Rusza Wielkopolska Lab - inicjatywa dla innowatorów

Techshow

Wielkopolska Lab - to pierwszy polski projekt typu Living Lab dla firm, które w sposób ciągły wdrażają innowacje. Organizacyjnie będzie to klaster firm, którego celem będzie weryfikacja najbardziej innowacyjnych i technologicznych rozwiązań oraz nowych strategii marketingowych.

Wielkopolska Lab - to pierwszy polski projekt typu Living Lab dla firm, które w sposób ciągły wdrażają innowacje. Organizacyjnie będzie to klaster firm, którego celem będzie weryfikacja najbardziej innowacyjnych i technologicznych rozwiązań oraz nowych strategii marketingowych. Wśród inicjatorów klastra znalazły się m.in. takie jakie firmy jak: Indigity - pierwszy polski holding reklamowy, Grupa One-2-One - grupa spółek rozwiązań interaktywnych i mobilnych, Grupa INEA - największy operator telekomunikacyjny w Wielkopolsce oraz SpeedUp Group - poznański fundusz kapitału zalążkowego. Inicjatywa wspierana jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Jest to inicjatywa otwarta - w chwili obecnej swój udział wstępnie zadeklarowało ok. 30 podmiotów.

Spotkanie inicjujące nowy klaster zaplanowano na 29 września 2009 roku na godz. 15.00 w Sali Konferencyjnej Hotelu Sheraton, tuż przed zaplanowanym na ten sam dzień na godz. 17.00 TechShow - 3 edycją z cyklu spotkań poświęconych nowym technologiom, będącego jednocześnie platformą wymiany doświadczeń pomiędzy inwestorami i właścicielami start-up'ów.

Głównym celem inicjatyw typu Living Lab jest praktyczna weryfikacja nowych, innowacyjnych produktów i usług ICT w środowisku ich użytkowników dla klastra przedsiębiorców, jednostek publicznych oraz naukowych ośrodków badawczych, którzy są zainteresowani wprowadzaniem innowacji w ramach oferowanych produktów i usług.

Podobne inicjatywy powstały już w Europie Zachodniej i stają się coraz bardziej popularne w innych krajach, np. Copenhagen Living Lab w Danii, Forum Virium w Finlandii, Oresund IT w Szwecji oraz Design Connection BrainPort w Holandii. Istnieje również kilka inicjatyw grupujących te ośrodki - np. Living Labs Europe czy Open Living Labs.

Forum Praktyki Gospodarczej

ul. Ratajczaka 5/7

Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu zaprasza przedsiębiorców, osoby pracujące oraz studentów i absolwentów na Forum Praktyki Gospodarczej, które odbędzie się 23 września 2009.
W tym roku Forum Praktyki Gospodarczej będzie poświęcone e-biznesowi, e-marketingowi oraz Web 2.0. Uczestnicy będą mogli wysłuchać wykładów praktyków, którzy od lat zajmują się zagadnieniami związanymi z Internetem oraz zasięgnąć porady dotyczącej zakładania własnej internetowej firmy. Podczas Forum uczestnicy będą mieli okazję, by dowiedzieć się, jak pozyskać środki na założenie swojego e-biznesu.
Spotkanie rozpocznie się 23.09.2009 o godz. 16.00 w budynku CP WSB przy ul. Ratajczaka 5/7

Uniwersytet Ekonomiczny - drzwi otwarte

al. Niepodległości 10

Choć rok szkolny dopiero się zaczął to szkoły wyższe już myślą o przyszłorocznej rekrutacji. Jako pierwszy w Poznaniu drzwi otwarte dla przyszłych maturzystów organizuje Uniwersytet Ekonomiczny.
Spotkanie odbędzie się 20 września 2009.
Już od godziny 11.00 będzie można zapoznać się z prezentacją poszczególnych Wydziałów przy stoiskach informacyjnych w holu przed aulą

Godz. 12.00 - spotkanie z kandydatami w auli.
Prezentacja zasad rekrutacji i oferty edukacyjnej Wydziałów.
Kolejność prezentacji:
Prorektor ds. Dydaktyki (wprowadzenie, informacje o zasadach rekrutacji)
Wydział Ekonomii
Wydział Gospodarki Międzynarodowej
Wydział Informatyki i Gospodarki Elektronicznej
Wydział Towaroznawstwa
Wydział Zarządzania
Zakończenie spotkania ogólnoinformacyjnego ok. 13.30.

