Jodek potasu - co robić w sytuacji zagrożenia?

Dystrybucja tabletek jodku potasu już ruszyła - wkrótce trafią do ponad 170 szkół, szpitali i placówek POZ w całym Poznaniu. Jak się zachować w sytuacji ewentualnego zagrożenia i jak mądrze przygotować się do odbioru leku? 

Na zdjęciu opakowania tabletek z napisem: Jodek Potasu TZF - grafika artykułu
Państwowa Agencja Atomistyki informuje, że obecnie na terenie Polski nie występuje zagrożenie radiacyjne

Łącznie w całym Poznaniu będzie ponad 170 punktów dystrybucji, do których będzie można zgłosić się po jodek potasu. Tabletki będą jednak rozdawane dopiero po otrzymaniu sygnału z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa - czyli dopiero w przypadku realnego zagrożenia. Razem z lekiem każdy otrzyma też informację o jego dawkowaniu - ulotki na ten temat są już teraz dostępne (w załączniku).

- Prosimy o dokładnie zapoznanie się ze sposobem dawkowania leku - mówi Witold Rewers, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa UMP. - Dzięki temu każdy może już teraz zorientować się, ile tabletek potrzebuje czy to dla siebie, czy dla całej rodziny. To sprawi, że w razie ewentualnego zagrożenia wydawanie jodku potasu przebiegnie sprawnie. Apelujemy też do wszystkich o odpowiedzialność: by nie brać więcej tabletek, niż jest to konieczne. Odpowiednie przygotowanie do ich odbioru znacznie wpłynie na sprawność wydawania i przyjmowania leku.

Do zbiorowego odbioru preparatu dla rodziny (lub osób ze wspólnego gospodarstwa domowego) najlepiej przygotować się wcześniej. Wyznaczyć osobę odbierającą, obliczyć liczbę tabletek (wg. dostępnych informacji i tabelki zamieszczonej w załączniku), a wykonane obliczenia mieć przy sobie na kartce papieru, lub w smartfonie.

Państwowa Agencja Atomistyki informuje, że obecnie na terenie Polski nie występuje zagrożenie radiacyjne. Dokładne dane z poszczególnych stacji pomiarowych można znaleźć na stronie: gov.pl.

Specjaliści podkreślają, że nie ma potrzeby przyjmowania tabletek wcześniej, "na zapas" - nie przyniesie to spodziewanego efektu, a może być niebezpieczne dla zdrowia. 

Na początku października do Poznania trafiło ponad 764,2 tysiąca tabletek jodku potasu.To część puli, jaka została przeznaczona dla całej Wielkopolski - łącznie było to aż 5 320 800 sztuk preparatu. 

Jak działają tabletki?

Jak informuje MSWiA, tabletki zawierają wysokie stężenie stabilnego jodu. To pierwiastek niezbędny m.in. do prawidłowego działania tarczycy. Po przyjęciu tabletki tarczyca nasyca się zawartym w niej jodem - dzięki temu nie przyjmie i nie będzie gromadzić radioaktywnego jodu w przypadku zagrożenia. 

Aby jednak zapewnić skuteczną ochronę, lek należy przyjąć dopiero po ogłoszeniu zagrożenia radiacyjnego - najlepiej w ciągu dwóch do ośmiu godzin. Dawkowanie leku ściśle zależy od wieku. 

Wśród przeciwwskazań wymienia się nadwrażliwość na jodek potasu oraz substancje pomocnicze, a także opryszczkowate zapalenie skóry Duhringa, nadczynność tarczycy oraz zapalenie naczyń z hipokomplementemią. 

Więcej informacji na temat przeciwwskazań i zalecanych środków ostrożności można znaleźć w ulotce leku: polfa-tarchomin.com.pl

Jak działać po otrzymaniu komunikatu o zagrożeniu?

Po otrzymaniu SMS-a należy:

  • spokojnie zapoznać się z treścią wiadomości,
  • zweryfikować liczbę osób przebywających w gospodarstwie domowym,
  • powiadomić współmieszkańców o wyjściu z domu i udaniu się po preparat,
  • przemieścić się (uwzględniając możliwość tworzenia się korków) do najbliższego punktu dystrybucji,
  • przygotować wyliczenie (algorytm - liczba osób i w jakim wieku) liczby pobieranych tabletek, 
  • pobrać odpowiednią ilość tabletek,
  • wrócić do domu i podać preparat mieszkańcom.

Poznaniacy i pozanianki, którzy w chwili nadejścia SMS-a będą w pracy, powinni skontaktować się z przełożonym - powinien on umożliwić przyjęcie preparatu w punktach dystrybucji zorganizowanych przez Miasto Poznań (poznan.uw.gov.pl).

Osoby, które na co dzień pracują w Poznaniu, ale mieszkają w innych miejscowościach, mogą znaleźć najbliższy punkt dystrybucji na stronie: bip.powiat.poznan.pl.

Podczas wszystkich wyżej wymienionych czynności najlepiej ograniczyć do minimum liczbę połączeń telefonicznych. Wykonanie bardzo wielu połączeń w jednym czasie może spowodować zablokowanie sieci.

Miasto Poznań po otrzymaniu komunikatu o rozpoczęciu akcji jodowej uruchomi niezwłocznie infolinię (tel. 61 888 86 80), której pracownicy będą udzielać odpowiedzi na pytania dotyczące podejmowanych działań. W przypadku braku możliwości połączenia odpowiedzi będą udzielali pracownicy miejskiej infolinii - Biura Poznań Kontakt (61 646 33 44).   

AW

Załączniki