Rocznica Wielkiej Ucieczki

W piątek, 24 marca, na cmentarzu Wspólnoty Brytyjskiej na poznańskiej Cytadeli odbyła się uroczystość upamiętniająca 79. rocznicę Wielkiej Ucieczki ze Stalagu Luft III w Żaganiu. 

Galeria zdjęć z uroczystości na Cytadeli - grafika artykułu
Na cmentarzu Wspólnoty Brytyjskiej na poznańskiej Cytadeli odbyła się uroczystość upamiętniająca 79. rocznicę Wielkiej Ucieczki ze Stalagu Luft III w Żaganiu

Miasto reprezentował Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania oraz Przemysław Alexandrowicz, wiceprzewodniczący rady miasta. Pod Pomnikiem Żołnierzy Alianckich kwiaty złożyli również przebywający obecnie w Poznaniu ambasador Australii, Lloyd Brodrick oraz delegacje Norwegii, Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii i RPA. 

"Wielka ucieczka" to słynna akcja z 1944 roku, kiedy to ze znajdującego się w Żaganiu (obecnie woj. lubuskie) niemieckiego obozu jenieckiego dla alianckich pilotów - Luft Stalag 3 - uciekło kilkudziesięciu żołnierzy. Ich drogą ku wolności był podziemny tunel o długości ok. 111 metrów znajdujący się 10 metrów pod ziemią. W nocy z 24 na 25 marca tunelem wydostało się 80 jeńców. Czterech od razu schwytał wartownik, 76 udało się uciec z obozu. Tylko trzech uciekinierów szczęśliwie dotarło do Wielkiej Brytanii, pozostałych 73 schwytano. 23 z nich odesłano do Żagania. Hitler osobiście zlecił wykonanie egzekucji pozostałych 50 mężczyzn. Wymordowano ich w trakcie transportu. Pochodzili z: Wielkiej Brytanii, Kanady, RPA, Australii, Nowej Zelandii, Norwegii, Litwy, Belgii, Holandii, Francji, Czech, Grecji oraz Polski.

Urny zawierające prochy pomordowanych zostały zebrane i złożone na Cmentarzu Wspólnoty Brytyjskiej w Poznaniu, który był założony w 1925 r. na wydzielonym fragmencie cmentarza starogarnizonowego. Spoczywają tu lotnicy Royal Air Force, Royal Canadian Air Force, Royal Australian Air Force, Royal New Zealand Air Force, Royal Norwegian Air Force, Royal South African Air Force, Royal Greek Air Force i Sił Powietrznych Wolnych Francuzów. 

Wydarzenie to nazwano "Wielką Ucieczką". W 1963 roku powstał film fabularny z Charlesem Bronsonem i Stevem McQueenem o tym samym tytule, a w 1988 roku nakręcono "Wielką Ucieczkę II" z Christopherem Reeve. Powstało także wiele filmów dokumentalnych na ten temat.

sieci społecznościowe