Wykład w Obserwatorium Astronomicznym UAM

Obserwatorium Astronomiczne UAM

Obserwatorium Astronomiczne UAM zaprasza wszystkie zainteresowane osoby na ostatnie w tym roku akademickim spotkanie z cyklu wykładów popularno-naukowych w roku 2019. Wykład pt. "... mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości..." wygłosi w piątek 14 czerwca 2019 r. dr Przemysław Bartczak. Zapisy na wykład odbywają się poprzez stronę Obserwatorium: do wyboru godzina 20:30 lub 22:00. Rezerwacja miejsc na wykłady włączana jest dokładnie 6 dni przed datą prelekcji, o północy.

Eisteddfod UAM - festiwal kultury walijskiej

Collegium Martineum (ul. Św. Marcin 78)

Już po raz szósty odbędzie sie na UAM festiwal kultury walijskiej Eisteddfod UAM. Celem festiwalu jest szerzenie wiedzy o językach mniejszości, kulturze krajów celtyckich, oraz zacieśnianie związków pomiędzy Polską a Walią czy Irlandią m.in. poprzez tłumaczenia tekstów kultury.

Studenci i wykładowcy Pracowni Studiów Celtyckich na Wydziale Anglistyki UAM oraz Towarzystwo Polsko-Walijskie zapraszają do udziału w wydarzeniu. Jest to świetna okazja do zaznajomienia się z kulturą tego mało znanego kraju, a przy okazji zaprezentowania swoich talentów w tak różnorodnych dziedzinach jak: twórczość literacka, tłumaczenia, muzyka i kulinaria.

​Do udziału w konkursach oraz wydarzeniach Eisteddfodu zaproszeni są wszyscy chętni, szczególnie studenci i uczniowie liceów.

Festiwal odbędzie się 17 maja 2019 w Collegium Martineum (ul. Św. Marcin 78) w godzinach: 16-45-20.

Uniwersyteckie Wykłady na Zamku

CK Zamek

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Fundacja UAM oraz Centrum Kultury "Zamek" zapraszają na kolejne spotkanie w ramach "Uniwersyteckich Wykładów na Zamku", poświęconych w tym roku problemowi wiedzy. Najbliższa prelekcja odbędzie się we wtorek 14 maja 2019 o godzinie 18:00 w Foyer Teatru Animacji w Centrum Kultury "Zamek". Wykład wygłosi prof. dr hab. Marek Ziółkowski z Instytutu Socjologii na Wydziale Nauk Społecznych UAM, a jego tytuł brzmi: Zakłócenia i manipulacje transmisją wiedzy. Socjologia kłamstwa

Koncert charytatywny #zmalujmycosdobrego

Aula UAM

To już IX edycja koncertu charytatywnego UAM. Tym razem odbywa się pod hasłem #zmalujmycosdobrego. Na koncert zapraszamy w poniedziałek 15 kwietnia 2019 r. o godz. 18:00.

Na scenie wystąpią: Małgorzata Ostrowska Exclusive, Przybył, TrombQuartet. Wydarzenie poprowadzą Dominika Narożna oraz Bartek Jędrzejak.

Bilety - cegiełki można będzie uzyskać bezpośrednio przed koncertem. Nie prowadzimy ich sprzedaży, a jedynie rozdajemy je licząc na darowizny do puszek. Podczas koncertu odbędą się także licytacje wartościowych przedmiotów.

Koncert stanowi zwieńczenie akcji charytatywnej organizowanej przez studentów Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM oraz Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu: UAM Charytatywnie.

Tegorocznym beneficjentem jest Jakub Czecholiński, który zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym.

Obserwacje astronomiczne, które potwierdziły Ogólną Teorię Względności - wykład

ul. Słoneczna 36

Obserwatorium Astronomiczne UAM zaprasza wszystkie zainteresowane osoby na kolejne spotkanie z cyklu wykładów popularno-naukowych w roku 2019. Wykład pt. "Obserwacje astronomiczne, które potwierdziły Ogólną Teorię Względności" wygłosi w piątek 12 kwietnia 2019 r. prof. dr hab. Tadeusz Michałowski.