Forum Inwestycyjne

Hotel Mercure, ul. Roosevelta 20

Prowadzisz własny biznes, ale szukasz środków na rozwój? Masz ciekawy pomysł na innowacyjny biznes, ale brakuje Ci wystarczającego kapitału? Gdzie znaleźć inwestora dla swojego pomysłu?

Odpowiedzią na te bolączki może być udział w Forum Inwestycyjnym. Najbliższe spotkanie odbędzie się 23 września br., w hotelu Mercure w Poznaniu przy ul. Roosevelta 20 w godz.12:00-17:00.

Forum jest wspólną inicjatywą InQbatora Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Fundacji UAM oraz Poznańskiego Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości.

Forum przeznaczone jest zarówno dla przedsiębiorców/pomysłodawców szukających kapitału na rozwój swojej firmy lub pomysłu biznesowego, jak i dla przedstawicieli Instytucji Otoczenia Biznesu, którzy będą mogli zapoznać się z oczekiwaniami Inwestorów względem przedsiębiorców. Inwestorzy poznają wyselekcjonowane projekty i zyskają możliwość nawiązania kontaktu z IOB.

W trakcie Forum, zostaną zaprezentowanie działania InQbatora oraz cele projektu HelpInvest i inicjatywy Poznańskiego Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości.

W czasie spotkania, każdy z przedsiębiorców/pomysłodawców przedstawi 20 minutową prezentację, po której odpowiadać będzie na pytania zgromadzonych gości. Spotkanie objęte jest klauzulą poufności. Każdy z jego uczestników zobowiązany jest do podpisania umowy o zachowaniu poufności treści spotkania.

Uzupełnieniem Forum będzie kolacja, którą przedsiębiorcy/ pomysłodawcy zjedzą z inwestorami.

Więcej informacji na temat Forum Inwestycyjnego udzielają:

Ze strony InQbatora PPNT: Wojciech Przygocki, wojciech.przygocki@ppnt.poznan.pl, 061 622 69 99.

Ze strony PAIP: Łukasz Parafianowicz, parafianowicz@helpinvest.pl, 061 665 76 72.

Formularze zgłoszeniowe przyjmowane są do dnia 11.09.2009 r. Potwierdzenie udziału w Forum zostanie przesłane najpóźniej do 16.09.2008 r.

Zarządzanie innowacją - wykład i warsztaty

ul. Kutrzeby 10

Zarządzanie Innowacją. Konkurencyjność dzięki innowacji opartej na designie (design-driven innovation) - to temat przewodni wykładu oraz warsztatów, które poprowadzi 10 września 2009 roku w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa prof. Roberto Verganti, profesor zarządzania innowacjami na Politecnico di Milano, światowy ekspert zarządzania designem.

Wykład i warsztaty są bezpłatne, finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Aktywność zawodowa Wielkopolan i jej uwarunkowania

ul. Kutrzeby 10

"Aktywność zawodowa Wielkopolan i jej uwarunkowania" to tytuł konferencji naukowej, podsumowującej projekt "Cywilizacyjne i społeczno-kulturowe bariery aktywizacji zawodowej mieszkańców województwa Wielkopolskiego". Konferencja organizowana przez Wyższą Szkołę Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa odbędzie się odbędzie się 27 sierpnia 2009 roku w godzinach od 10.00 do 14.00 w bibliotece Uczelni.

Będzie ona podsumowaniem rocznych badań, realizowanych w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego, a obejmujących różnorodne podejścia naukowe do problematyki aktywności zawodowej Wielkopolan, jej uwarunkowań i barier utrudniających aktywizację zawodową.

