Marek Rezler - zasłużony dla miasta

Jest badaczem dziejów Poznania i Wielkopolski. W swoim dorobku naukowym ma dziesiątki książek i setki artykułów popularyzujących historię miasta. Mowa o doktorze Marku Rezlerze, historyku i publicyście wyróżnionym odznaczeniem Zasłużony dla Miasta Poznania.

Historyk Marek Rezler został wyróżniony odznaczeniem Zasłużony dla Miasta Poznania. - grafika artykułu
Historyk Marek Rezler został wyróżniony odznaczeniem Zasłużony dla Miasta Poznania.

Zasłużony dla Miasta Poznania to samorządowy laur przyznawany osobom i instytucjom za zasługi na różnych polach - gospodarczym, artystycznym czy naukowym. O tym, kto go otrzyma decyduje Rada Miasta Poznania. Choć dr Marek Rezler tytułem może szczycić się od 14 maja - wtedy podczas sesji RM podjęła uchwałę o jego nadaniu - to jednak oficjalna uroczystość dekoracji odbyła się w poniedziałek w Sali Białej poznańskiego magistratu. Odznaczenie wręczyli: Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta i Bartosz Guss, zastępcy prezydenta Poznania.

- Pasjonat historii Poznania i Wielkopolski, badacz poszerzający naszą lokalną samoświadomość historyczną, ekspresyjny popularyzator tradycji, człowiek zakochany w kulturze historycznej i jej upowszechnianiu - tak można scharakteryzować Marka Rezlera, który swoją cierpliwą ponad pięćdziesięcioletnią aktywnością zasłużył na samorządowe uhonorowanie - powiedział Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania.

- Wielokrotnie miałem okazje śledzić dokonania pana doktora, który także i na moją wrażliwość i zamiłowanie do historii miał wpływ. Dlatego jestem tym bardziej zaszczycony, że mogę Panu dzisiaj wręczyć tę nagrodę - dodał Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.

- Bardzo dziękuję, jestem ogromnie wdzięczny. To wielka satysfakcja i jednocześnie poczucie wewnętrznego przekonania, że idę dobrą drogą, że tak należy dalej działać - mówił dr Marek Rezler. 

Dr Marek Rezler jest historykiem wojskowości oraz dziejów Poznania i Wielkopolski XIX i XX wieku. Urodził się 31 lipca 1948 r. w Gorzowie Wielkopolskim. Od roku 1966, w którym przyjechał do Poznania na studia, związał się z naszym miastem podejmując badania historyczne i działalność popularyzatorską i edukacyjną. Napisał ponad 20 książek i 200 artykułów, w tym znaczące dla upowszechniania tradycji pracy organicznej biografie Emilii Sczanieckiej i Hipolita Cegielskiego, a także zarysy biograficzne Jana Henryka Dąbrowskiego, Piotra Wawrzyniaka, Karola Marcinkowskiego i dowódców 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

Jest autorem 1400 tekstów publicystycznych, wziął udział w 850 audycjach radiowych i telewizyjnych. Publikuje też artykuły w prasie lokalnej i ogólnopolskiej. Zajmuje się popularyzacją dziejów Poznania i regionu w Wielkopolskiej Telewizji Kablowej i Ratajskiej Telewizji Kablowej. Prowadzi wykłady publiczne, w tym od ponad dwudziestu lat comiesięczne prelekcje na temat historii Poznania organizowane przez Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania w salach UMP. Wzięło w nich udział już ok. dziesięciu tysięcy pasjonatów historii. 

Odznaczenie Zasłużony dla Miasta Poznania przyznawane jest od 1990 roku. W tym, obok dr Marka Rezlera, tytuł otrzymali także: Izabella Gustowska, Juliusz Kubel, Leonard Szymański i Aeroklub Poznański im. Wandy Modlibowskiej. Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się 29 czerwca, czyli w dzień święta patronów miasta - Piotra i Pawła.

JZ

sieci społecznościowe