9. Biennale Fotografii - "Eksploracje" w Galerii Miejskiej Arsenał

Od soboty, 14  listopada, przez cały miesiąc w Galerii Miejskiej Arsenał trwać będzie Biennale Fotografii - "Eksploracje". Obejmująca trzy wystawy 9. edycja tego wydarzenia jest próbą odpowiedzi na pytanie, czy i w jaki sposób fotografia może wiązać się z eksploracją świata.

Karol Szymkowiak/Galeria Miejska Arsenał - grafika artykułu
Karol Szymkowiak/Galeria Miejska Arsenał

Organizatorzy biennale proponują trzy główne wystawy, poświęcone odmiennym obszarom badania: topografii, ciału i przestrzeni. W każdej zwracają uwagę na fotograficzne eksploracje, zaliczane często do odmiennych praktyk: sztuki i nauki. Ich prezentacja ma pomóc szukać odpowiedzi na pytanie: Jakie mogą być związki między tymi dziedzinami i czym w takim ujęciu może być eksploracja w fotografii?

- Proponując temat eksploracji chcemy zachęcać artystów i kuratorów do przyjęcia postawy odkrywcy: nieznanych światów i fascynujących zjawisk. Fotografia może być tu instrumentem i celem, narzędziem kreacji i przedmiotem analizy. Fotograficzne eksplorowanie znajduje się bowiem u podstaw działań badawczych i artystycznych jednocześnie - czytamy na stronie internetowej biennale.

Po pierwsze - jak piszą organizatorzy - fotografia może być narzędziem eksploracji, za pomocą którego odkrywamy nieznane obszary ziemi lub kosmosu, a także ludzkiego ciała. Takie badanie wykorzystuje rozmaite technologie, poszerzające nasze pole widzenia: od prostych teleobiektywów po skomplikowane narzędzia przybliżania i modelowania mikro- i makrokosmosu. Po drugie - fotografia może być przedmiotem eksploracji. My jako odbiorcy możemy badać jej język, możliwości i strukturę. Ten metadyskurs fotografii pozwala jej samej przekształcać się i wskazywać na nieznane wcześniej możliwości. Trzecim obszarem eksploracji jest fotografia jako sztuka i sztuka jako fotografia.

W ramach biennale organizatorzy proponują też namysł nad historią związków pomiędzy sztuką i nauką, nad nieznanymi i fascynującymi obszarami historii polskiej fotografii, które domagają się wnikliwej analizy. Przypominają fakty z pionierskiego okresu, kiedy zaraz po odzyskaniu niepodległości restytuowano polskie szkolnictwo, w którym swoje miejsce odnaleźli twórcy, związani z różnorodnymi zastosowaniami fotografii.

Galeria Miejska Arsenał/jż