Studijos - targi edukacyjne na Litwie

Na studia w Polsce coraz częściej decydują się młode osoby z Litwy - w roku akademickim 2016/2017 studiowało w Polsce dokładnie 802 Litwinów i Litwinek. Jednak litewska młodzież najczęściej wybiera studia w miastach położonych bliżej wschodniej granicy, jak Warszawa, Lublin czy - nieco dalej - popularny Kraków. W Poznaniu na studia zdecydowało się zaledwie 2,7% całej populacji studentów i studentek z Litwy uczących się w Polsce.

Studijos - targi edukacyjne na Litwie
Studijos - targi edukacyjne na Litwie

Misją delegacji Study in Poznań w Wilnie (w dniach 7-10 lutego 2018 roku) jest zwiększenie zainteresowania Poznaniem również wśród młodych Litwinek i Litwinów. Wyprawa jest szansą na zaprezentowanie oferty edukacyjnej naszego miasta również młodzieży polonijnej. Na Litwie mniejszości narodowe stanowią niemalże 16% populacji, a mniejszość polska (6,6%) stanowi drugą grupę narodową, zaraz po Litwinach.

Jakie czynniki mogą przekonać młodych Litwinów i Litwinki do podjęcia studiów w naszym mieście? Denis chce studiować medycynę. Mówi, że studia w Polsce są bardziej atrakcyjne i dają więcej możliwości, z jego perspektywy nawet niż studia na zachodzie Europy, zwłaszcza że aklimatyzacja jest łatwiejsza. Ponadto coraz więcej jego znajomych decyduje się na studia w naszym kraju. Większość wybrała Warszawę i Kraków, ale kilka osób rozważa studia w Poznaniu.

Prawdą jest jednak, że Polska kojarzy się młodym Litwinkom i Litwinom głównie z miastami na wschodzie i południu Polski. Nieco innego zdania były Laura, Ela i Ewelina, które tańczą w zespole "Kwiaty polskie" i z tej okazji w Poznaniu były przejazdem. - Zawsze cieszymy się bardzo, kiedy przyjeżdżamy do Polski. Chcemy studiować design, turystykę i biznes. W Poznaniu miałyśmy okazję być bardzo krótko, ale urzekła nas starówka i koziołki - mówi Ewelina. Laura - zainteresowana designem - zadaje sobie sprawę, że w Poznaniu funkcjonują świetne szkoły projektowania.

Reprezentantki Study in Poznan (Maria Brendel - UE, Eliza Kania - UMP) miały okazję odpowiadać na pytania zainteresowanych nie tylko podczas dyżurów targowych w ramach stoiska Ready! Study! GO!, ale również podczas spotkania z Polonią litewską reprezentowanym przez przedstawicieli Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Wilnie. Wspotkaniu wzięło udział ok. 80 osób. Duże zainteresowanie budziła nowa oferta stypendialna dla Polonii, zaprezentowana przez przedstawicielki fundacji NAWA (Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej).

Obecnie grupą obcokrajowców najczęściej decydującą się na studia - zarówno w Polsce, jak i w Poznaniu - są młode osoby z Ukrainy (33 584), dla których nasz kraj jest najczęściej wybieranym kierunkiem studiów zagranicznych. Jednak zainteresowanie studiami wyższymi w Polsce jest wysokie również wśród przedstawicieli i przedstawicielek innych państw: studentek i studentów pochodzących z Białorusi (5119), Indii (2038), Hiszpanii (1607), Norwegii (1531), Turcji (1471) i Niemiec (1173) (dane GUS 206/2017).

- Eliza Kania