Nowy akademik UAM powstanie na Morasku

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza zbuduje nowy akademik dla 400 studentów. Akademik powstanie na terenie Kampusu Morasko, obok Collegium Historicum, w sąsiedztwie obiektów Wielkopolskiego Centrum Zaawansowanych Technologii. Rozstrzygnięto właśnie konkurs na projekt architektoniczny budynku. Zwyciężył projekt, którego autorem jest biuro architektoniczne DEDECO Sp. z o.o "Warszawa" Sp. k. z Warszawy.

Nowy akademik UAM powstanie na Morasku
Nowy akademik UAM powstanie na Morasku (foto: Adrian Wykrota UAM)

Dom Studencki ma pomieścić 160 pokoi jednoosobowych wraz z węzłem sanitarnym i aneksem kuchennym, w tym na każdej kondygnacji 1 pokój dla osoby niepełnosprawnej. Znajdzie się tam także 120 pokoi dwuosobowych z węzłem sanitarnym i aneksem kuchennym. Na każdej kondygnacji będzie też m.in. kuchnia z jadalnią i pralnia z suszarnią. W akademiku powstanie także m.in. stołówka, klub studencki, przedszkole dwuoddziałowe, sklep minimarket i siłownia. Koszt budowy szacowany jest na 48 mln zł brutto. Akademik będzie liczył 5 kondygnacji, w tym 4 mieszkalne.

Na konkurs wpłynęło 17 prac, które ocenił Sąd Konkursowy. Kryteria oceny objęły walory urbanistyczno-architektoniczne, funkcjonalno-użytkowe, spełnienie programu funkcjonalnego oraz ekonomię i realność realizacji przyjętych rozwiązań projektowych. Według planów pierwsi studenci zamieszkają w nowym akademiku w 2021 roku.