Wykład wiceministra finansów na UEP

al. Niepodległości 10

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Paweł Gruza wygłosi na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu wykład pt. "Zmiany w polskim systemie podatkowym". Spotkanie odbędzie się we wtorek 14 listopada 2017 o godz. 14:00 w sali 111A (Gmach Główny UEP, al. Niepodległości 10).

Paweł Gruza jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestniczył w licznych merytorycznych szkoleniach, seminariach i konferencjach w Polsce i za granicą (m.in. kursy standardów rachunkowości polskiej i międzynarodowej, ustawodawstwo gospodarcze Unii Europejskiej, międzynarodowe planowanie podatkowe, branżowe programy szkoleniowe).

Zarządzał wieloma interdyscyplinarnymi projektami dla firm z sektora przemysłowego i finansowego. W latach 2000 - 2006 pracował w firmach doradczych. Od kwietnia 2016 r. był wiceministrem Skarbu Państwa. W listopadzie 2016 r. powołany został na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów.

Jest współautorem pierwszego komentarza do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (1999) oraz pierwszego w Polsce komentarza do unijnych dyrektyw w sprawie VAT (2004, wybór i redakcja orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE).

KU AZS UAM Poznań w ekstralidze futsalu kobiet

ul. Zagajnikowa 9

W najbliższy weekend 10/11 listopada 2017 roku rusza kolejny sezon Ekstraligi Futsalu kobiet. Zespół KU AZS UAM Poznań pierwszy swój mecz rozegra jednak dopiero 25.11.2017 roku w Warszawie z AZS UW Warszawa (mecz 1 kolejki z Kotwicą Kornik oraz 2 kolejki z AZS UG Gdańsk zostały przełożone).

Terminarz meczy KU AZS UAM Poznań we własnej hali:

KU AZS UAM Poznań- AZS AWF Warszawa sb 2.12 godz. 18.00

KU AZS UAM Poznań - AZS UG Gdańsk sb. 16.12 godz. 19.00

KU AZS UAM Poznan - Kotwica Kórnik nd 7.1 godz. 17.00

KU AZS UAM Poznań - AZS UW Warszawa sb 20.1 godz. 17.00

KU AZS UAM Poznań - Żyrardowianka Żyrardów sb 3.2 godz. 17.00

KU AZS UAM Poznań swoje mecze rozgrywa na hali UAM ul. Zagajnikowa 9 (Campus Morasko)

Uniwersyteckie wykłady na Zamku

CK Zamek

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Fundacja UAM oraz Centrum Kultury "Zamek" zapraszają na drugie spotkanie w ramach "Uniwersyteckich Wykładów na Zamku" poświęcone w tym roku problemowi wolności. Prelekcja odbędzie się 14 listopada 2017 o godzinie 18.00 w Sali Kominkowej Centrum Kultury "Zamek". Wykład wygłosi prof. dr hab. Robert Pietrzak z Wydziału Chemii UAM, a jego tytuł brzmi: Czy CO2 powinien być wolny, tak jak chce natura?

Wolność w chemii nie dotyczy choćby przemian substancji, będących rezultatem odpowiednich praw, w wyniku których atomy łączą się poprzez wiązania chemiczne w mniej lub bardziej trwałe związki. Wolność dotyczy po pierwsze możliwości dokonywania wyborów spośród wszystkich dostępnych opcji, aby otrzymać, scharakteryzować i zastosować jak najlepiej służący społeczeństwu nowy materiał. Po drugie, i chyba najważniejsze, wolność pozwala na dogłębne poznanie wszystkich dobrych i złych właściwości składników otaczającego nas świata i zakomunikowanie o tym każdemu, aby mógł dokonać wolnego wyboru i wypracować własne zdanie.

