Konsultacje społeczne ws. działań dla dzieci i młodzieży

Do 30 czerwca potrwają konsultacje społeczne Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP poświęcone działaniom, które mają uczynić Poznań miastem bardziej przyjaznym dzieciom. Mieszkanki i mieszkańcy mogą w tym czasie wyrażać swoje opinie, dzielić się doświadczeniami oraz proponować rozwiązania, które pomogą stworzyć bardziej inkluzyjną, bezpieczną i wspierającą przestrzeń dla najmłodszych.

Grupa dzieci uczestniczy w twórczej aktywności na dużym białym płótnie, które pokryte jest kolorowymi odciskami dłoni, rysunkami i podpisami. Jedno dziecko rysuje czarnym markerem, podczas gdy inne obserwuje lub czeka na swoją kolej. - grafika artykułu
Plan działań na rzecz dzieci i młodzieży w Poznaniu" koncentruje się na pięciu obszarach

Celem konsultacji jest zebranie opinii mieszkanek i mieszkańców na temat zaproponowanych w planie rozwiązań oraz ocena, w jakim stopniu odpowiadają one na potrzeby dzieci i młodzieży w mieście.

Projekt wspomnianego planu powstał na podstawie "Diagnozy sytuacji dzieci w Poznaniu", przygotowanej przez Ośrodek Badań Społecznych INDEKS. Dokument został opracowany zgodnie z wytycznymi programu UNICEF "Miasto Przyjazne Dzieciom" i uwzględnia zarówno dane statystyczne, jak i wyniki badania ankietowego przeprowadzonego wśród 3118 dzieci i młodzieży w wieku 10-18 lat. Diagnoza pozwoliła zidentyfikować najważniejsze wyzwania, z jakimi mierzą się najmłodsi mieszkańcy Poznania - m.in. w zakresie edukacji, zdrowia, bezpieczeństwa, partycypacji społecznej i jakości przestrzeni publicznej.

"Plan działań na rzecz dzieci i młodzieży w Poznaniu" koncentruje się na pięciu obszarach: edukacji, środowisku i bezpieczeństwie, zdrowiu, uczestnictwie w życiu społecznym i kulturalnym oraz warunkach życia. Dla każdego z tych obszarów opracowano cele strategiczne, a także konkretne propozycje działań. Dokument stanowi narzędzie wspierające rozwój stolicy Wielkopolski w duchu idei miasta przyjaznego najmłodszym.

Jak zgłosić uwagi?

Uwagi i propozycje do projektu dokumentu można składać do 30 czerwca:

  • drogą elektroniczną: zss@um.poznan.pl;
  • pocztą tradycyjną: Urząd Miasta Poznania, Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych, ul. 3 Maja 46, 61-728 Poznań;
  • przez formularz ankiety elektronicznej;
  • podczas warsztatów zaplanowanych w czasie trwania konsultacji.

Z dokumentem "Plan działań na rzecz dzieci i młodzieży w Poznaniu" oraz pełną wersją diagnozy można zapoznać się na stronie internetowej Miasta Poznania w zakładce "Konsultacje społeczne".

Realizacja proponowanych działań planu ma przysłużyć się do rozwoju przyjaznego i wspierającego środowiska, w którym każde dziecko i każdy nastolatek będzie mógł w pełni korzystać z dostępnych zasobów i możliwości, zgodnie z wytycznymi programu UNICEF.

Dowiedz się więcej na temat