Polska pięć lat po wstąpieniu do Unii Europejskiej: rozczarowania czy spełnione nadzieje? - konferencja

ul. Kutrzeby 10

Katedra Socjologii Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa oraz Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Socjologicznego zapraszają do udziału w
I Ogólnopolskiej Konferencji: "Polska pięć lat po wstąpieniu do Unii Europejskiej: rozczarowania czy spełnione nadzieje", która odbędzie się od 19 do 20 listopada 2009 r. w WSNHiD w Poznaniu.

Kartę zgłoszeniową udziału w konferencji można znaleźć na: www.wsnhid.pl

Najbliższe imprezy organizowane przez AZS

AZS Poznań

Klub Uczelniany AZS Politechniki Poznańskiej zaprasza do wzięcia udziału w Akademickim Otwartym Pucharze Wielkopolski w maratonie rowerowym. Zawody odbędą się 09.08.2009 w Suchym Lesie koło Poznania.

Biuro Karier Uniwersytetu Medycznego

ul. Przybyszewskiego 37

Uniwersytet Medyczny zaprasza swoich studentów i absolwentów do skorzystania z porad uczelnianego Biura Karier. W każdy piątek w godzinach od 16 do 17 dyżury pełnić będzie specjalista. Na początek można zasięgnąć informacji o zasadach pisania CV, autoprezentacji czy przygotować się do rozmowy z agentem rekrutacji.
Biuro swoją siedzibę ma w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym UMP przy ul. Przybyszewskiego 37.

Barcamp - podsumowanie sezonu

ul. Wiankowa

Po raz ostatni w sezonie spotkają się miłośnicy internetu i nowych technologii. Ostatni w sezonie Barcamp odbędzie się w sobotę 11 lipca 2009 w Pubie Cybinka mieszczącym się tuż za linią mety toru regatowego na Malcie.
Początek spotkanie o godz. 13.00

Warsztaty z udziałem światowych ekspertów zarządzania designem

ul. Kutrzeby 10

W Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa 26 czerwca w godzinach od 10.00 do 15.45 w sali 301 odbędzie się drugie spotkanie - "Transfer Nowych Technologii - Strategiczna rola materiałów w designie", które poprowadzi Aart van Bezoyen - holenderski projektant, twórca Material Stories czyli "biblioteki materiałów" umożliwiającej wybór najlepiej dostosowanej do danych projektów technologii, wykładowca designu i materiałoznawstwa na uniwersytetach w Holandii i Niemczech. Organizatorem warsztatów jest Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, autorem projektu cyklu szkoleń Pro Design.

Przedsiębiorczy uniwersytet

ul. Zwierzyniecka 7

Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym w ramach projektu "Przedsiębiorczy Uniwersytet. Program promocji praktycznej użyteczności badań naukowych szkół wyższych dla gospodarki i społeczeństwa oraz wartości dodanej tworzonej przez uniwersytety", współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, organizuje cykl warsztatów dla pracowników naukowych pn.: "Przedsiębiorczy Uniwersytet. Modele biznesowe projektów B+R".

W Poznaniu warsztaty odbędą się 30.06.2009, w godzinach 9-14, w Domu Studenckim "Jowita", ul. Zwierzyniecka 7 (sala A i B).

Podstawowym celem warsztatów jest zwiększenie indywidualnej przedsiębiorczości i inicjatywy podstawowych jednostek organizacyjnych uczelni w zakresie pozyskiwania środków na badania oraz skuteczniejszego wykorzystywania możliwości współpracy pomiędzy nauką a biznesem, samorządem oraz władzami publicznymi. Część ćwiczeniowa warsztatów będzie doskonałą okazją do podniesienia umiejętności w ubieganiu się o fundusze B+R w dziedzinie nauk społecznych czy humanistycznych.

"Po co żyjemy" - prof. Tadeusz Gadacz w rozmowie z Jackiem Żakowskim

ul. Kutrzeby

Prof. dr hab. Tadeusz Gadacz, wybitny filozof i religioznawca będzie gościem kolejnego spotkania z cyklu "Po co żyjemy?", które odbędzie się 18 czerwca 2009 roku o godz. 17.00 w WSNHiD, w sali 004.
Spotkanie poprowadzi znany dziennikarz i publicysta Jacek Żakowski.