Z punktu widzenia chemika, a nie ekologa, polityka czy ekonomisty, przedstawiony zostanie także problem efektu cieplarnianego, zwanego też efektem szklarniowym, który jest naturalnym procesem zachodzącym w przyrodzie, wpływającym na temperaturę powierzchni Ziemi i atmosfery. Może właśnie CO2 powinien być wolny, tak jak chce natura? Spotkanie będzie miało na celu pokazanie i zastanowienie się, czy globalne ocieplenie klimatu w XX w., jest skutkiem gospodarczej działalności człowieka, przejawiającej się przede wszystkim emisją do atmosfery produkowanego CO2, uważanego za głównego winowajcę zmian klimatu.

Koncert Chóru Żeńskiego SONANTES Uniwersytetu Ekonomicznego

os. Mielżyńskiego, Swarzędz

28 października 2017 godz. 19.30 w Parafii Chrystusa Jedynego Zbawiciela w Swarzędzu na os. Mielżyńskiego odbędzie się koncert Chóru Żeńskiego SONANTES Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Podczas koncertu melomani będą mieli wyjątkową okazję zapoznać się z przepięknym utworem, jakim jest "Msza na sopran, chór żeński i zespół kameralny" Ewy Fabańskiej-Jelińskiej oraz wybranymi fragmentami barokowego dzieła Antonio Vivaldiego "Gloria". Chórowi podczas występów towarzyszyć będą uznani poznańscy muzycy. W partiach solowych usłyszymy sopranistkę Annę Budzyńską, natomiast instrumentalnie śpiewaków wesprze Poznańska Orkiestra Barokowa. Muzykom przewodniczyć będzie Hanna Malicka. Koncert poprowadzi Alina Kurczewska.

Autorka utworu współczesnego Ewa Fabiańska-Jelińska to niezwykle utalentowana i wielokrotnie nagradzana poznańska kompozytorka młodego pokolenia. Jej dzieła są coraz częściej wykonywane przez znakomite i znane szerokiej publiczności zespoły jak m.in. Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej czy Chór Dziewczęcy Skowronki.

Chór Żeński SONANTES założony został w roku 1971 przez profesor Krystynę Domańską-Maćkowiak, a obecnie prowadzony jest przez Hannę Malicką. Zespół posiada szeroki repertuar muzyki sakralnej i świeckiej wszystkich epok. Chór Żeński SONANTES jest laureatem wielu prestiżowych nagród na festiwalach krajowych i zagranicznych.

Jak zacząć karierę na giełdzie - laboratorium dla studentów

OSTC Trading Labs

Zawód tradera brzmi dla Ciebie obco, ale kojarzysz kim jest inwestor? To świetnie! W przeciwieństwie do inwestora trader działa na giełdzie w krótkim czasie, handlując akcjami, obligacjami czy kontraktami terminowymi. I nie musi fizycznie się tam pojawiać. Jego środowisko to coraz częściej profesjonalne biuro świetnie wyposażone w serwery, stacje z kilkoma monitorami i dostęp do najważniejszych danych z rynków.

Sama praca brzmi kusząco, ale doszły Cię słuchy, że już niedługo komputery w pełni zastąpią pierwiastek ludzki w tradingu? To nieprawda, zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie rośnie. Dzisiejsze firmy związane z branżą to oczywiście typowe fintechy, które korzystają z pomocy sztucznej inteligencji i algorytmów, czerpiąc przede wszystkim z możliwości szybkiego przetwarzania danych, jednak trading oparty na działaniach człowieka jest niezbędny na rynkach.

Dlaczego? Maszyny mają swoje mocne strony, są szybkie i popełniają coraz mniej błędów, jednak często to one są bezpośrednim powodem zdarzających się czasem załamań rynku, tzw. flash-crashy. Przykładem jest chociażby lipcowe zawirowanie związane ze srebrem, którego cena w ułamkach sekund drastycznie spadła.

W uproszczeniu można powiedzieć, że komputery podejmują decyzje na podstawie sztywnych algorytmów. Jeżeli na rynku ma miejsce niespodziewana sytuacja, która wybiega poza schemat stworzony według analizy historycznych danych, maszyny nie są w stanie rozpoznać czy nadchodzi prawdziwy kryzys, czy tylko chwilowy odwrót. W mgnieniu oka wycofują się więc z rynku, sztucznie napędzając panikę.

