Monter EXPO - nowy kierunek zawodowy

Przyszli specjaliści od zabudowy stoisk targowych i obsługi targów, koncertów i innych wydarzeń będą od września uczyć się w Zespole Szkół Budowlano-Drzewnych w Poznaniu. To pierwszy taki kierunek kształcenia w kraju. Powstał dzięki zaangażowaniu Polskiej Izby Przemysłu Targowego.

Zdjęcie przedstawia dwóch mężczyzn pochylających się nad kartką papieru. W tle widać deski, kartony i toczące się prace. - grafika artykułu
Przyszli specjaliści od zabudowy stoisk targowych i obsługi targów, koncertów i innych wydarzeń będą od września uczyć się w Zespole Szkół Budowlano-Drzewnych w Poznaniu/ fot. MTP

- Poznań od samego początku był miastem handlowym. Już tysiąc lat temu skupiał szlaki kupieckie z różnych części Europy. Dzisiaj symbolem stolicy Wielkopolski w zakresie handlu są Międzynarodowe Targi Poznańskie, które każdego roku odwiedza kilkaset tysięcy ludzi. Rozwijający się przemysł targowy potrzebuje wykwalifikowanych specjalistów - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Jako Miasto od lat stawiamy na szkolnictwo zawodowe. Tworząc ofertę edukacyjną zwracamy uwagę, by w naszych szkołach były wykładane zawody atrakcyjne dla młodzieży, na które jest zapotrzebowanie na rynku pracy. Sądzę, że propozycja, przygotowana we współpracy z ministerstwem i Izbą Przemysłu Targowego, taka będzie. Cieszę się również, że Międzynarodowe Targi Poznańskie zyskają zaplecze specjalistów. 

Nowoczesne stoiska targowe wyróżniają się oryginalną formą, zaprojektowaną specjalnie na dane wydarzenie, wykorzystującą różne materiały czy multimedia. Aby je zbudować, potrzeba fachowców o różnych kwalifikacjach - stolarzy, monterów, elektryków. Brakuje jednak osób, które łączą te kompetencje.

Dlatego z inicjatywy PIPT powstał pomysł utworzenia i wprowadzenia do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego dwóch nowych zawodów: Monter Konstrukcji Targowo-Wystawienniczych oraz Technik Obsługi Przemysłu Targowo-Wystawienniczego, a także rozpoczęcia edukacji w tych zawodach. Projekt nazwany Monter EXPO jest współtworzony przy współpracy Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych w Poznaniu.

Od września 2022 r. planowane jest rozpoczęcie kształcenia młodzieży w zawodzie Monter Konstrukcji Targowo-Wystawienniczych na poziomie branżowej szkoły I stopnia oraz w zawodzie Technik Obsługi Przemysłu Targowo-Wystawienniczego na poziomie branżowej szkoły II stopnia i technikum. Uzyskane kwalifikacje będą kluczowe dla świadczenia pracy w firmach zajmujących się techniczną obsługą targów, konferencji, eventów, ale również koncertów oraz innych wydarzeń o charakterze artystycznym.

- Podróżując po krajach Europy, zwiedzając targi w Paryżu, Londynie, Kopenhadze czy Amsterdamie, zawsze na stoiskach targowych słychać głos polskich pracowników. Właśnie dzięki nam, dzięki firmom zabudowującym stoiska targowe z Polski, nasz kraj jest liderem zabudowy stoisk w Europie - podkreśla Tomasz Kobierski, prezes zarządu Grupy MTP.

Województwo wielkopolskie to jeden z najsilniej rozwiniętych rynków targowych w Polsce. W całym regionie działają setki firm, które z sukcesem, również na arenie międzynarodowej, projektują i budują stoiska targowe.

MTP/ AJ

sieci społecznościowe