Finał WOŚP w Poznaniu

"Przejrzyj na oczy"- to hasło 30. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się 30 stycznia. Tego dnia na poznanianki i poznaniaków czeka wiele atrakcji - w tym koncerty, warsztaty, aukcje, maraton rowerowy czy gra miejska. Nie zabraknie także tradycyjnego Światełka do Nieba. Wszystko to, aby wesprzeć okulistykę dziecięcą w Polsce.

Grupa osób z flagami WOŚP stoi na pl. Wolności. W tle fontanna. - grafika artykułu
Finał WOŚP w Poznaniu

W ostatnią niedzielę miesiąca na ulice Poznania i kraju wyjdą tysiące wolontariuszy. W tym roku celem akcji jest zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Za zebrane pieniądze fundacja kupi specjalistyczny sprzęt, który pomoże uratować zdrowie wielu młodych pacjentów.  

30 stycznia o godz. 12 na terenie Stadionu Miejskiego przy ul. Bułgarskiej rozpocznie się główna impreza zorganizowana przez Sztab Ławica. Na uczestników czekać będzie gorące, smaczne i aromatyczne jedzenie z foodtrucków. Strefa medyczna zaoferuje różnorodne badania i porady. Będzie tam również można oddać krew. Ratownicy z Uniwersytetu Medycznego i Ochotnicza Straż Pożarna zaprezentują, jak wygląda akcja ratunkowa ofiar wypadku samochodowego. 

W związku z tematem tegorocznego finału Sztab Ławica zaprosił ludzi odpowiedzialnych za projekt "Niewidzialnej ulicy" - specjalnej przestrzeni, w której można doświadczyć spaceru w ciemności - by interaktywnie pokazali, jak funkcjonuje w rzeczywistości osoba niewidząca. 

Dla najmłodszych przygotowano szereg warsztatów i niespodzianek, w tym spotkania z bajkowymi postaciami, bohaterami "Gwiezdnych Wojen" czy poznańskimi koziołkami. Z kolei dla tych, którzy lubią gromadzić finałowe pamiątki, organizatorzy proponują własnoręczne wykonanie oryginalnej koszulki w technice sitodruku. 

Wielbiciele mocniejszych emocji będą mogli w godz. 12:00-19:00 wziąć udział w aukcjach (w  klubie B17), podczas których można zdobyć unikatowe przedmioty.  Na scenie głównej (przed stadionem) nie zabraknie koncertów, jak i również wyjątkowego Światełka do Nieba, czyli Tytki z Glancem. Uczestnicy otrzymają papierowe torebki z sercem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, które podświetlą punktualnie o godz. 20:00. 

To nie wszystkie atrakcje, jakie 30 stycznia przygotował Sztab Ławica. Podobnie jak rok temu na ulice miasta wyjedzie sztabowóz. To multimedialny samochód ciężarowy, który zaopatrzony w olbrzymie ekrany i profesjonalne nagłośnienie będzie zapraszać wszystkich do głośnego i skutecznego finałowego świętowania. Z kolei na hokejowe strzały, pokazy i zimowe szaleństwo zaprosi Lodowisko "Ligawa" przy ul. Bukowskiej. 

Co więcej, w dniu finału będzie można także wziąć udział w grze miejskiej - "Dźwiękowa mapa Poznania". W sześciu ważnych miejscach w stolicy Wielkopolski umieszczone zostaną znaki-lizaki WOŚP. Zadaniem graczy będzie odnalezienie tych lokalizacji i nagranie dźwięków w ich sąsiedztwie oraz opisanie ich własnymi słowami, tak by ludzie niewidzący mogli je "zobaczyć". Nagrane materiały przyczynią się do powstania dźwiękowej mapy Poznania dla osób niewidzących. Organizator gry: "Niewidzialna Ulica". 

To już kolejny finał, w który włączyły się również Międzynarodowe Targi Poznańskie. W Iglicy drużyna kolarska Rybczyński-Team będzie kręciła kilometry w ramach "Rowerowego zawrotu głowy". Wszystko po to, by promować zdrowie i powszechne zaangażowanie w pomaganie. Amatorzy aktywnego wypoczynku będą mogli także wziąć udział w biegu "Policz się z cukrzycą". Zawodnicy wystartują z terenu MTP o godz. 9:00, skąd sztabowóz poprowadzi ich do mety przy Stadionie Miejskim. W ten sposób wsparta zostanie akcja WOŚP poświęcona zakupowi pomp insulinowych dla kobiet w ciąży. Bieg objął honorowym patronatem prezydent Jacek Jaśkowiak. Co więcej, na targach stanie strefa przysmaków z różnorodną ofertą foodtrucków, Estrada Poznańska zadba o niezapomniane animacje dla dzieci większych i mniejszych, a w sercu Iglicy Międzynarodowe Targi Poznańskie przygotują klimatyczną kawiarnię z pyszną kawą i ciastkami. 

Atrakcji nie zabraknie także w Starym ZOO przy ul. Zwierzynieckiej. Tego dnia co godzinę (od 9:00 do 15:00) będą się odbywać wycieczki z przewodnikiem po Muzeum Historii ZOO i Lwa.  W tych samych godzinach przed budynkiem muzeum harcerze będą uczyć, jak nie zgubić się w lesie i jak posługiwać się mapami w terenie. Z kolei o godz. 11.00 edukator oprowadzi zwiedzających po Pawilonie Zwierząt Zmiennocieplnych, a o godz. 13.00 zaplanowano pokazowe karmienie kajmanów. 