Traderzy w takich sytuacjach są bardziej elastyczni i dzięki zdolnościom analitycznym oraz doświadczeniu mogą lepiej przewidzieć ciąg dalszy zdarzeń, spokojniej reagując na zmiany i stabilizując rynki. W ten sposób przewyższają komputery i dlatego są niezbędni.

Gdzie rozpocząć przygodę z tradingiem?

W zawodzie tradera można sprawdzić się zawsze, bo nie wymaga on specjalistycznego wykształcenia czy wieloletniego doświadczenia. I wcale nie trzeba jechać do Londynu. Polska też ma swoje City. Największym graczem w branży jest u nas OSTC (www.ostc.com). Pochodząca z Wielkiej Brytanii firma, od 2005 roku obecna w kraju, posiada już biura w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku oraz Łodzi i zatrudnia ponad 200 osób. Ta liczba stale rośnie, a coraz częściej wśród nowo zatrudnionych znajdują się studenci lub świeżo upieczeni absolwenci. To dlatego, że OSTC od prawie 10 lat współpracuje z największymi uczelniami miast, w których jest obecne. Jedną ze wspólnych inicjatyw są OSTC Trading Labs.

- Laboratoria wyposażyliśmy w nowoczesny sprzęt. To dlatego uczestnicy wybrani przez nas do grup mają niepowtarzalną szansę na handel na symulatorach giełd działających w czasie rzeczywistym - tłumaczy Tomasz Kwiatek, Dyrektor Zarządzający oddziału polskiego OSTC. - To nie wszystko, otrzymują oni od nas także dawkę ekskluzywnej wiedzy, a najlepsi mają szansę dołączyć do firmy. Ponad połowa zatrudnionych przez nas osób zaczynała właśnie w OSTC Trading Labs - dodaje.

By wziąć udział w OSTC Trading Labs nie trzeba jednak wiązać kariery bezpośrednio z tradingiem, zdobyta wiedza przyda się także w bankowości, funduszach inwestycyjnych czy domach maklerskich. Udział w zajęciach pozwala na starcie kariery zdobyć olbrzymią przewagę nad innymi kandydatami - zyskać doświadczenie w działaniach na prawdziwych rynkach.

Najbliższa rekrutacja do OSTC Trading Labs rozpoczyna się już w pierwszym tygodniu października. By zostać uczestnikiem, nie trzeba mieć doświadczenia, wystarczy być studentem ostatnich lat studiów i pokazać swoje zainteresowanie finansową tematyką. Zgłoszenia można wysłać poprzez link https://goo.gl/c9t3uJ lub zostawić je bezpośrednio na standzie firmy na uczelni. Daty i miejsca zostaną podane już wkrótce na fanpage'u OSTC Poland - Careers in Trading.

Chór Politechniki Poznańskiej "Volantes Soni" ogłasza nabór

ul. Jana Pawła II 28

Lubisz śpiewać? Chcesz rozwijać swoje wokalne umiejętności, a dodatkowo poznać grono wspaniałych ludzi?

Chór Volantes Soni to miejsce właśnie dla Ciebie!

Zapraszamy na przesłuchania, które odbędą się w dwóch terminach: 18 oraz 25 października 2017 r. (środa) od godziny 18:30 w sali konferencyjnej przy Domu Studenckim nr 1 (Politechnika Poznańska, ul. Jana Pawła II 28).

Konstytucja RP z 1997 r. - założenia teoretyczne a praktyka - konferencja

ul. Wieniawskiego 1

"Konstytucyjne gwarancje wolności i praw człowieka. Czy nadal obowiązują?", "Czy wolność słowa i wolność prasy są rzeczywiście potrzebne społeczeństwu i państwu?", "Konstytucja jako źródło obowiązków państwa w stosunku do obywatela" - to tylko niektóre tematy, które zostaną poruszone podczas konferencji pt. "Konstytucja RP z 1997 r. - założenia teoretyczne a praktyka". Spotkanie rozpocznie się 11 października 2017, o godz. 9:30 w budynku Collegium Minus (ul. Wieniawskiego 1, sala 17). Pretekstem do organizacji wydarzenia jest 20-lecie wejścia w życie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Honorowym patronatem Konferencję objęli: Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Andrzej Lesicki, Przewodniczący Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio, Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak oraz Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE.

