Przegląd przyulicznych drzew

Przegląd drzew jest przeprowadzany co roku. Obowiązek dbałości o zieleń i zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom ruchu nakładają na ZDM ustawy o ochronie przyrody i drogach publicznych. Zdarza się bowiem, że pomimo pozornie dobrej kondycji i zielonych liści w koronie, organy drzewa mogą mieć wady wskazujące na to, że jego stan się pogarsza. Badania są konieczne i pozwalają wyeliminować ryzyko zagrożenia dla pieszych, rowerzystów czy osób poruszających się samochodami.
Podczas przeglądu oceniane są poszczególne organy każdego badanego drzewa (sylwetka, pień, korona, strefa korzeniowa) pod kątem zagrożenia złamaniem, rozłamaniem oraz wywróceniem. Pod uwagę brany jest również wiek rośliny, jej gatunek, cechy siedliskowe i otoczenie, w jakim rośnie.
Widocznym efektem przeglądu są kolorowe oznaczenia na niektórych pniach. W ten sposób wskazuje się drzewa, którym pogorszyła się kondycja zdrowotna. Zielona kropka i numer to znak, że roślina wymaga zabiegów pielęgnacyjnych, np. usunięcia suchych gałęzi. Pomarańczowa obwódka wraz z numerem oznacza skierowanie drzewa do komisyjnego specjalistycznego przeglądu z uwagi np. na zagrożenie wynikające z ryzyka upadku, złamania lub odłamania konarów.
W wyniku przeprowadzonego przeglądu powstanie dokumentacja fotograficzna oraz inwentaryzacja drzew zagrażających bezpieczeństwu. Kolejnym krokiem będzie wykonanie koniecznych zabiegów pielęgnacyjnych. Zanim podjęta zostanie decyzja o usunięciu jakiegokolwiek drzewa, przeprowadzony zostanie ponowny, komisyjny przegląd (tym razem z udziałem przedstawicieli ZDM, Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta lub Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego oraz specjalistów, autorów pierwszego przeglądu).
Organ wydający zgodę na usunięcie drzewa z pasa drogowego (ze względów zdrowotnych lub bezpieczeństwa) każdorazowo nakłada na ZDM obowiązek posadzenia nowych roślin w ramach rekompensaty. Takie nasadzenia są wykonywane tuż obok miejsca ubytku, chyba że istniejąca infrastruktura (np. podziemna) to uniemożliwia. Wówczas nowe drzewa sadzone są w najbliższej okolicy.
ZDM/ AJ
Zobacz również

Remont węzła AWF

Powstała książka o historii poznańskiego Ratusza

Z poznańskiego szpitala prosto do Afryki
