Rusza remont Kina Muza! Umowa już podpisana

30 sierpnia Estrada Poznańska podpisała umowę na modernizację Kina Muza -  wyjątkowego kina studyjnego, które do dziś zachowało swój charakter i klimat. W wyremontowanym budynku na poznaniaków czekać będą dodatkowe sale i nowy wystrój wnętrz.

Umowę podpisali: Jadwiga Troczyńska, zastępca dyrektora Estrady Poznańskiej oraz Mikołaj Jankowski, prezes firmy Demiurg
Umowę podpisali: Jadwiga Troczyńska, zastępca dyrektora Estrady Poznańskiej oraz Mikołaj Jankowski, prezes firmy Demiurg

Przetarg wygrała firma Demiurg, która przeprowadzi modernizację za ponad 5,48 mln zł. Koszt remontu w całości pokryje Miasto Poznań.

Na piętrze budynku powstaną dwie nowe sale projekcyjne. W jednej z nich staną przytulne kanapy, druga - ze stolikami i krzesłami - będzie bardziej przypominać kawiarnię. Będzie można w niej organizować warsztaty i wydarzenia kulturalne. Obie sale pomieszczą po 50 widzów.

Gruntowny remont czeka też pomieszczenia na parterze. Obecna sala kinowa będzie powiększona o 20 miejsc, a komfort widzów zapewni nowa wentylacja pomieszczenia. Wyremontowany zostanie również hol i mieszcząca się w nim kafejka.

Z okazji remontu Muza przygotowała też gratkę dla swoich fanów: każdy może kupić sobie fotel, który stał w starej sali kinowej. Wyprzedaż rozpoczyna się 31 sierpnia, a cena jednego krzesła to 10 zł. W skład zestawu wchodzi: siedzisko, oparcie, dwie nogi oraz dwa podłokietniki. Pracownicy kina podkreślają, że oryginalnie kinowy fotel wkręcany jest w podłogę. Żeby postawić go w domu, niezbędny będzie np. kawałek drewnianej płyty, do której można go przykręcić.

Podczas remontu Kino Muza znajduje się pod tymczasowym adresem na ul. Masztalarskiej 8 (Estrada Poznańska). Obecnie filmy wyświetlane są tam w dwóch salach projekcyjnych.

Kino Muza działa w Poznaniu od 1908 roku - zostało otwarte pod nazwą "Theater Apollo". W 1910 roku przybrało nazwę "Colosseum", w 1934 "Europa", 1935 "Świt", w 1940 "Zentral Lichtspiele", w 1945 "Wolność" i od lat 50-tych jako "Muza". Jest jednym z poznańskich kin studyjnych, które zachowało wygląd i repertuar kina z tradycjami, należy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych oraz Europa Cinemas. Od 1 lutego 2008 Muza jest prowadzona przez Estradę Poznańską, która jest jednostką samorządową.

AW