Bilet Seniora - dla tysięcy pasażerów

W każdym miesiącu minionego roku Zarząd Transportu Miejskiego sprzedawał ponad tysiąc sztuk Biletu Seniora. Najwięcej - w październiku (4 546 sztuk) oraz listopadzie (3 843 sztuki). ZTM wprowadził Bilet Seniora w październiku 2015 r. W pierwszym roku obowiązywania oferty seniorzy kupili 23,6 tys. takich biletów, w następnym już 25,3 tys., a natomiast w trzecim - niemal 25,9 tys.
Aby skorzystać z oferty, trzeba spełniać kryterium wiekowe i mieszkać w Poznaniu lub w jednej z 15 gmin objętych porozumieniami międzygminnymi. Obecnie są to gminy: Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Suchy Las, Swarzędz i Tarnowo Podgórne.
Bilet Seniora tylko na karcie PEKA
Nośnikiem Biletu Seniora jest imienna karta PEKA. Można go kupić w jednym z 11 Punktów Obsługi Klienta ZTM Poznań. Przed zakupem klienci powinni okazać ważny dokument tożsamości ze zdjęciem (np. dowód osobisty, paszport, prawo jazdy), by potwierdzić swój wiek. Jeśli w dokumencie tożsamości nie ma informacji o miejscu zamieszkania, senior zostanie poproszony o podpisanie "Oświadczenia o zamieszkiwaniu na terenie Miasta Poznania lub gminy objętej porozumieniem międzygminnym".
Uwaga: Bilet Seniora kosztuje 50 zł i jest ważny 366 dni. Nie można go kupić np. na 30 lub 60 dni w proporcjonalnie niższej cenie.
Jak opłacić podróż poza strefą A?
Bilet Seniora obowiązuje w strefie taryfowej A, która obejmuje głównie teren miasta Poznania. Pasażer, który ma ten bilet, a chciałby skorzystać z usług transportu publicznego w strefach B, C lub B+C - musi dopłacić do przejazdu. Można to zrobić na trzy sposoby.
Pierwszy z nich to skorzystanie z biletu okresowego na właściwą strefę (poza strefą A) zapisywanego także na karcie PEKA. Na przykład często podróżujący do Poznania (i z powrotem) mieszkaniec Zielątkowa w gminie Suchy Las (strefa C), który ma już Bilet Seniora, może kupić bilet sieciowy na wybraną liczbę dni na strefy B+C.
Drugi sposób to opłacenie przejazdu poza strefą A z tPortmonetki na karcie PEKA. Aby to zrobić, po wejściu do autobusu, przed przyłożeniem karty PEKA do czytnika należy najpierw nacisnąć przycisk +ABC. Przed wyjściem z pojazdu wystarczy tylko przyłożyć kartę do czytnika. Wówczas system PEKA pobierze opłatę za liczbę przejechanych przystanków poza strefą A. To rozwiązanie dobre dla mieszkańców podpoznańskich gmin, którzy podróżują do Poznania okazjonalnie.
Można też skorzystać z oferty tradycyjnych jednorazowych biletów czasowych, np. biletu w cenie 4,60 zł (na 40 minut lub 1 przejazd).
Od ukończenia 70. roku życia podróżowanie komunikacją zbiorową na liniach organizowanych przez ZTM jest bezpłatne.
ZTM/AW
Zobacz również

Majowy weekend w Poznaniu

Weekend majowy - informacje komunikacyjne

Chrobry w bibliotece
