Pomoc dla restauratorów

Miejscy radni przyjęli uchwałę w sprawie preferencyjnych opłat za prowadzenie ogródków gastronomicznych, zaproponowanych przez Zarząd Dróg Miejskich. Do końca czerwca będzie to symbolicza kwota 1 grosza za mkw. dziennie, a w okresie późniejszym połowa obecnej stawki.  

Miejscy radni przyjęli uchwałę w sprawie preferencyjnych opłat za prowadzenie ogródków gastronomicznych
Miejscy radni przyjęli uchwałę w sprawie preferencyjnych opłat za prowadzenie ogródków gastronomicznych

Zaproponowane przez ZDM opłaty dotyczą ogródków gastronomicznych i stoisk promocyjnych zlokalizowanych w pasach drogowych. Właściciele barów, kawiarni i restauracji, chcący prowadzić taką działalność, mogą skorzystać z preferencyjnych stawek. Do 30 czerwca będą płacić dziennie za metr kwadratowy symboliczny 1 grosz. Po tym okresie, do końca sezonu, czyli 31 października będzie to połowa obowiązującej kwoty - od 20 do 50 groszy, w zależności od strefy.  

Propozycje zawarte w uchwale ZDM mają wspomóc przedsiębiorców, którzy ze względu na pandemię zostali dotknięci negatywnymi skutkami gospodarczymi oraz zachęcić ich do zakładania ogródków gastronomicznych, które pozwalają zwiększyć liczbę dostępnych miejsc w lokalu. 

Obniżone opłaty to nie jedyny ukłon w stronę restauratorów, chcących zakładać ogródki gastronomiczne. Obowiązywać ich będą też inne preferencyjne zasady, np. możliwość poszerzenia ogródka przed lokalem lub umiejscowienie go w innej lokalizacji (z oferty tej mogą skorzystać np. właściciele barów, kawiarni i restauracji, którzy nie mogą wygospodarować miejsca na ogródek w bezpośrednim sąsiedztwie lokalu).

Preferencyjne stawki za najem powierzchni w celu prowadzenie ogródka gastronomicznego oraz zmniejszenie wysokości kaucji wprowadziła także Estrada Poznańska, zarządzająca płytą Starego Rynku.

Więcej na ten temat pomocy skierowanej do właścicieli barów, kawiarni i restauracji można przeczytać na stronie: https://www.poznan.pl/mim/wortals/news,9420/wortal,364/ogrodki-gastronomiczne-taniej-i-na-wiekszej-powierzchni,147163.html.

AJ