Tłumy na wykładzie prof. Normana Daviesa

Tłumy poznaniaków przyszły wysłuchać wykładu prof. Normana Davisa, światowej klasy historyka specjalizującego się w historii Europy Wschodniej i Środkowowschodniej. O czym mogli posłuchać? O dziejach Polski oraz naszych bliższych i dalszych sąsiadów, a także prywatnych doświadczeniach i przemyśleniach profesora, np. w czym Piłsudski był podobny do Stalina oraz że Polskę można kochać za... zupę pomidorową.

Tłumy na wykładzie prof. Normana Daviesa
Tłumy na wykładzie prof. Normana Daviesa

"200 lat po zniesieniu szlachty większość ludzi w Polsce ma siebie za honorową szlachtę", "Większośc Polaków już z samego usposobienia jest przeciw", "Fakt, Że Polska w ogóle dziś istnieje to przecież cud", "Historia świata chrześcijańskiego jest w rzeczywistości nie bardzo chrześcijańska" - autorem tych i wielu innych błyskotliwych myśli jest prof. Norman Davies. Z częścią z nich podzielił się z poznaniakami podczas wykładu "Podróż historyka przez historię". Historyka powitał rektor Wydziału Prawa i Administracji oraz prezydent Poznania.

- To wydarzenie wpisuje się w 100-lecie naszego wydziału i 100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego. Niezmiernie się cieszę, że aż tyle osób w różnym wieku spotkało się dzisiaj w naszej pięknej auli - powiedział prof. Roman Budzinowski, rektor WPiA UAM.

- Zachęcam do czytania tekstów pana profesora. Przejawia się w nich spojrzenie osoby, która jest blisko Polski, ale patrzy na nią z perspektywy osoby z zewnątrz - z dystansem. Taki ambasador to dla nas wielki skarb, wpływa na promocję naszego kraju. Pokazuje naszą złożoną i trudną historię. Wyjaśnia innym, jaka jest ta rzeczywista historia Polski - mówił prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak.

Spotkanie z prof. Normanem Daviesem miało formę rozmowy. Jej moderatorem był Krystian Nehrebecki, aktor, reżyser, animator życia artystycznego.

Nie obyło się bez niespodzianki. Zanim rozpoczęła się prelekcja poznaniacy dowiedzieli się, że prof. Norman Davies został nominowany do Literackiej Nagrody Nobla.

Spotkanie z historykiem odbyło się w ramach cyklu wykładów otwartych "Akademicki Poznań", współorganizowanych przez Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej UMP. Do tej pory dzięki wsparciu Miasta udało się zorganizować ponad 270 spotkań wybitnych naukowców i artystów.

Prof. Norman Davies to światowej klasy historyk specjalizujący się w historii Europy Wschodniej i Środkowowschodniej. Jest autorem takich książek, jak: "Boże igrzysko. Historia Polski" czy "Europa. Rozprawa historyka z historią". Inne znane publikacje to: "Biały orzeł, czerwona gwiazda" (1972), "Boże igrzysko. Historia Polski" (1981), bestselleru "Europa. Rozprawa historyka z historią" (1996), "Wyspy. Historia" (1998), "Mikrokosmos. Portret miasta środkowoeuropejskiego" (we współpracy z R. Moorhousem, 2002), "Powstanie "44" (2003), "Europa walczy 1939-45. Nie takie proste zwycięstwo" (2006) oraz "Zaginione królestwa" (2011). Jego książki zostały przełożone na ponad 20 języków. Sam historyk regularnie pojawia się w mediach. Wykładał także gościnnie na uniwersytetach Columbia, McGill, Hokkaido, Stanforda, Harvardzie i Australian National w Canberze.

Urodzony w 1939 roku Norman Davies jest członkiem Polskiej Akademii Umiejętności i Akademii Brytyjskiej, Honorary Fellow w St. Antony's College w Oksfordzie i profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jest m.in. Kawalerem Orderu Orła Białego, Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyża Wielkiego Orderu Zasługi RP.

AJ