Obchody Poznańskiego Czerwca '56

W niedzielę poznaniacy oddadzą hołd bohaterom pamiętnego, robotniczego zrywu. Główne obchody 64. rocznicy Czerwca '56 odbędą się tradycyjnie na placu Adama Mickiewicza. Ze względu na sytuację epidemiczną zmieni się jednak forma i godzina uroczystości. 

Główne obchody 64. rocznicy Czerwca "56 odbędą się tradycyjnie na placu Adama Mickiewicza - grafika artykułu
Główne obchody 64. rocznicy Czerwca "56 odbędą się tradycyjnie na placu Adama Mickiewicza

Od rana ograniczona reprezentacja, złożona m.in. z przedstawicieli władz samorządowych i organizacji kombatanckich, złoży kwiaty w miejscach pamięci związanych z wydarzeniami Poznańskiego Czerwca 1956 r. 

Główne obchody rozpoczną się o godz. 9.30 na pl. Adama Mickiewicza. Punktualnie o tej godzinie w mieście rozlegnie się dźwięk syren alarmowych. Na placu głos zabierze prezydent Poznania, prezes Stowarzyszenia Poznańskiego Czerwca '56 oraz przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność". Uczestnicy obchodów złożą kwiaty pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 r. Po uroczystości na placu osoby chętne przejdą do Kościoła OO. Dominikanów (al. Niepodległości), gdzie o godz. 11.30 odbędzie się msza św. w intencji ofiar i uczestników pamiętnego, robotniczego zrywu.

64. rocznica Poznańskiego Czerwca '56 organizowana jest w wyjątkowych okolicznościach. W związku z sytuacją epidemiczną podczas obchodów obowiązywać będzie reżim sanitarny. W trosce o bezpieczeństwo uczestników uroczystości, zwłaszcza kombatantów, wprowadzono szczególne zasady bezpieczeństwa.

Pomiędzy uczestnikami wydarzenia powinna być zachowana co najmniej 2-metrowa odległość. Na placu wyznaczone będą miejsca, gdzie można bezpiecznie usiąść lub stanąć. Miejsca stojące oznaczone zostaną na ziemi białymi punktami. Jeżeli zachowanie społecznego dystansu okaże się niemożliwe, należy zakryć nos i usta maseczką, chustą lub szalem. Maseczkę można będzie pobrać w punkcie sanitarnym. Na placu Adama Mickiewicza staną 3 takie punkty. Dostępne w nich oprócz maseczek będą dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk oraz woda pitna. Tegoroczne uroczystości odbędą się bez udziału pocztów sztandarowych.

W trosce o zdrowie poznaniaków, zwłaszcza tych starszych, zadbano o to, aby uroczystości na placu Adama Mickiewicza można było śledzić także z domu. Relacja na żywo będzie transmitowana na antenie Wielkopolskiej Telewizji Kablowej, a także na Facebooku - prezydenta Jacka Jaśkowiaka oraz Miasto Poznań i Portal Poznan.pl. 

Poznaniacy i turyści, chcący pogłębić lub odświeżyć swoją wiedzę na temat wydarzeń związanych z Czarnym Czwartkiem, będą mogli odwiedzić Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec '56 (mieszczącego się w Centrum Kultury Zamek). W połowie czerwca, po trzech miesiącach przymusowej kwarantanny, miejsce to wróciło na kulturalną mapę miasta z nową aranżacją ekspozycji stałej. Zwiedzający będą mogli zobaczyć eksponaty, które nie były dotąd prezentowane.

AJ

sieci społecznościowe