Zapisy na wykład odbywają się poprzez stronę Obserwatorium: do wyboru godzina 20:00 lub 21:30. Rezerwacja miejsc na wykłady włączana jest dokładnie 6 dni przed datą prelekcji, o północy.

Kosmos Szekspira: między historią astronomii a humanistyką cyfrową - wykład

Instytut Filologii Polskiej UAM

10 kwietnia 2019 r. Instytut Filologii Polskiej UAM gościć będzie prof. Jarosława Włodarczyka, wybitnego znawcę historii astronomii, dyrektora Instytutu Historii Nauki PAN w Warszawie.

Serdecznie zapraszamy do Sali Śniadeckich, w której o godz. 12.00 rozpocznie się wykład prof. Jarosława Włodarczyka pt.

Kosmos Szekspira: między historią astronomii a humanistyką cyfrową.

Prof. dr hab. Jarosław Włodarczyk jest historykiem astronomii, dyrektorem Instytutu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, członkiem towarzystw naukowych (w tym członkiem korespondentem l'Académie Internationale d'Histoire des Sciences i Polskiego Towarzystwa Astronomicznego), redaktorem naczelnym serii wydawniczych: "Studia Copernicana", "Biblioteka Klasyków Nauki" i "Bibliotheca Heveliana".

Uniwersyteckie Wykłady na Zamku

CK Zamek

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Fundacja UAM oraz Centrum Kultury "Zamek" zapraszają na kolejne spotkanie w ramach "Uniwersyteckich Wykładów na Zamku", poświęconych w tym roku problemowi wiedzy. Najbliższa prelekcja odbędzie się we wtorek 9 kwietnia o godzinie 18:00 w Sali Prób Centrum Kultury "Zamek". Wykład wygłosi prof. dr hab. Grzegorz Schroeder z Wydziału chemii UAM, a jego tytuł brzmi: Chemia - podejście naukowca, a oczekiwania i poglądy społeczeństwa.

"Chemia tworzy substancje z nowymi właściwościami, tworzy świat". To sformułowanie włoskiego filozofa nauki prof. Evandro Agazii'ego najpełniej opisuje relacje pomiędzy efektami pracy chemików, a obawami i oczekiwaniami społeczeństwa wobec nowych związków oraz materiałów chemicznych.

Chemicy tworzą nowe materiały niewystępujące w środowisku naturalnym. Wszystkie substancje chemiczne posiadają właściwości wynikające z ich budowy i struktury, dlatego każdy pierwiastek lub związek chemiczny wpływa na środowisko, w jakim występuje.

Odpowiedzialne obchodzenie się z produktami chemicznymi i wiarygodne testowanie ich działania na otoczenie jest niezbędne w czerpaniu korzyści z osiągnięć chemii.

Nie tylko o białych niedźwiedziach i pingwinach - wykład

Centrum Wykładowe, ul.Piotrowo 2

Akademickie Koło Naukowe Krótkofalowców Politechniki Poznańskiej SP3PET zaprasza na prelekcje Sebastiana Gleicha pod tytułem "Nie tylko o białych niedźwiedziach i pingwinach - o pracy i życiu na Stacji Polarnej Horsund na Spitsbergenie oraz Stacji Polarnej na Antarktydzie"

Sebastian Gleich był pracownikiem Stacji Polarnej na Horsundzie i na Antarktydzie. Będzie opowiadał o życiu i pracy w tych Stacjach Polarnych.

Miejsce wydarzenia

Centrum Wykładowe, ul.Piotrowo 2, sala 3

Data wydarzenia

piątek, 5. Kwiecień 2019 - 17:00.