Nabór do Zespołu Tańca Ludowego "Poznań"

ul. Rocha 9

Wszystkich miłośników tańca i sztuki ludowej zapraszamy do Zespołu Tańca Ludowego "Poznań" Akademii Wychowania Fizycznego. To propozycja nie tylko dla tych, którzy chcą aktywnie spędzić swój wolny czas, ale przede wszystkim dla osób otwartych na świat, które chcą poznać ludzi z pasją, nauczyć się tańca ludowego i zwiedzić świat. Spotkania organizacyjne odbędą się 10 i 12 października br. o godz. 20 w sali gimnastycznej Domu studenckiego AWF, przy ul. św. Rocha 9.

Instalacja multimedialna - wernisaż

ul. Towarowa 55

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, kontynuując współpracę ze środowiskiem kultury, realizuje kolejny interesujący koncepcyjnie projekt artystyczny, którego wernisaż odbędzie się 29 września 2017 o godz. 19:00 w CEUE (ul. Towarowa 55). Tym razem wystawiana praca ma formę instalacji multimedialnej. Autorem dzieła "Strange thinks/strange things" jest Szymon Zwoliński, absolwent UAP, autor kilkudziesięciu wystaw w kraju i zagranicą (m.in. w Niemczech, Tajlandii, na Litwie i Ukrainie).

Realizacja "Strange thinks/strange things" to najprawdopodobniej uzewnętrznianie się i materializowanie lęków wywołanych interakcją z zewnętrznym środowiskiem opanowanym przez mass media.

Lęk ten można przyrównać do mroku panującego w ciemnym lesie, w którym - podczas nocnej wędrówki - wyobraźnia płata figle i z poruszających się cieni tworzy kształty, których nie ma, ale w które da się wierzyć, że są prawdziwe.

Świat informacji prasowych, telewizyjnych, a przede wszystkim tych dochodzących do nas za pośrednictwem Internetu tworzy niezliczone ilości wici, które "rysują" abstrakcyjne kształty. Praca ta jest ich wizualizacją.

Człowiek przyszłości - wyzwania wobec nauki - konferencja

PTPN

Prof. Józef Kostrzewski, wybitny archeolog i współtwórca Uniwersytetu Poznańskiego, założyciel i dyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, będzie patronem konferencji organizowanej przez Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w ramach cyklu "Człowiek przyszłości - wyzwania wobec nauki". Wspólną ideą kilku konferencji jest refleksja nad problemami, jakie stawia przed nauką współczesny człowiek. W tym roku konferencje dotyczyć będą relacji człowieka z gospodarką, a także przyrodą i techniką. Pierwsza z nich poświęcona jest relacji do przeszłości i możliwości jej badania.

Ogólnopolska konferencja ma charakter interdyscyplinarny, udział w niej wezmą nie tylko archeolodzy. O rekonstrukcji przeszłości mówić będą również poznańscy lekarze z Uniwersytetu Medycznego i informatycy z Politechniki Poznańskiej.

Cykl "Zasłużeni dla nauki. Cykl ogólnopolskich konferencji promujących wybitnych poznaniaków" współfinansowany jest ze środków miasta Poznania.

Urodziny Botanika oraz Festiwal herbaty

Ogród Botaniczny

Ogród Botaniczny UAM zaprasza na kolejne "Urodziny botanika" oraz Festiwal herbaty. Impreza odbędzie się 9 i 10 września 2017 (Ogród Botaniczny, ul. Dąbrowskiego).

PROGRAM

Urodziny Botanika i III edycja Festiwalu Herbaty Zaparzaj!