Zostań wolontariuszem

ul. Noskowskiego 25

Organizacja Środowiskowa AZS Poznań jest organizatorem Akademickich Mistrzostw Europy w Tenisie. Mistrzostwa odbędą się w dniach 26.07. - 01.08. 2009 roku. Do organizacji imprezy potrzebni są studenci - wolontariusze. Ankietę i więcej informacji można znaleźć na: www.poznan.azs.pl

Prawo wobec wyzwań współczesności - konferencja

Wydział Prawa UAM

W Poznaniu odbędzie się VIII Sesja Naukowa Młodych Pracowników Naukowych Wydziału Prawa i Administracji pt."Prawo wobec wyzwań współczesności". Konferencja rozpocznie się 15 czerwca 2009, o godz. 10.00 w Sali im. Lubrańskiego,oraz w salach wykładowych nr XVII i XIX, Coll. Minus (ul. Wieniawskiego 1) oraz Sali 122, Coll. Iuridicum (ul. Św. Marcin 90).

Letnia Szkoła Przedsiębiorczości

PPNT, ul. Rubież

Rusza III edycja Letniej Szkoły Przedsiębiorczości - najbardziej niecodziennej z inicjatyw InQbatora PPNT FUAM!

W tym roku ten przyjemny i przynoszący wiele satysfakcji zawodowej wyjazd odbędzie się w dniach 1-6 sierpnia w Ciążeniu.
Pozostałe zasady pozostają niezmienione:

* do udziału w Szkole zaprosimy 15 osób - aspirujących do miana przedsiębiorcy oraz młodych właścicieli firm, dopiero stawiających pierwsze kroki w biznesie
* uczestnicy wyjazdu utworzą rywalizujące ze sobą grupy, które wykorzystując wiedzę przekazaną przez trenerów podczas szkoleń, będą wykonywać kolejne zadania i ubiegać się o tytuł "Lidera Biznesu".

Zadania przybiorą formę studium przypadku - uczestnicy utworzą "wirtualne" firmy, działające w branży wybranej przez organizatorów. W programie zaplanowano m.in. szkolenia z zakresu pisania biznesplanu, marketingu w sektorze MŚP, zagadnień prawnych i księgowości oraz źródeł finansowania małego przedsiębiorstwa.

Uczestnikom zapewniamy zakwaterowanie w Domu Twórczym UAM, pełne wyżywienie oraz przejazd na trasie Poznań - Ciążeń - Poznań. Dzięki dofinansowaniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach przedsięwzięcia "Kreator innowacyjności. Wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej", jedynym kosztem ponoszonym przez uczestników będzie symboliczna opłata wpisowa w wysokości 300 zł.

Co zrobić aby wziąć udział w Letniej Szkole Przedsiębiorczości?
Wystarczy pobrać formularz zgłoszeniowy ze strony www.inqbator.pl, wypełnić go i odesłać drogą mailową ( inqbator@ppnt.poznan.pl ) lub faksem (061) 622 69 96. Na tej podstawie zespół InQbatora wytypuje 15 uczestników.

Termin nadsyłania zgłoszeń mija 12 lipca!
W pierwszej kolejności do udziału w Letniej Szkole Przedsiębiorczości zostaną zakwalifikowane osoby poniżej 30 roku życia, które ukończyły lub są w trakcie studiów I stopnia, II stopnia lub studiów doktoranckich. Potwierdzenia uczestnictwa zostaną wysłane najpóźniej do 22.07.2008 r.

Wystawa Wydziału Architektury PP

PP, ul. Piotrowo

Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej zaprasza na wystawę projektów medali i statuetek wykonanych przez studentów Wydziału Architektury w Katedrze Rysunku, Malarstwa, Rzeźby i Sztuk Wizualnych z okazji 90-lecia Szkolnictwa Technicznego w Poznaniu oraz Politechniki Poznańskiej.

