Szczepienia przeciwko HPV

Ruszyła kolejna edycja darmowych szczepień chroniących przed zakażeniami wirusem brodawczaka ludzkiego. To jeden z najczęściej spotykanych wirusów w Polsce, odpowiedzialny m.in. za nowotwory szyjki macicy czy głowy i szyi. Z bezpłatnej ochrony mogą skorzystać dziewczęta i chłopcy.

. - grafika artykułu
fot. pixabay

Program skierowany jest do mieszkańców i mieszkanek Poznania, którzy urodzili się w 2006 roku. Darmowe szczepienia są też dostępne dla starszych nastolatek i nastolatków, którzy urodzili się w latach 2001-2005 i wcześniej nie wzięli udziału w programie. Chętni muszą być zameldowani (na stałe lub czasowo) w Poznaniu, a przynajmniej jeden z rodziców lub opiekunów powinien rozliczać swój PIT w mieście.

Aby zapisać się na bezpłatne szczepienie, należy mieć podpisaną przez rodzica zgodę oraz stwierdzony przez lekarza brak przeciwwskazań.  Dziewczęta i chłopcy z rocznika 2006 mogą zarejestrować się w dowolnej z miejskich placówek medycznych, które biorą udział w programie, nie obowiązuje rejonizacja. Młodzi poznaniacy i poznanianki urodzeni w latach 2001-2005 mogą zaszczepić się wyłącznie w przychodni Spółki Edictum przy ul. Mickiewicza 31 w Poznaniu. 

Poznań realizuje programy profilaktyki zakażeń wywołanych wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) - w tym raka szyjki macicy - od 2008 roku. Każdego roku korzysta z nich nawet do 2 tysięcy osób. Od 2016 r. z programu mogą skorzystać także chłopcy. 

Z powodu raka szyjki macicy, który prawie w 100 proc. powiązany jest z wirusem HPV, umiera blisko 5 Polek dziennie. Wirus HPV odgrywa istotną rolę w zachorowaniach na wiele innych chorób, w tym: raka odbytu, raka sromu, raka pochwy, brodawki narządów płciowych, nowotwory głowy i szyi. Szacuje się, że 75-80 proc. osób w ciągu swojego życia będzie miało kontakt z wirusem HPV.

Więcej szczegółów na stronie: http://www.poznan.pl/mim/ezdrowie/hpv,p,46235,47618,50070.html

AW

Załączniki

sieci społecznościowe