Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego przypomina

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla miasta Poznania przypomina właścicielom i zarządcom placów zabaw i gier o konieczności kontrolowania stanu technicznego tych obiektów i zapewnienia bezpiecznego korzystania ze znajdujących się tam urządzeń.

plac zabaw - grafika artykułu
plac zabaw

Właściciele i zarządcy niewielkich obiektów budowlanych, takich jak: place zabaw, huśtawki, zjeżdżalnie, drabinki itp. mają obowiązek poddawania ich okresowym kontrolom, wykonywanym, co najmniej, raz na pięć lat. Jednakże, ze względu na fakt, iż obiekty i urządzenia wchodzące w skład placów zabaw i gier są szczególnie narażone na działanie czynników występujących podczas ich użytkowania, a także na szkodliwe wpływy atmosferyczne, zarządcy powinni zawsze zwracać uwagę na ich aktualny stan techniczny dla bezpieczeństwa dzieci korzystających z placów zabaw i gier.

W Poznaniu istnieje prawie 600 placów zabaw i gier, w tym: 119 to place zabaw znajdujące się w przedszkolach, a 87 to place gier lub typowe boiska usytuowane przy szkołach podstawowych, gimnazjalnych i średnich. W ubiegłym roku przeprowadzono kompleksową kontrolę wszystkich tego typu obiektów na terenie miasta. Właściciele lub zarządcy, których obiekty wymagały remontu, zobowiązani zostali do dokonania niezbędnych napraw do końca lipca ubr. Większość wywiązała się z tego obowiązku. W kilku przypadkach poproszono o przesunięcie terminu napraw, głównie z przyczyn finansowych.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla miasta Poznania przypomina również, że 31 maja upływa ustawowy termin przeprowadzenia obowiązkowych kontroli stanu technicznego budynków  o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m² oraz  innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m².

Na właścicielach i zarządcach wielkopowierzchniowych obiektów budowlanych spoczywa obowiązek dopilnowania, aby takie kontrole systematycznie były prowadzone, w szczególności w zakresie sprawdzenia stanu technicznego:

  • elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy   atmosferyczne i niszczące działanie czynników występujących podczas użytkowania obiektu,
  • instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska,
  • instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).