09-10 września 2017 r., godz. 900 - 1700

09 września sobota

9.00 - 19.00 Wystawa fotografii "Tajemniczy świat owadów" (Pawilon Ekspozycyjno-Dydaktyczny)

9.00 - 17.00 Wystawa Grzybów (Pawilon Ekspozycyjno-Dydaktyczny OB)

11.00 - 16.00 Zajęcia edukacyjne "Poznawanie przyrody przez zabawę" Ogród Botaniczny UAM (przy Pawilonie Ekspozycyjno-Dydaktycznym)

11.00 - 16.00 Gry Planszowe (Placyk przy Alpinarium)

10.00 - 17.00 Festiwalu Herbaty Zaparzaj! - wykłady, warsztaty i degustacje herbaciane

10 września niedziela

9.00 - 19.00 Wystawa fotografii "Tajemniczy świat owadów" (Pawilon Ekspozycyjno-Dydaktyczny)

9.00 - 17.00 Wystawa Grzybów (Pawilon Ekspozycyjno-Dydaktyczny OB)

11.00 - 16.00 Zajęcia edukacyjne "Poznawanie przyrody przez zabawę" Ogród Botaniczny UAM (przy Pawilonie Ekspozycyjno-Dydaktycznym)

11.00 - 16.00 Gry Planszowe (Placyk przy Alpinarium)

10.00 - 17.00 Festiwalu Herbaty Zaparzaj! - wykłady, warsztaty i degustacje herbaciane.

Podróż do wnętrza ziemi - wykład otwarty prof. Leonida Dubrovnisky'ego

ul. Wieniawskiego 1

Jakie warunki panują we wnętrzu Ziemi? Czy da się je odtworzyć w laboratorium? Do czego służą diamentowe kowadełka i jakie ciśnienie są w stanie wytworzyć naukowcy? Na te pytania odpowie jeden z najbardziej uznanych badaczy wysokich ciśnień na świecie, prof. Leonid Dubrovnisky w trakcie wykładu "Journey to the center of the Earth 150 years after Jules Verne: Science not fiction"

Zapraszamy 5 września 2017, o godz. 18:00 do Auli UAM (ul. Wieniawskiego 1). Wykład jest otwarty i bezpłatny. Prelekcję poprzedzą pokazy doświadczeń chemicznych przygotowane przez zespół młodych naukowców z Wydziały Chemii UAM pt.: "Chemia w warunkach ekstremalnych", które odbędą się od godziny 17:30.

Wykład jest wydarzeniem towarzyszącym konferencji European High Pressure Research Group (EHPRG) Meeting 2017, która na początku września zgromadzi w Poznaniu światową elitę naukowców zajmujących się wysokimi ciśnieniami.

Nowoczesny przemysł meblarski - konferencja

ul. Bukowska 12

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu oraz Urząd Marszałkowski województwa Wielkopolskiego zapraszają do udziału w konferencji: "Nowoczesny przemysł meblarski. Trendy w podnoszeniu jakości i innowacyjności". Konferencja odbędzie się 19 lipca 2017 (WTC Poznań, ul. Bukowska 12).

Celem konferencji jest stworzenie działań, których efektem będzie wzrost liczby nowo wdrażanych produktów meblarskich poprzez promocję współpracy uczelni, biznesu i samorządu. Ważną częścią konferencji będą prezentacje przykładów przeprowadzonych projektów z branży meblarskiej, w tym przedstawienie całościowego procesu projektowego.

Konferencja oraz towarzysząca jej wystawa są również promocją uczelni w obszarze prac B+R, prezentacją doświadczeń Programu Edukacyjno-Przemysłowego w zakresie projektów meblowych wdrażanych do produkcji masowej. Konferencja ma przede wszystkim zbliżyć środowiska biznesu, nauki oraz administracji i stworzyć pola do lepszej współpracy oraz wskazać możliwe do realizacji przez przedsiębiorstwa projekty w ramach B+R.

Studia na kierunku Praca Socjalna - zawód przyszłości!

