Weekend w Poznaniu

W ostatni weekend września mieszkanki i mieszkańcy Poznania będą mogli wziąć udział w pokazach organizowanych z okazji Nocy Naukowców. Ulicę Święty Marcin wypełni muzyka, a na Międzynarodowych Targach Poznańskich coś dla siebie znajdą amatorzy kawy, roślin i zwierząt egzotycznych. Nie zabraknie również interesujących spektakli teatralnych, wystaw, koncertów, czy też spacerów.

1 października rozpocznie się obowiązkowa deratyzacja

Przez cały październik w Poznaniu trwać będzie akcja, której celem jest przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych, przenoszonych przez szczury i myszy. Właściciele i zarządcy nieruchomości na terenie miasta mają obowiązek wyłożenia specjalistycznych preparatów do zwalczania gryzoni. W tym okresie właściwe służby będą kontrolować prowadzone działania.

Poznań liderem zamówień publicznych

Biuro Zamówień Publicznych UMP otrzymało nagrodę w konkursie Ekspert Zamówień Publicznych 2023, uzyskując tytuł "Zamawiającego o wysokim poziomie profesjonalizacji".

Naprawa sieci trakcyjnej w rejonie skrzyżowania ulic Kórnickiej i Jana Pawła II

W nocy z soboty 30 września na niedzielę 1 października potrwają pilne prace związane z usuwaniem awarii sieci trakcyjnej na skrzyżowaniu ulic Jana Pawła II i Kórnickiej. W tym czasie wyłączony będzie ruch tramwajowy wzdłuż ulicy Jana Pawła II oraz ulic Kórnickiej, Dowbora-Muśnickiego i Lewandowskiej pomiędzy węzłem "Kórnicka" a ulicą Podgórną. Utrudnienia potrwają do ok 10:00 w niedzielę.

Poznań nagrodzony za rozwój mobilności

Stolica Wielkopolski uplasowała się na drugim miejscu w ogólnopolskim rankingu miast przyjaznych mobilności współdzielonej. Oceniono ponad 200 miast. Pod uwagę brane były m.in. rozwój transportu miejskiego, regulacje prawne, zarządzanie oraz warunki stworzone dla mobilności współdzielonej, takiej jak np. wynajem pojazdów elektrycznych. 

Zakończenie sezonu linii turystycznych

Koniec września to czas rozstania się z liniami turystycznymi i z wagonem KSW, który został udostępniony na tegoroczny sezon przez MPK w Krakowie. W najbliższy weekend odbędą się ostatnie w sezonie 2023 kursy. 

Niedziela dla serca

W niedzielę, 1 października, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędą się Centralne Obchody Światowego Dnia Serca. Podczas pikniku każdy będzie mógł skorzystać z konsultacji kardiologicznych i dowiedzieć się więcej o tym najważniejszym mięśniu. Nie zabraknie też dobrej zabawy - dla uczestników zaśpiewa Kamil Bednarek.

City Trail - przełajowa piątka

6 miesięcy, 10 miast, 50 biegów na dystansie 5 kilometrów. W najbliższą sobotę rozpocznie się największy cykl biegów w Polsce. 

Barokowe freski w urzędzie miasta z nagrodą

Restauracja XVIII-wiecznych malowideł pokrywających sklepienie Sali Sesyjnej Urzędu Miasta Poznania otrzymała Nagrodę Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. Została ona przyznana w ramach ogólnopolskiego konkursu "Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku".

Nowe biura na Nowym Rynku

Firma z branży IT Wunderman Thompson Technology otworzyła swoje biuro w kompleksie Nowy Rynek. To kolejna globalna firma, które przeniosła w to miejsce swoją siedzibę.

Archeologiczne odkrycia i zmiany na Berdychowie

Trwają prace związane z budową mostów Berdychowskich. Piesi i rowerzyści zyskają wygodną przeprawę łączącą Chwaliszewo, Ostrów Tumski i Berdychowo. Obecnie teren badają archeolodzy. Roboty prowadzone są zgodnie z harmonogramem.

"Poznań w formie" dla seniorów

Występ zespołu kameralnego Filharmonii Poznańskiej, koncert przebojów minionych lat, do tego spora dawka ruchu, bezpłatne badania profilaktyczne, warsztaty i zajęcia - tak zapowiada się ostatni z serii dziesięciu międzypokoleniowych festynów "Poznań w formie". Tym razem skierowany jest przede wszystkim do poznańskich seniorów.

Wyremontowano chodnik na ulicy Pilotów

W ubiegłym roku wyremontowano chodnik na odcinku od ulicy Wzlotowej do posesji nr 20, a w tym roku na pozostałej części ulicy, czyli od Dąbrowskiego do ulicy 5 Stycznia.

Na osiedlach PTBS powstaną łąki kwietne

Mieszkańcy budynków Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego zyskają pod swoimi domami nowe, przyjazne dla środowiska przestrzenie. Łąki kwietne docelowo mają powstać w aż 10 lokalizacjach. Sianie pierwszej - przy ul. Folwarcznej - zaplanowano na 2 października.

Zdobądź dofinansowanie na kawiarenkę naprawczą

Do 6 października można składać wnioski o dofinansowanie na uruchomienie kawiarenki naprawczej. To miejsca, w których można naprawić zepsute przedmioty, a jednocześnie wypić kawę i poznać nowych ludzi. Na chętnych do stworzenia takiego miejsca czeka merytoryczny oraz finansowy pakiet startowy przygotowany przez Fundację Veolia. 

Poprawia się bezpieczeństwo ruchu drogowego w mieście

W latach 2018-2022 liczba wypadków drogowych spadła w Poznaniu o ponad jedną trzecią, z kolei tych z udziałem pieszych o połowę. To efekt współpracy Miasta z policją, modernizacji infrastruktury oraz zmian zachowań wszystkich uczestników ruchu.

Srebrne Lisy Internetu

W najbliższy weekend podczas targów Viva Seniorzy odbędzie się wyjątkowy projekt edukacyjny. "Srebrne Lisy Internetu" to szkolenie dla starszych mieszkańców i mieszkanek Poznania, którzy chcą zwiększyć swoje umiejętności w poruszaniu się po internecie lub postawić pierwsze kroki w wirtualnej rzeczywistości. 

Strona 1 2 916