Podatki lokalne - jak płacić...

Wydział Finansowy Urzędu Miasta Poznania przypomina, że 15 marca mija termin płatności pierwszej raty podatków od nieruchomości, rolnego i leśnego.

Poznań - grafika artykułu
Poznań

Podatnicy będący osobami fizycznymi zobowiązani są do zapłaty podatków w terminach: do 15 marca, 15 maja, 15 września, 15 listopada, na indywidualny numer rachunku bankowego podany w decyzji. Podatnicy będący osobami prawnymi lub z nimi współwłaścicielami nieruchomości - do 15 dnia każdego miesiąca, także na ustalony wirtualny numer rachunku bankowego.
W tym roku do decyzji ustalających wysokość zobowiązania podatkowego na 2008 r. nie są dołączane dowody wpłaty. Jednak decyzja zawiera wszystkie niezbędne elementy do uregulowania podatku poprzez system bankowy lub Pocztę Polską. We wszystkich Oddziałach PKO BP SA można wpłacić gotówkę, bez konieczności wypisywania blankietu, w kasie banku, składając ustną dyspozycję, lub poprosić dysponenta o wykonanie przelewu z konta. Bez ponoszenia dodatkowych kosztów prowizji bankowych podatek można zapłacić w PKO BP S.A. Oddział 19, ul. Za Bramką 5 lub kartą płatniczą w Biurze Obsługi Klienta, ul. Słowackiego 22.

Dla prawidłowego zaksięgowania wpłaty, Wydział Finansowy prosi o korzystanie z indywidualnych numerów rachunków bankowych oraz o dokładne opisywanie dowodów wpłat, ze szczególnym uwzględnieniem tytułu wpłaty (np. 1 rata podatku od nieruchomości za 2008 rok) i numeru kodu podatnika, który jest umieszczany na każdej decyzji ustalającej wysokość zobowiązania, w prawym górnym narożniku.

W związku z coraz większą liczbą nieruchomości stanowiących współwłasność, Wydział Finansowy wyjaśnia, że jeżeli nieruchomość lub obiekt budowlany stanowi współwłasność, lub znajduje się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, to stanowi odrębny przedmiot opodatkowania, a obowiązek podatkowy od nieruchomości lub obiektu ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach lub posiadaczach, co oznacza, iż zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych, jednak aż do zaspokojenia wierzyciela wszyscy dłużnicy solidarnie pozostają zobowiązani. Wierzyciel może dochodzić całości lub części świadczenia od kilku dłużników lub od każdego z osobna. Wobec tego, to współwłaściciele powinni ustalić między sobą tryb rozliczeń z tytułu płacenia podatku od nieruchomości, lub osoba, która zapłaci całość podatku ma prawo domagać się od pozostałych współwłaścicieli zwrotu stosownej części dokonanej wpłaty na drodze powództwa cywilnego, a organ podatkowy nie może ingerować w te sprawy. Ustalenia te są zatem bardzo istotne dla wygody samych płatników podatku.

Podobnie jak w latach poprzednich, podatek od nieruchomości płacą właściciele nieruchomości, ich samoistni posiadacze, użytkownicy wieczyści gruntów oraz posiadacze nieruchomości lub ich części, jeśli to posiadanie wynika z umowy z właścicielem, którym jest Skarb Państwa bądź jednostka samorządu terytorialnego (z wyjątkiem osób fizycznych - najemców lokali mieszkalnych nie będących odrębnymi nieruchomościami), a nawet ci, którzy posiadają je bez tytułu prawnego.

Niezapłacenie podatku lokalnego w ustawowym terminie stanowi zaległość podatkową i podlega przymusowemu ściągnięciu wraz z należnymi odsetkami za zwłokę, które są naliczane do dnia zapłaty włącznie. Stopa odsetek jest zmienna - od 31 stycznia br. wynosi 13,5 % kwoty zaległości w stosunku rocznym. W przypadku otrzymania upomnienia, do zapłaty pozostają także koszty upomnienia wynoszące obecnie 8,80 zł, a gdy zapłata nadal nie nastąpi, wystawiony zostanie tytuł wykonawczy w celu wyegzekwowania długu w drodze postępowania egzekucyjnego, co powoduje powstanie kolejnych kosztów.

Więcej informacji: Biuro Obsługi Klienta, Poznań - Jeżyce, ul. Słowackiego 22, tel. 061 878-46-37, 061 878-46-86, 061 878-46-32.