Szamarzewskiego 89c

Zapraszamy do zapoznania się z aktualną ofertą edukacyjną na kierunku praca socjalna, realizowanym w Instytucie Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Oferujemy atrakcyjne studia oparte na interdyscyplinarnym programie, które wszechstronnie przygotowują do pełnienia wymagającej roli pracownika socjalnego. Wysoki poziom nauczania gwarantuje doświadczona kadra naukowo-dydaktyczna oraz współpracujący z nami na co dzień praktycy pomocy społecznej. Instytut Socjologii UAM to jeden z pierwszych ośrodków kształcących w zakresie socjologii i pracy socjalnej w Polsce. W 2013 otrzymaliśmy ocenę wyróżniającą Polskiej Komisji Akredytacyjnej oceniającej jakość kształcenia na polskich uczelniach. Wśród absolwentów naszego kierunku można spotkać wielu wybitnych specjalistów w obszarze pomocy społecznej, działaczy samorządowych oraz pracowników trzeciego sektora. Na kierunku praca socjalna oprócz trzyletnich studiów licencjackich realizowane są również studia uzupełniające magisterskie. Ich program przewiduje kształcenie w jednym z trzech modułów: asystentura i mediacja socjalna, organizacja usług socjalnych oraz animacja społeczności lokalnych. Nasi absolwenci są przygotowani do samodzielnej realizacji zadań przypisanych ustawowo roli: asystenta rodziny i mediatora, organizatora usług socjalnych, animatora społeczności lokalnych. Program zajęć cechuje wysoki stopień elastyczności - zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu w godzinach popołudniowych, co pozwala na godzenie pracy zawodowej ze studiami. Jednocześnie zapraszamy do uczestnictwa w Podyplomowym Studium Organizacji Pomocy Społecznej i Pracy Socjalnej skierowanym do osób planujących sprawować funkcje kierownicze w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej. Program studiów ma charakter praktyczny. Realizowane przedmioty prowadzą doświadczeni wykładowcy, jak również osoby reprezentujące zróżnicowane obszary pracy socjalnej. W celu zapoznania się w naszą ofertą, załączamy broszurę informacyjną stanowiącą przewodnik po kierunku. Jednocześnie prosimy o dystrybucję załączonej broszury promocyjnej!

Drzwi Otwarte na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu

ul. Kutrzeby 10

Z jakimi wyzwaniami wiąże się zawód prawnika i psychologa? Które zasoby i umiejętności mogą być pomocne w pracy z drugim człowiekiem? Co oznacza rozwój? W jaki sposób wzbudzić w sobie chęci do rozwoju i zmiany, która pozwoli nam osiągnąć dojrzałość i stawać się lepszym człowiekiem? Jakie są współczesne perspektywy zawodowe prawnika w obliczu zmian technologicznych i społecznych?

Odpowiedzi na postawione pytania uzyskamy na Drzwiach Otwartych Uniwersytetu SWPS, na które zapraszamy 1 lipca. Wykładowcy uczelni wprowadzą przyszłych studentów w świat psychologii i prawa, a Dyrektorowie Instytutów, pracownicy Biura Rekrutacji, Biura Karier oraz studenci odpowiedzą na wszystkie nurtujące kandydatów pytania.

Wstęp wolny! Obowiązują zapisy poprzez formularz internetowy: https://swps.pl/poznan/aktualnosci/15920-drzwi-otwarte-2017-07-01#formularz

UAM poszukuje aktorów

UAM

Wiele osób marzy o karierze aktorskiej na co dzień, jednak nie wie, jak rozpocząć swoją przygodę z filmem. Uniwersytet im. Adama Mickiewcza w Poznaniu oferuje studentom I i II roku studiów I stopnia niepowtarzalną okazję zagrania w filmie promocyjnym Uczelni. Do udziału w castingu zaproszeni są studenci zarówno pochodzący z Poznania, jak dojeżdżający czy też przebywający na UAM w ramach programu wymiany studenckiej!

Zdjęcia zaplanowane są w terminie czerwiec-październik, w Poznaniu.

Casting odbędzie się 19 czerwca od 13:00 do 18:00, w Gawagi Studio przy ul. Parkowej 1/4 (obok MTP). Zgłoszenie wraz z 2 zdjęciami (portret oraz sylwetka), należy wysyłać pod adres: zgloszenie@gawagai.pl, w tytule wiadomości podając "UAM". Zgłoszenia przyjmowane są do 16 czerwca. Oprócz dobrej zabawy, aktorzy otrzymają również wynagrodzenie.