Jak co roku z Orkiestrą gra także Sztab WOŚP przy Politechnice Poznańskiej. Dużo będzie działo się przy ul. Piotrowo. O godz. 9:30 spod Centrum Sportu ruszy kolejny w stolicy Wielkopolski bieg "Policz się z cukrzycą". Z kolei przed Centrum Wykładowym od godz. 13:00 będzie można zobaczyć m.in. pokaz gry w Juggera. To sport drużynowy, który łączy w sobie rugby, szermierkę i sztuki walki. Odbędą się pokazy Kół Naukowych Politechniki Poznańskiej,  wozu strażackiego Ochotniczej Straży Pożarnej Poznań-Głuszyna oraz OSP Grupy Ratownictwa Specjalistycznego Poznań. Dodatkowo przedstawiciele OSP przeprowadzą kurs pierwszej pomocy oraz pojawią się psy ratownicze. WOPR pokaże swój samochód ratowniczy oraz motorówkę. W okolicach Centrum Wykładowego nie zabraknie też foodtrucków i imprezy Silent Disco.

Orkiestra zagra także w Domu Tramwajarza (ul. Słowackiego 19/21). Tam od godz. 12:00 będzie można zobaczyć m.in. pokaz śpiewu japońskiego oraz tanga, występ teatru improwizowanego grupy Tumult oraz zespołu AMC Clique. Nie zabraknie aukcji, na których do wylicytowania będą np. płyty, lekcja gry na instrumencie, obiad w restauracji Pan Gar, obrazy, plakaty oraz torby.

Dużo dziać się będzie przy ul. Małe Garbary 6. Tam od godz. 14:00 na poznaniaków czeka szereg atrakcji w Tęczowym Świątecznym Miasteczku. Na scenie wystąpią liczni artyści. Oprócz dużej i dobrej dawki muzyki, odwiedzających rozgrzeją aukcje, na których do wylicytowania będzie m.in. złote serduszko - niezwykle cenne, bo jubileuszowe, ze specjalnym grawerunkiem upamiętniającym 30. finał. Dodatkowo w miasteczku znajdzie się pyszne jedzenie z najlepszych, poznańskich restauracji i knajpek oraz gorące napoje. Będzie strefa do tańczenia i strefy kameralne ze stolikami, gdzie każdy spędzi przyjemnie czas z przyjaciółmi, znajomymi, rodziną. Punktualnie o godz. 20.00 w miasteczku rozbłyśnie pierwsze takie na świecie Tęczowe Światełko Do Nieba.

Przejazd z flagami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ulicami Poznania zorganizuje Wataha Racing Team, działająca przy Stowarzyszeniu Fanów Off Road "SFORA". Kolumna quadów ATV oraz pojazdów UTV wyruszy z parkingu przy Starej Rzeźni o godz. 11.00 i pół godziny później pojawi się na pl. Wolności. Tutaj wszyscy sympatycy szybkiej jazdy po bezdrożach będą mieli możliwość wrzucenia datku do orkiestrowej puszki oraz bliskiego spotkania z kierowcami Watahy. O 13.00 kolumna pojawi się przy Zamku. Tutaj także będzie okazja, aby w zamian za datek do puszki zrobić sobie zdjęcie na quadzie lub w pojazdach UTV. Kierowcy Watahy chętnie podzielą się swoja wiedzą o zasadach bezpiecznej jazdy, fachowym przygotowaniu do niej. Podpowiedzą także, jak trenować bezpieczne przeprawy. Spod Zamku Wataha ruszy w stronę Politechniki Poznańskiej.  

Licytacje

Jak co roku prezydent Jacek Jaśkowiak przekazał poznańskim sztabom kilka przedmiotów. Część z nich będzie można wygrać na stacjonarnej aukcji na Stadionie Miejskim w dniu finału, a niektóre można już licytować TUTAJ i TUTAJ. To m.in. bluzy z koziołkami, lokalne edycje gry Monopoly z podpisem prezydenta czy komiksy Kajko i Kokosz przełożone na gwarę poznańską z autografem tłumacza Juliusza Kubla.

Co więcej, Jacek Jaśkowiak - w ramach aukcji "Rzeczy od Serca" - wystawił także wspólny trening na siłowni. Licytacja trwa do 6 lutego. Można wziąć w niej udział pod adresem: https://bit.ly/JaśkowiakTreningWośp.

Z WOŚP gra także Mariusz Wiśniewski. Zastępca prezydenta Poznania wystawił na aukcję spacer uliczkami Starego Miasta, po którym zaprosi na obiad do jednej z restauracji serwujących dania kuchni Wielkopolskiej. 

Wśród wielu aukcji znajdują się też prowadzone przez Mateusza Wawrowskiego, znanego pod pseudonimem Mateusz Buduje. W tym roku pasjonat komunikacji oraz klocków LEGO ponownie utworzył specjalne licytacje, nie tylko ze swoimi realizacjami, ale również - z pakietami od firm, w tym od MPK Poznań. Na aukcję internetową poznański przewoźnik przekazał pięć zestawów upominków. W skład każdego pakietu wchodzą: album wydany z okazji 135-lecia komunikacji miejskiej w Poznaniu, zestawy pocztówek prezentujących dawną komunikację miejską oraz pojazdy historyczne i liniowe, książeczkę przedstawiającą tabor historyczny i liniowy MPK Poznań, kubek, smycz, długopis, torbę na zakupy, a także zakładkę do książek, przypinkę, frisbee. 

Poznańskie Zoo przeznaczyło na licytacje unikatowe fanty - jeden dzień w roli opiekuna zwierząt, oprowadzanie po ZOO z dyrektor Ewą Zgrabczyńską oraz gipsowe odciski łap nosorożca czy niedzwiedzia

Wydarzenia związane z 30. finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Poznaniu można śledzić na Facebooku Sztabu Ławica i Sztabu WOŚP przy Politechnice Poznańskiej.

JZ

sieci społecznościowe