Najlepsze zdjęcia prasowe na Wolnym Dziedzińcu

- Fotografię prasową przez długi czas postrzegano w Polsce bardziej jako rzemiosło niż sztukę, a to jest przecież supersztuka. Poprzez informację, jaką niesie i swoją estetykę zdjęcia prasowe mówią o czymś, co jest ważne dla ludzi. Oglądając prace zgłoszone na konkurs, mogliśmy zobaczyć, że na wielu jest jakaś historia, którą znamy, ale przychodzi moment, gdy kończą się słowa i następuje obraz. I to on pokazuje to, czego słowa nie są w stanie przekazać - podkreśla Jiří Siostrzonek, członek jury Grand Press Photo 2017.
- Wybrane przez nas Zdjęcie Roku ma w sobie coś wyjątkowego z kilku powodów. Jest to związane z jego narracją, z historią, jaką ilustruje, lecz jest w nim też coś ponad to, pewna wartość, która nadaje mu wymiar uniwersalny. Ta fotografia daje nam okazję do zastanowienia się nad rolą kobiety we współczesnym społeczeństwie - przekonuje Francesco Zizola z agencji NOOR, przewodniczący jury.
Autorką Zdjęcia Roku jest Anna Bedyńska. Zwycięska fotografia przedstawia Wasilija i jego matkę, która poświęciła życie na walkę z systemem rosyjskiego sądownictwa, by wyciągnąć syna z kolonii karnej (gdzie spędził 13 lat), udowadniając, że jest jednak niewinny.
- Urzekło mnie, że ich spojrzenia zastępują tysiące słów - mówi Anna Bedyńska.
W tym roku wśród zdjęć pojedynczych i fotoreportaży nagrody przyznano w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Kultura i rozrywka, Portret. W nowej kategorii - Portfolio - mogli konkurować studenci szkół fotograficznych, wydziałów i kierunków ze specjalizacją fotografia, którzy nie zajmują się zawodowo fotografią prasową.
Oglądając wystawę, przypomnimy sobie m.in. przeżycia, jakie towarzyszyły Światowym Dniom Młodzieży w Krakowie, poznamy opowieść o "boskich dzieciach" w Tajlandii i przyczynach popularności lalek reborn w Polsce. Zobaczymy obrazy z romskiego osiedla w słowackich Koszycach, przerażający reportaż z wojny narkotykowej na Filipinach, autorski zapis podróży po wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych z małym aparatem kompaktowym na kliszę, a także wiele innych historii opowiedzianych kadrami przez fotoreporterów, którzy potrafią dostrzec to, co inni często pomijają.
Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo organizuje od 2005 roku magazyn "Press". Celem konkursu jest promowanie polskiej fotografii prasowej i podnoszenie jej jakości. Grand Press Photo jest konkursem dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów.
Jacek Łakomy/biuro prasowe
Zobacz również

Rocznica zakończenia II wojny światowej

Remont węzła AWF [AKTUALIZACJA]

Remonty chodników w 2025 roku
