Koronawirus - zasady bezpieczeństwa

Rośnie liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Europie. W związku z tym miasto Poznań utrzymuje stały kontakt z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz z powiatowym inspektorem sanitarnym, który monitoruje zagrożenia epidemiologiczne. Do zaleceń sanepidu stosują się też miejskie jednostki, szkoły i przedszkola. Nie ma powodów do niepokoju, należy jednak zachowywać podstawowe zasady higieny.

Koronawirus - ulotka informacyjna - grafika artykułu
Koronawirus - ulotka informacyjna

W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną w Europie Miasto Poznań zwróciło się też do dyrektorów miejskich podmiotów leczniczych o szczególne przygotowanie się na ewentualność zwiększonej zachorowalności mieszkańców, w szczególności zabezpieczenie optymalnych zasobów kadrowych i sprzętowych.

O zachowaniu środków ostrożności, które mogą ochronić przed zarażeniem, przypomina również GIS. Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił specjalną infolinię, pod którą można uzyskać najważniejsze informacje dotyczące patogenu i poznać zasady postępowania w przypadku podejrzenia zarażenia. Infolinia działa całodobowo, siedem dni w tygodniu pod numerem telefonu 800-190-590.

Koronawirus - najważniejsze informacje

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Jej objawy przypominają grypę: patogen powoduje gorączkę, kaszel, duszności, bóle mięśni i zmęczenie. Przenosi się drogą kropelkową, najczęściej podczas kaszlu, kichania czy mówienia.

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, zwłaszcza przewlekłe.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia odnotowano w Chinach, ale patogen rozprzestrzenia się również w Europie.

Jak zapobiegać zakażeniu:

Należy często myć ręce, używając mydła i wody. Koronawirus 2019-nCoV jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów - co oznacza, że nie jest odporny na wodę z mydłem ani na środki myjące na bazie alkoholu.

Przy kaszlu i kichaniu trzeba zakrywać usta i nos - najlepiej jednorazową chusteczką, którą zaraz potem należy wyrzucić do śmietnika. Jeśli brakuje chusteczki - można ewentualnie kaszleć i kichać w zgięcie łokcia. Dobrze jest zachować co najmniej metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.

Więcej informacji można znaleźć na stronie poznańskiego sanepidu: http://www.psse-poznan.pl/p,167,koronawirus-2019-ncov

Oraz na stronie GIS: https://gis.gov.pl/kategoria/aktualnosci/

Ważne informacje dla wszystkich, którzy niedawno wrócili z obszarów wysokiego ryzyka lub podejrzewają, że mieli kontakt z osobami zarażonymi:

Każdy, kto zaobserwował u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, powinien natychmiast powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału zakaźnego albo obserwacyjno-zakaźnego.

UWAGA: osoby podejrzewające zarażenie nie powinny zgłaszać się same do przychodni ani iść do szpitala bez wcześniejszego uzgodnienia. Jeden chory pacjent może być źródłem zakażenia wszystkich osób w poczekalni.

Osoby, które wróciły z podróży i nie zaobserwowały u siebie wyżej wymienionych objawów, przez kolejne 14 dni powinny obserwować swój stan zdrowia: codziennie mierzyć temperaturę ciała i zwrócić uwagę na ewentualne złe samopoczucie, kaszel, gorączkę czy bóle mięśniowe.

Jeśli po 2 tygodniach samoobserwacji nie wystąpiły objawy związane z zakażeniem koronawirusem, można zakończyć kontrolę. Jeśli wystąpiły - należy zawiadomić sanepid lub zgłosić się do oddziału szpitalnego.

Ważne informacje dla podróżujących:

Z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Liguria), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.

Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin, do odwołania.

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w poszczególnych państwach i regionach, w tym potrzebne dane kontaktowe, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce Informacje dla podróżujących. https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

Więcej informacji związanych z podróżą: https://gis.gov.pl/aktualnosci/komunikat-dla-podrozujacych-nr-34-warszawa-27-lutego-2020-r-opracowano-na-podstawie-danych-ecdc-oraz-who/

AW