Ulica Ułańska z jednym kierunkiem ruchu

W poniedziałek, 12 kwietnia, na kolejnej łazarskiej ulicy wprowadzana będzie nowa organizacja ruchu, związana ze Strefą Płatnego Parkowania.

Galeria zdjęć z ul. Ułańskiej - grafika artykułu
Na ul. Ułańskiej wprowadzone zostaną zmiany organizacji ruchu fot. ZDM

Prace na ul. Ułańskiej pierwotnie były planowane na 8 kwietnia, jednak z uwagi na prognozę niekorzystnej pogody, zostały przesunięte na kolejny tydzień. Rozpoczną się więc w najbliższy poniedziałek, 12 kwietnia. Jeżeli nie zostaną zakłócone przez niesprzyjające warunki atmosferyczne, potrwają jeden dzień.

Wszystkie osoby poruszające się ulicą Ułańską czeka ważna zmiana - wprowadzenie ruchu w jednym kierunku od skrzyżowania z ul. Grottgera zarówno w stronę ul. Wyspiańskiego, jak i w stronę ul. Grunwaldzkiej. Dwukierunkowy pozostanie jedynie krótki fragment pomiędzy ul. Grunwaldzką a  wjazdem na teren parkingu Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Oznacza to, że ulica przestanie mieć  charakter tranzytowy. Nie będzie możliwy przejazd z ulicy Grunwaldzkiej do Wyspiańskiego i odwrotnie. Zmiana nie dotyczy rowerów, ponieważ, podobnie jak na pozostałych ulicach jednokierunkowych w łazarskiej SPP, na całej długości ul. Ułańskiej wprowadzony zostanie kontraruch rowerowy.

Parkowanie na ul. Ułańskiej, podobnie jak obecnie. Dozwolone będzie po wschodniej stronie ulicy. Równoległe miejsca postojowe pomiędzy ul. Wyspiańskiego, a ul. Siemiradzkiego zastąpione zostaną prostopadłymi, z których dwa będą przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami. W taki sam sposób można będzie zaparkować od ul. Siemiradzkiego na północ, do ul. Ułańskiej 22A. Odcinek od ul. Ułańskiej 22A do ul. Grunwaldzkiej będzie wyłączony z parkowania - zostaną tutaj zainstalowane słupki zabezpieczające pobocze przed nielegalnym postojem. Wyznaczenie zgodnych z przepisami miejsc parkingowych nie było w tym miejscu możliwe ze względu na ograniczoną szerokość jezdni oraz ziemną skarpę położoną po wschodniej stronie ulicy.

Dodatkowo na odcinku pomiędzy ul. Siemiradzkiego i Grunwaldzką zainstalowane zostaną progi spowalniające. Skrzyżowania ul. Ułańskiej z ul. Grottgera i Siemiradzkiego będą równorzędne. Natomiast cała ul. Ułańska włączona zostanie w obszar strefy ograniczonej prędkości "Tempo 30".

Kierowco! Przeparkuj pojazd

Podczas prac na ul. Ułańskiej obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania się, a pozostawione auta zostaną odholowane na koszt właścicieli. Informują o tym znaki drogowe ustawione minimum 5 dni przed rozpoczęciem prac. Osoby, których samochody zostaną odholowane, muszą liczyć się z koniecznością zapłaty 520 złotych za holowanie, 40 zł za każdą rozpoczętą dobę postoju na parkingu strzeżonym, a także mandatu karnego wystawionego przez straż miejską.

Nowa organizacja ruchu, w tym sposób parkowania, zacznie obowiązywać bezpośrednio po zakończeniu prac. Pobór opłat za parkowanie na wskazanych wyżej ulicach zostanie uruchomiony dopiero po wprowadzeniu nowej organizacji ruchu na całym obszarze objętym etapem 1, 2 i 3 wdrażania SPP na Łazarzu.

Projekty organizacji ruchu dla pozostałych ulic Łazarza, które objęte będą SPP, są dostępne na stronieZDM Poznań.

RB, ZDM

sieci społecznościowe