Wystawa odbywa się w dniach 9-17 czerwca 2009 roku w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej przy ul. Piotrowo.

Projekt INEO

INEO

Rozpoczął się konkurs na najlepsze prace akademickie dotyczące innowacji. Prace akademickie zgłaszane do konkursu mogą dotyczyć innowacji produktowej, procesowej, organizacyjnej czy też marketingowej. Tematyka prac konkursowych powinna cechować się praktyczną możliwością wdrożenia na rynek lub/i wyróżniać się wysokim stopniem innowacyjności samego zagadnienia.

Konkurs jest częścią dużego projektu INEO zorganizowanego przez Poznański Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości oraz Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. W ramach projektu przygotowano także grę internetową, zięki której można poznać mechanizm funkcjonowania firmy oraz sprawdzić swoje zdolności biznesowe.

Co z tym kryzysem?

al. Niepodległości 10

Szefowie instytucji finansowych pojawią się w Poznaniu w środę 16 czerwca 2009r., aby dyskutować o konsekwencjach globalnego kryzysu dla gospodarki Polski. Wezmą udział w debacie organizowanej przez Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu pod tytułem "Co z tym kryzysem?". Odbędzie się ona 16 czerwca 2009 r. o godz. 14.30 w auli Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu (al. Niepodległości 10). Wstęp wolny.

Paneliści:

Stanisław Kluza - przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego,

Witold Koziński - wiceprezes Narodowego Banku Polskiego,

Rafał Antczak - wiceprezes Deloitte Business Consulting,

Jakub Borowski - główny ekonomista INVEST BANKU,

Bohdan Wyżnikiewicz - Wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Debatę poprowadzi prof. dr hab. Krzysztof Opolski z Uniwersytetu Warszawskiego.

Celem debaty jest prezentacja opinii i stanowisk wybitnych ekspertów wobec wyzwań globalnego kryzysu oraz jego konsekwencji tak dla całej gospodarki polskiej, jak i poszczególnych przedsiębiorstw, banków i innych instytucji finansowych. Podjęta zostanie również próba odpowiedzi na pytanie: czy i w jakim zakresie jest możliwe prognozowanie rozwoju gospodarki, przedsiębiorstw w turbulentnym i nieprzewidywalnym otoczeniu? Jakie są konsekwencje zawirowań na globalnych rynkach dla zarządzania przedsiębiorstwami, bankami i innymi instytucjami finansowymi? Debata ta jest najważniejszym punktem programowym VII ogólnopolskiej konferencji pt. "Rynek usług finansowych a koniunktura gospodarcza". Organizatorem debaty i konferencji jest Katedra Badań Marketingowych UEP.

Egzamin na Europosła

al. Niepodległości 10

Oparta na formule egzaminacyjnej debata z osobami, które znajdują się na pierwszych miejscach wszystkich list zarejestrowanych w kraju, odbędzie się 3 czerwca 2009 r. o godz. 14.00 w auli Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Pytania zadadzą pracownik, absolwent oraz student Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu: prof. Tadeusz Kowalski z Katedry Strategii i Polityki Międzynarodowej, dr Andrzej Byrt, Prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich i były Ambasador RP w Berlinie oraz przedstawiciel Parlamentu Studenckiego UEP. Zaproszenie skierowano do wszystkich liderów list wyborczych, ponieważ uważamy, że środowisko akademickie i opinia publiczna powinny otrzymać pełne spektrum poglądów, jakie ujawniają się w trakcie kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego.

W 2006 r. przed wyborami prezydenta Poznania uczelnia przeprowadziła "egzamin" z ekonomii, któremu poddali się wszyscy kandydaci ubiegający się o ten urząd. Dwa lata temu przed społecznością akademicką stanieli kandydaci na posłów z Poznania i Wielkopolski, zajmujący się w swoich partiach problematyką gospodarczą. W debacie uczestniczyli przedstawiciele wszystkich partii politycznych, które zarejestrowały ogólnopolskie listy kandydatów.

Uczelnia nie ogranicza się tylko do własnego środowiska i zaprasza na debatę wszystkich mieszkańców miasta.