Profilaktyka nowotworów szyi i głowy

W dniach 16-20 września 2019 roku odbędzie się VII Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi pod hasłem Po stronie przeżycia. W ramach tej kampanii społecznej po raz kolejny w polskich szpitalach przychodniach prowadzone będą bezpłatne badania i działania edukacyjne, mające na celu zwiększyć świadomość opinii publicznej na temat zagrożeń wynikających z nowych zachorowań na nowotwory głowy i szyi oraz spotkania z decydentami mającymi wpływ na ochronę zdrowia.

.
.

Dzień badań profilaktycznych w ramach Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi zaplanowano na dzien 18 września. Wówczas odbędą się bezpłatne badania mające na celu zwiększenie wykrywalności nowotworów głowy i szyi. 

Na badania w Wielkopolskim Centrum Onkologii mogą zgłosić się nie tylko mieszkańcy Poznania, ale również osoby zamieszkujące województwo wielkopolskie, lubuskie i zachodniopomorskie w wieku 40-65 lat, które zaobserwowały  u siebie charakterystyczne objawy laryngologiczne, m.in. takie jak: 

  • pieczenie języka,
  • niegojące się owrzodzenie oraz/lub czerwone albo białe naloty w jamie ustnej,
  • ból gardła,
  • przewlekła chrypka,
  • guz na szyi,
  • ból w trakcie połykania oraz/lub problemy z połykaniem,
  • jednostronna niedrożność nosa oraz/lub krwawy wyciek z nosa.

Z badań mogą skorzystać również osoby znajdujące się w grupie podwyższonego ryzyka - osoby palące, nadużywające alkoholu, narażone na zakażenie wirusem HPV, a także genetycznie obciążone, które miały przypadki zachorowalności na nowotwory głowy i szyi w rodzinie. Aby wziąć udział w badaniach należy zarejestrować się pod numerem tel. 61 88 50 729, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 15:00.

VII Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi został objęty Patronatem honorowym Prezydenta Miasta Poznania - Pana Jacka Jaśkowiaka.