprezentował wysoki poziom. Najlepszym elementem jest możliwość integracji w czasie przerw pomiędzy meczami. Na pewno weźmiemy udział w następnej edycji - Łukasz (kapitan polskiej drużyny)

Nie mniej zacięty był mecz finałowy, w którym zagrali zawodnicy z Grecji i Hiszpanii. Można powiedzieć, że przez dwie 8-minutowe połowy obie drużyny zamurowały swoje bramki dlatego po skończonym meczu na tablicy mogliśmy zobaczyć wynik 0:0. Sędzia znów musiał podyktować serię rzutów karnych, w których lepsi okazali się zawodnicy z Grecji zwyciężając ostatecznie 3:2.

- Bardzo mi się podoba. Zawody zostały bardzo dobrze zorganizowane. Dużym plusem jest profesjonalizm sędziego, dzięki temu wiemy, że możemy grać swobodnie. - Juan Diego (Hiszpania)

Najlepszym graczem turnieju został reprezentant Ukrainy Anatolii Shevchenko, bramkarze natomiast Louis Barranco (Grecja).

EUROASMUS AND FRIENDS CUP od lat cieszy się wielką popularnością wśród zagranicznej społeczności akademickiej. Zorganizowane po raz pierwszy w 2012 roku,

z okazji odbywających się w Poznaniu Mistrzostw Europy rozgrywki, do dzisiaj przyciągają wielu chętnych uczestników i pokazują, że dziedzictwo UEFA Euro 2012 jest wciąż żywe. Turniej spełnia też inną funkcję: integruje studentów z całego świata, uczących się w Poznaniu oraz promuje miasto na cały świat, dzięki obszernym fotorelacjom na portalach społecznościowych.

Partnerzy i sponsorzy: Miasto Poznań, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Stowarzyszenie ESN UAM Poznań, Polski Związek Piłki Nożnej, Pacha, Pyrland Park, Hotel Gaja Poznań.

Załączniki