Badania empiryczne nad dziennikarzami w Polsce - seminarium naukowe

ul. Umultowska 89

Seminarium naukowe "Badania empiryczne nad dziennikarzami w Polsce: doświadczenia - wyzwania - perspektywy" 9 czerwca 2017 r., organizuje Zakład Komunikacji Społecznej Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, początek o godz. 10:00, w sali 43.

Program konferencji:

10:15 Sesja I: Stan badań nad dziennikarstwem w Polsce: doświadczenia i oczekiwania

Prowadzenie: prof. UAM dr hab. Agnieszka Stępińska

1. dr hab. Lucyna Szot, Uniwersytet Wrocławski: Złożoność badań ilościowych i jakościowych w dziennikarstwie

2. dr Bartłomiej Secler, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: Badania nad dziennikarstwem w Polsce - perspektywa międzynarodowa. Problemy, dylematy, wyzwania

3. mgr Paweł Łokić, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: Główne nurty badań nad dziennikarstwem w Polsce - perspektywa porównawcza

4. dr Szymon Ossowski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: Problem użyteczności badań nad dziennikarzami. Kilka uwag nad istotnością i sposobem prowadzenia badań nad dziennikarzami z perspektywy zarządcy (właściciela) przedsiębiorstwa medialnego

Dyskusja:

1. Badania nad dziennikarzami: kto ich potrzebuje? Jak zachęcić dziennikarzy do udziału w badaniach?

2. Badania krajowe: jak organizować przegląd dotychczasowych badań? Jak obserwować zmiany i trendy?

3. Badania międzynarodowe: jak interpretować wyniki? Jak prowadzić analizę porównawczą?

11:30 - 11:45 Przerwa

11:45 - 13:30 Sesja II: Metody i narzędzia w badaniach nad dziennikarzami

Prowadzenie: prof. UAM dr hab. Dorota Piontek

1. dr Agnieszka Szymańska, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie: Pogłębiony wywiad indywidualny z dziennikarzami jako metoda badawcza - uwagi warsztatowe

2. prof. UAM dr hab. Agnieszka Stępińska i dr Ewa Jurga - Wosik, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: Od ankiety do analizy zawartości: metody badań nad percepcją (perception) i wykonaniem (performance)

3. dr Karina Stasiuk - Krajewska, SWPS, Uniwersytet Humanistycznospołeczny, Wrocław: Blogi i blogowanie w kontekście współczesnego dziennikarstwa. Próba zastosowania metodologii analizy dyskursu w badaniu samoopisu blogerów

4. dr Magdalena Ślawska, Uniwersytet Śląski: Wypowiedzi dziennikarskie - ujęcie lingwistyczne

Dyskusja:

1. Projektowanie badania: jak dobrać metodę i próbę badawczą? Jak zorganizować zbieranie danych?

2. (Auto)prezentacja dziennikarska: o czym faktycznie mówią dziennikarze wypełniając ankiety?

3. Analiza zawartości przekazów jako źródło wiedzy o dziennikarzach: jak badać wypowiedzi dziennikarskie? Jak interpretować te wypowiedzi?

14:30 - 16:30 Sesja III: Edukacja dla dziennikarstwa: wymiar normatywny i praktyczny

Prowadzenie: dr hab. Lucyna Szot

1. dr Izabela M. Bogdanowicz, Uniwersytet Warszawski: Badania adeptów zawodu dziennikarza - zarys refleksji

2. dr Dominika Narożna, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: Dziś student, jutro dziennikarz? Badania nad studentami jako źródło wiedzy o przyszłości dziennikarstwa

3. mgr Małgorzata Tadeusz - Ciesielczyk, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: Poziom świadomości językowej dziennikarzy i studentów dziennikarstwa jako element wiarygodności wizerunku medialnego - diagnoza i postulaty

4. dr Michał Kuś, Uniwersytet Wrocławski: Dziennikarstwo obywatelskie w Polsce i w Europie - aspekty edukacyjne

Dyskusja: 

1. Adepci dziennikarstwa: jakiej wiedzy o (przyszłych) dziennikarzach dostarczają badania nad studentami?

2. Nauka i edukacja: Jak i w jakim stopniu wiedzę o dziennikarzach można wykorzystać w procesie edukacji?

3. Dziennikarze obywatelscy: jak badać ich znaczenie dla procesu przepływu informacji? Jak porównywać ich działalność z pracą (profesjonalnych) dziennikarzy?

