Rozmowa o samorządności z uczniami

Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak spotkał się z uczniami oraz dyrekcją Szkoły Podstawowej nr 7. Młodzi poznaniacy chcieli poznać punkt widzenia prezydenta na kwestię samorządności oraz zaprezentować własne pomysły, dotyczące wprowadzenia kilku ulepszeń w mieście.

UMP 2015 - grafika artykułu
UMP 2015

Wizyta prezydenta w Szkole Podstawowej nr 7 w Poznaniu rozpoczęła się od krótkiego spaceru po placówce. Uczniowie przedstawili swoje osiągnięcia i pochwalili się licznymi sukcesami. Jestem zdumiony jak szkoła została zorganizowana. Wasz udział, drogie dzieci, jest w tym bardzo ważny - powiedział Jacek Jaśkowiak. 

Kolejnym punktem spotkania była debata, która przebiegała pod hasłem "Samorządność - co to takiego?". Uczniowie szkoły zaprezentowali wówczas własne pomysły na zmianę ich najbliższego otoczenia. Młodzież opowiadała o konieczności rozbudowy ścieżek rowerowych czy miejsc zielonych w mieście.

Bardzo cieszy mnie to spotkanie. Najbardziej cieszą mnie te młody osoby, które chcą zadbać o swój region - mówił podczas debaty prezydent - Miasto jest dla wszystkich: dla seniorów, dorosłych, ale i również dla Was. Pewna przestrzeń została zabrana dzieciom, dlatego chcemy wprowadzać zmiany. Chciałbym, aby miasto było Wam przyjazne, abyście mieli więcej miejsc do spędzania wolnego czasu. Cieszę się z Waszych postulatów, bo pokazują rzeczy, które musimy zrobić.

Dzieci wręczyły również prezydentowi list od społeczności uczniowskiej, w którym poprosiły o wsparcie projektu "Zielona sala- umysł wyzwala". Koncepcja zakłada powstanie pięciu zielonych klas zewnętrznych na terenach poznańskich szkół osiedlowych, w których miałyby odbywać się zajęcia. 

Na spotkaniu padły też trudne pytania dotyczące samorządności i problemów związanych z jej kwestiami. Nie mamy już wątpliwości, że samorządności trzeba uczyć się od najmłodszych lat ­- tak dzieci podsumowały spotkanie z prezydentem. 

Pod koniec spotkania uczniowie zaśpiewali dwie piosenki Jacka Kaczmarskiego. Waszą szczególną uwagę chciałbym zwrócić na słowa "Bądź ludzki - będziesz wielki", bo to właśnie one mogą być znaczące dla Waszego przyszłego życia. Marzeniem Jacka Kaczmarskiego było to, aby Jego twórczość żyła jak on odejdzie. Dlatego chciałbym Wam szczególnie podziękować za ten występ - powiedział prezydent.   

DP/PMX

sieci społecznościowe