Tajemnice neuroplastyczności mózgu - wykład

Wydział Zamiejscowy Uniwersytetu SWPS w Poznaniu ul. Kutrzeby 10

Okazuje się, że wydajność ludzkiego mózgu wcale nie jest stała. Wszystko dzięki temu, że jego ważną cechą jest plastyczność. Jak to się dzieje, że uszkodzony mózg może się naprawić? Co to jest neuroplastyczność? Na czym polega i jak jest wywoływana trwała zmiana w mózgu? Na te pytania odpowie prof. dr hab. Małgorzata Kossut z Uniwersytetu SWPS.

Wstęp wolny. Obowiązują zapisy za pośrednictwem formularza.

Wydarzenie objęte jest patronatem Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS i wpisuje się w obchody XI Światowego Tygodnia Mózgu.

Koncert rektorski z cyklu "Muzykalny UAM"

Aula Lubrańskiego, ul. Wieniawskiego

Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - Prof. UAM dr hab. Andrzej Lesicki serdecznie zaprasza na kolejny koncert rektorski z cyklu "Muzykalny UAM", który odbędzie się 7 marca o godz. 18.00 w Auli Lubrańskiego. Wykonawcą koncertu będzie niemiecki pianista i kompozytor Søren Gundermann.

W swoim programie koncertowym niemiecki pianista Søren Gundermann zaprasza na muzyczną podróż. Tematy, które prezentuje we własnych jazzowych aranżacjach pochodzą z różnych rejonów świata i z różnych stylistycznych sfer. Arabska wersja tematu z filmu "Casablanca", rosyjska melodia ludowa z gry komputerowej, bluesowa interpretacja "Sarabandy" Haendlera, stara angielska pieśń w skali azjatyckiej - to tylko kilka stacji tej podróży, w której pianista łączy muzyczną poezję z humorem. Improwizując na podstawie utworów tak różnych kompozytorów jak Ennio Morricone, Erik Satie albo Krzysztof Komeda spontanicznie tworzy muzykę pomiędzy jazzem, klasyką, muzyką świata i muzyką eksperymentalną. Za pomocą niekonwencjonalnych technik gry fortepian niekiedy brzmi jak afrykański bęben albo gitara elektryczna. Muzyka bez granic!

Søren Gundermann urodził się w 1984 roku w Beeskow. Gry na fortepianie uczył się najpierw samodzielnie. Wcześnie zainteresował się improwizacją. Już w trakcie studiów w Poczdamie i Berlinie (fortepian u Iris Unger i Delefa Pauligka, kompozycja u Bringfrieda Loefflera) grał jazz w różnych zespołach. W 2010 roku pracował i uczył się jako stypendysta DAAD w Warszawie. Po warsztatach u kompozytora Hermanna Kellera w Berlinie zaczął intensywnie zajmować się niekonwencjonalnymi technikami gry. Od 2011 roku występuje jako niezależny pianista grając jazz, muzykę świata oraz muzykę eksperymentalną solo i w różnych formacjach m.in. z perkusistą Hermannem Naehringiem. Poza tym zajmuje się komponowaniem i uczestniczy w projektach teatralnych. W 2018 roku odbył trasę z austriacką poetką Reginą Hilber, współpracował z niemieckim malarzem Friedrichem Stachatem i zagrał koncerty z polskim saksofonistą Jackiem Fałdyną. Z zespołami "Jack Novelle" i "Gundermann & Strauch" wydał trzy płyty. Jest współzałożycielem pianistycznego festiwalu "pianOdra" we Frankfurcie nad Odrą i prowadził warsztaty na temat improwizacji oraz preparacji instrumentów na Uniwersytecie w Poczdamie, na Viadrinie i w Schloss Rheinsberg.

Wstęp na koncert jest bezpłatny i nie ma konieczności rezerwacji wejściówek.

Debata Walentynkowa 2019

Aula Magna, Centrum Wkładowe PP

Piękna Księżniczka i Rycerz na białym koniu, jak nasze wyobrażenia ideału niszczą związek?

