Bezpieczniej na kolejnych ulicach

Poprawa bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg - to główne założenia zmian w organizacji ruchu na ul. Słonecznej oraz na pobliskiej ul. Promienistej.

Bezpieczniej na kolejnych ulicach - grafika artykułu
Bezpieczniej na kolejnych ulicach, fot. ZDM.

Na obu ulicach zmiany obejmą odcinek pomiędzy ulicami Grunwaldzką a Grochowską. Na ul. Promienistej, zamiast odcinkowych ograniczeń prędkości do 30 km/h, wprowadzone będzie strefowe rozwiązanie z takim limitem. Parkowanie będzie dopuszczone na jezdni, wybudowany ma zostać także próg spowalniający. Rozwiązania te pozwolą zmniejszyć ryzyko zbyt szybkiej jazdy na tym odcinku. Zwiększy się bezpieczeństwo na ulicy, a także komfort pieszych i mieszkańców tego rejonu.

Jak wyjaśnia Miejski Inżynier Ruchu, zmiany na ul. Słonecznej wprowadzone będą na podstawie wniosków rady osiedla. Celem jest poprawa bezpieczeństwa na tej ulicy. Dlatego, zgodnie z przygotowanym i zatwierdzonym przez MIR projektem, ulica Słoneczna będzie jednokierunkowa dla pojazdów mechanicznych od ul. Grunwaldzkiej do ul. Grochowskiej, przy czym dwukierunkowa zostanie dla rowerów. Obecnie i tak, przy parkujących na jezdni samochodach, bardzo często trudno jest wyminąć się pojazdom jadącym z przeciwnych stron. Podobnie jak na pobliskiej ulicy Promienistej prędkość zostanie ograniczona do 30 km/h.

W ostatnich latach policji zgłaszane były średnio raz na miesiąc wypadki i kolizje na ul. Słonecznej. Najczęściej były to zderzenia boczne pojazdów, czyli takie, do których dochodzi głównie podczas wymijania się samochodów. Niestety na wspomnianym odcinku ul. Promienistej statystyki są jeszcze gorsze.

Dzięki zaplanowanym zmianom  przede wszystkim ma zmniejszyć się prędkość jadących samochodów. To wpłynie na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego.Zarząd Dróg Miejskich podpisał umowy na wprowadzanie zmian. Prace mogą potrwać do późnej wiosny, uzależnione są w głównej mierze od warunków pogodowych. 

Wprowadzenie nowej organizacji ruchu finansowane będzie ze środków, które do swojej dyspozycji ma Rada Osiedla Grunwald Południe. Kosztować ma 53 (ul. Promienista) i 91 tysięcy złotych (ul. Słoneczna).

ZDM

sieci społecznościowe