Szanse i zagrożenia euro - debata

al. Niepodległości 10

Debata organizowana przez Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu i Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan. W panelu dyskusyjnym wezmą udział: prof. dr hab. Waldemar Frąckowiak - Katedra Inwestycji i Rynków Kapitałowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Stefan Kawalec - prezes firmy doradczej Capital Strategy, b. wiceminister finansów, współautor książki "Paradoks euro. Jak wyjść z pułapki wspólnej waluty?" (Wydawnictwo Poltext, Warszawa 2016), prof. dr hab. Wiesława Przybylska-Kapuścińska - Katedra Polityki Pieniężnej i Rynków Finansowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, dr Henryk Siodmok - Prezes Zarządu Grupy Atlas.

Debata ''Szanse i zagrożenia euro'' - 31 maja 2017 r. w godz. 13:00-16:00, aula UEP (al. Niepodległości 10)

Wykład Ambasadora Azerbejdżanu

ul. Umultowska 89a

Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM zaprasza do udziału w wykładzie Jego Ekscelencji Hasana Aziz Hasanova - Ambasadora Azerbejdżanu. Wykład odbędzie się 0 maja o godzinie 13:15 w sali 121. Nasz gość od 2010 r. jest Ambasadorem Azerbejdżanu w Polsce. W przeszłości był szefem placówki dyplomatycznej na Węgrzech, oraz pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych Republiki Azerbejdżanu. Tematem spotkania będzie Azerbejdżan wobec współczesnych wyzwań. Wykład odbędzie się w języku angielskim.

Uniwersytet bez dyskryminacji - seminarium naukowe

ul. Umultowska 89a

"Uniwersytet bez dyskryminacji", to temat seminarium naukowego organizowanego przez Pełnomocnika ds. równego traktowania - prof. Roberta Kmieciaka. Spotkanie odbędzie się w najbliższy czwartek, 25 maja, o godzinie 10:00 w Sali 121 na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM (ul. Umultowska 89a).

Program seminarium

10.00 Otwarcie seminarium

Prof. UAM dr hab. Robert Kmieciak - Pełnomocnik Rektora ds. równego traktowania

10.15-10.45 Mec. Anna Mazurczak - Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich - Naczelniczka Wydziału Prawa Antydyskryminacyjnego

Problem dyskryminacji na uczelniach wyższych

10.45-11.15 Dr Aleksandra Bocheńska - Wydział Prawa i Administracji UAM

Dyskryminacja w stosunkach pracy

11.15-11.45 Mgr Anna Rutz - Pełnomocniczka Rektora UAM ds. studentów z niepełnosprawnościami

Dyskryminacja a niepełnosprawność w kontekście środowiska akademickiego

11.45-12.15 Dyskusja

12.15-12.45 Przerwa kawowa

12.45-13.15 Mgr Maria Krupecka - Pełnomocniczka Wojewody Wielkopolskiego ds. mniejszości narodowych i etnicznych

Sytuacja mniejszości narodowych i etnicznych w Wielkopolsce w kontekście działań administracji rządowej

13.15-13.45 Dr Jowita Wycisk - Wydział Nauk Społecznych UAM - Instytut Psychologii

Homofobia w przestrzeni uniwersytetu. Kilka przykładów, kilka uwag

13.45-14.15 Dr Iwona Chmura-Rutkowska - Wydział Studiów Edukacyjnych UAM

Płeć w nauce. Kariery naukowe kobiet i mężczyzn w Polsce

14.15-14.45 Dyskusja

14.45 Zakończenie obrad

Strona 1 2 47