Na to pytanie postanowią odpowiedzieć zaproszeni goście: Mirosława Majerowicz-Klaus, Bogna Białecka i ks. Radosław Rakowski. Nie zabraknie również wolnego głosu oraz możliwości zadania pytania do gości.

Jak wy wyobrażacie sobie związek? Czy wasze wyobrażenia dążą do ideału? A może uważacie, że jesteście w idealnym związku?

Zapraszamy do dyskusji w Debacie Walentynkowej, która odbędzie się już 28 lutego na Auli Magna Politechniki Poznańskiej.

Uniwersyteckie Wykłady na Zamku

CK Zamek

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Fundacja UAM oraz Centrum Kultury "Zamek" zapraszają na kolejne spotkanie w ramach "Uniwersyteckich Wykładów na Zamku", poświęconych w tym roku problemowi wiedzy. Najbliższa prelekcja odbędzie się we wtorek 12 lutego 2019 o godzinie 18:00 w Sali Prób Centrum Kultury "Zamek". Wykład wygłosi prof. dr hab. Wiesław Osiński z Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego, a jego tytuł brzmi: Przekroczyć niemożliwe: ku aktywności fizycznej w wieku starszym.

Trauma, kryzys i rozwój - wykład

Uniwersytet SWPS w Poznaniu ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10

Trauma i cierpienie pojawiają się niespodziewanie, burząc porządek rzeczy i wystawiając na próbę zaufanie, poczucie bezpieczeństwa oraz nasze wartości. Paradoksalnie jednak doświadczanie ich może pomagać w rozwoju osobistym i pogłębianiu poczucia sensu. Czym jest zatem wzrost postraumatyczny i jakie czynniki kształtują pozytywne zmiany po doświadczeniu traumy? Jakie zaś wpływają na budowanie negatywnego obrazu siebie i świata? O tym wszystkim porozmawiamy już 23 stycznia 2019 (godz. 17) na wykładzie interaktywnym dra Mariusza Zięby, kierownika Centrum Badań nad Traumą i Kryzysami Życiowymi Uniwersytetu SWPS.

"Nie, bo RODO" - jak podejść do tematu z głową? - wykład

Empik przy Placu Wolności, ul. Ratajczaka 44

Jak podejść do przetwarzania danych osobowych z głową? Jak łatwo, a niekiedy nawet przyjemnie spełniać obowiązki wynikające z RODO? O czym informować osoby, których dane osobowe przetwarzamy, jak chronić ich dane, realizować ich prawa, reagować na wszelkie incydenty związane z przetwarzaniem danych osobowych. O ujarzmieniu RODO potwora i opieraniu się pokusie RODO paniki opowie 17 stycznia 2019 (godz. 17) dr Tomasz Lewandowski, prawnik i wykładowca na poznańskim Wydziale Zamiejscowym Uniwersytetu SWPS. Spotkanie zorganizowane jest w ramach cyklu "Uniwersytet SWPS w Empiku".

Akademickie Mistrzostwa Polski w futsalu kobiet

ul. Zagajnikowa 9

KU AZS UAM Poznań, KU AZS Politechniki Poznańskiej oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu serdecznie zapraszają na turniej półfinałowy Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu kobiet, który odbędzie się w dniach 18-20.01.2019 roku na hali UAM ul. Zagajnikowa 9 oraz hali PP ul. Piotrowo 4. W turnieju wystąpi 20 uczelni wyższych.

W drugim półfinale, który odbywa się w dniach 25-27.01.2019 roku w Krakowie wystąpi 19 uczelni wyższych.

Do finału AMP z poznańskiego półfinału zakwalifikuje się 8 najlepszych drużyn.

Kolekcja komiksów Biblioteki Uniwersyteckiej - wykład otwarty

Biblioteka Uniwersytecka

Z okazji 100-lecia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, zapraszamy Państwa na cykl otwartych wykładów, których tematem przewodnim jest wielokierunkowa działalność Biblioteki Uniwersyteckiej w różnych okresach jej istnienia.

