Wydarzenia na planie Pokaż na planie
Logo Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Salon Poezji online - Antonina Choroszy

2021-01-16 ( sobota )
12:00
Teatr Muzyczny w Poznaniu, ul. Niezłomnych 1e, Poznań

Wyjątkowa odsłona Salonu Poezji, na żywo w wersji online, prosto z Teatru Muzycznego w Poznaniu. Odbędzie się ona w ramach XXIV Dnia Judaizmu. Tym razem zaprosiliśmy znakomitą aktorkę teatralną i filmową Antoninę Choroszy, która od 1991 roku związana jest z Teatrem Nowym w Poznaniu. W programie zatytułowanym "Poezja pełna gorącego tu i teraz" znalazły się wiersze Agi Mishol, Laureatki Międzynarodowej Nagrody Poetyckiej im. Zbigniewa Herberta z 2019 roku. Program muzyczny przygotuje Marcin Baranowski, wiolonczelista orkiestry Teatru Muzycznego.

Antonina Choroszy jest absolwentką Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie - Filia we Wrocławiu. Na swoim koncie ma wiele ról docenionych zarówno przez krytyków, jak i publiczność. W Teatrze Nowym w Poznaniu występuje obecnie w takich spektaklach jak: Dom Bernardy Alba  (reż. M. Miklasz), Wiśniowy sad  (reż. I. Cywińska), Mosdorf. Rekonstrukcja  (reż. Beniamin M. Bukowski), Prezydentki  (reż. P. Kruszczyński), Ja jestem Hamlet  (reż. A. Duda-Gracz), Matka  (reż. R. Stępień) i Życie to nie teatr  (reż. J. Satanowski). Wystąpiła także w filmach: Poznań 56  (reż. F. Bajon), Volta  (reż. J. Machulski) czy Planeta Singli 2  (reż. S. Akina). Szerokiej publiczności znana jest z występów w takich serialach jak m.in.: Egzamin z życiaArtyściPułapka. Jest laureatką wielu nagród, w tym: wyróżnienia na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (1994), nagrody ZASP'u za rolę Maszy w Czajce Antona Czechowa podczas XXXVI Kaliskich Spotkań Teatralnych (1996), odznaki honorowej "Zasłużony dla kultury polskiej" (2013), brązowego Medalu "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" (2016).

Krakowskie Salony Poezji w Teatrze Muzycznym w Poznaniu organizowane są we współpracy z poznańskim Oddziałem Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Opiekę merytoryczną nad Salonem obejmuje prezes Oddziału, prof. UAM dr hab. Wiesław Ratajczak z UAM w Poznaniu.

Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza zostało założone w 1886 roku we Lwowie. Jego zadaniem było gromadzenie, dokumentowanie i upowszechnianie materiałów dotyczących życia i twórczości Adama Mickiewicza. Dziś jest jednym z najstarszych towarzystw naukowych w Polsce. Skupia badaczy literatury, nauczycieli-polonistów, bibliotekarzy, literatów i miłośników literatury, zapewniając integrację środowiska polonistycznego. Organizuje odczyty naukowe i konferencje historycznoliterackie, wydaje "Rocznik Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza".

Bilety na transmisję na żywo w cenie 6 zł można kupować TUTAJ.