Tematem kolejnego wykładu będzie Kolekcja komiksów Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu

a wygłosi go dr Michał Traczyk, kierownik Pracowni Komiksu BU

Wykład odbędzie się 9 stycznia 2019, o godz.17.30 do NOVA - Czytelni Komiksów i Gazet

Ekstraliga Futsalu Kobiet

ul. Zagajnikowa 9

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, KU AZS UAM Poznań oraz SWFiS UAM serdecznie zapraszają na ostatni w tym roku mecz Ekstraligi futsalu kobiet pomiędzy:

KU AZS UAM Poznań - AZS AWF Warszawa

Sobota 29.12.2018 godzina 16.00

Hala UAM ul. Zagajnikowa 9 (Campus Morasko)

Wstęp wolny

Homo Sapiens w Europie, czyli historia biologiczna mieszkańców "starego kontynentu" - wykład

Ośrodek Nauki PAN

Zapraszamy do wzięcia udziału w części otwartej 93. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Oddziału PAN w Poznaniu, która odbędzie się w środę, 12 grudnia 2018 o godzinie 12.00, w Auli Ośrodka Nauki PAN przy ul. H. Wieniawskiego 17/19. Wykład pt. Homo Sapiens w Europie, czyli historia biologiczna mieszkańców "starego kontynentu" wygłosi prof. dr hab. Marek Figlerowicz, dyrektor Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu.

Prof. dr hab. Marek Figlerowicz, inżynier chemik i biolog, profesor nauk biologicznych. Specjalizuje się w biologii molekularnej (m.in. biologii RNA). Profesor zwyczajny i dyrektor (od roku 2011) Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN, gdzie kieruje także Zakładem Biologii Molekularnej i Systemowej. Ponadto jest profesorem zwyczajnym w Instytutcie Informatyki Wydziału Informatyki Politechniki Poznańskiej. Jest członkiem Komitetu Biotechnologii oraz Komitetu Biochemii i Biofizyki PAN. Od 2014 kieruje interdyscyplinarnym projektem badawczym finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki pt. Dynastia i społeczeństwo państwa Piastów w świetle zintegrowanych badań historycznych, antropologicznych i genomicznych. Artykuły publikował w takich czasopismach jak "FASEB Journal", "Journal of Hepatology", "Journal of Experimental Botany", "Medicinal Research Reviews", "Nucleic Acids Research", "PLOSE ONE", "Human Mutation".

Wstęp wolny

Kosmiczna książka kucharska: jak powstają gwiazdy

ul. Słoneczna 36

Obserwatorium Astronomiczne UAM zaprasza na wykład otwarty pt. "Kosmiczna książka kucharska: jak powstają gwiazdy". Wydarzenie będzie miało miejsce 14 grudnia 2018 o godzinie 18:00 i 19:30 w Instytucie Obserwatorium Astronomiczne przy ul. Słonecznej 36 w Poznaniu.

Na wykład obowiązuje rejestracja, która rozpoczyna się 8 grudnia 2018 roku.

Zasady i rejestracja dostępne są na stronie Obserwatorium.

Wydarzenie jest bezpłatne.

Uniwersyteckie Wykłady na Zamku

CK Zamek

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Fundacja UAM oraz Centrum Kultury "Zamek" zapraszają na kolejne spotkanie w ramach "Uniwersyteckich Wykładów na Zamku", poświęconych w tym roku problemowi wiedzy.

W jubileuszowym roku powstania Uniwersytetu Poznańskiego, wykłady wygłoszą również naukowcy, związani z uczelniami mającymi wspólne korzenie.

Najbliższa prelekcja odbędzie się we wtorek 11 grudnia 2018 o godzinie 18:00 w Sali Prób Centrum Kultury "Zamek", a wygłosi ją prof. dr hab. dr h.c. Jan Gawęcki z Uniwersytetu Przyrodniczego. Tytuł wykładu to: "Instrumenty upowszechniania wiedzy o żywieniu i ich wiarygodność".

Strona 1 2 50