World Press Photo po raz pierwszy na targach

24 najlepsze fotografie z 6 regionów świata zostaną zaprezentowane w odnowionym wnętrzu iglicy na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. 65. edycja wystawy World Press Photo odbędzie się w ramach wydarzenia Sztuka w Świecie w dniach 9-26 maja.

Galeria zdjęć przedstawia fotografie z tegorocznej edycji World Press Photo. - grafika artykułu
World Press Photo, fot. Yael Martínez.

World Press Photo od 65 lat wyłania najlepszych światowych fotografów, wyróżniając ich prace na tle dziesiątek tysięcy zgłoszonych zdjęć. Wszystkie zwycięskie fotografie prezentowane będą w iglicy, czyli pawilonie nr 11, która stanowi od wielu lat historyczną wizytówkę targów. Zbudowana w latach 1954-1955 na miejscu Wieży Górnośląskiej, niedawno przeszła modernizację.

Nowa formuła - zwycięzcy regionalni

Do konkursu World Press Photo 2022 zostało zgłoszone łącznie blisko 65 tys. zdjęć autorstwa 4066 fotografów ze 130 krajów. Sędziowie konkursu, którym przewodzi Rena Effendi z Azerbejdżanu, wyłonili zwycięzców w obrębie każdego z regionów: Afryki, Europy, Azji, Ameryki Północnej i Centralnej, Ameryki Południowej, Azji Południowo-Wschodniej i Oceanii, którzy rywalizowali w 4 kategoriach: Zdjęcie pojedyncze, Fotoreportaż, Projekt długoterminowy, Format dowolny.

Nowy podział - mający zarówno swoich sprzymierzeńców, jak i sceptyków - ma na celu zwrócenie uwagi na autorów i tematykę dotąd pomijaną lub niewystarczająco reprezentowaną. Wyniki konkursu są zaskakujące, wręcz: historyczne. Według niektórych opinii konkurs zagubił swoją uniwersalność, jednak dominuje przekonanie, że World Press Photo rozwija się i realizuje lub wręcz wyprzedza ideę, dla której się zrodziło.

- To ekscytujące widzieć, w jaki sposób nowy regionalny konkurs przyniósł zmiany, na które liczyliśmy. Zmiany, które naszym zdaniem przyniosą różne perspektywy i głębsze połączenie z fotoreportażem i fotografią dokumentalną z całego świata - mówi Joumana El Zein Khoury, dyrektor wykonawczy World Press Photo Foundation.

Zdjęcie Roku 2021. Pierwszy raz w historii - bez ludzi

Odrębną nagrodą, którą przyznało konkursowe jury, jest tradycyjny tytuł Zdjęcia Roku (World Press Photo of The Year). W tym roku otrzymała ją fotografia "Kamloops Residential School" autorstwa kanadyjskiej fotografki Amber Bracken, powstała dla New York Times. Łąka pod lasem, zachodzące słońce, tęcza i krzyże, a na krzyżach czerwone sukienki. Na fotografii nie ma osób, lecz właśnie ich brak przesądza o sile tego obrazu. Sukienki upamiętniają dzieci zabite w indyjskiej szkole w Kanadzie, której zadaniem była asymilacja miejscowej młodzieży. 19 czerwca 2021 roku w Kamloops w Kolumbii Brytyjskiej odkryto 215 nieoznakowanych grobów. - Niemal słyszałam ciszę tego zdjęcia, cichą chwilę rozliczenia historii kolonizacji - skomentowała jurorka Rena Effendi.

Zobacz materiał filmowy

Nie Ukraina, nie COVID

Zwycięskie ujęcia tegorocznego World Press Photo mogą - i powinny - zaskakiwać. Jedną z idei konkursu jest bowiem wyjście poza codzienny obieg informacji, spojrzenie dalej, głębiej, poza pierwszoplanowe, medialne tematy. Kolejni zwycięzcy regionalni dotykają więc między innymi problemów lasów deszczowych Amazonii, jednak nie w kontekście przyrody, a człowieka, który te tereny zamieszkuje, "zimnego wypalania" ziemi przez rdzennych mieszkańców Australii, pożarów w Grecji czy uniwersalnego zagadnienia migracji i utraty tożsamości społecznej. To najważniejszy konkurs reporterski i dziennikarski, jednak nie skala przesądza o jego wadze, a wartość, którą nadaje przez swoje wybory konkursowe jury: przybliżanie światowych wydarzeń, tematów, emocji, ludzkich przeżyć.

Bilet normalny - 30 zł, ulgowy - 20 zł. Wejściówki można kupić na stronie tobilet.pl. 

Wystawy towarzyszące

Odwiedzający World Press Photo 2022 w Iglicy Międzynarodowych Targów Poznańskich będą mieli możliwość zobaczenia jeszcze dwóch wystaw: "Historia uchwycona w kadrze - 100 lat MTP" autorstwa Szymona Brodziaka oraz prace twórców Związku Artystów Plastyków pt. "6 spojrzeń na sztukę".

W ramach wydarzenia Sztuka w Świecie, w dniach 14 i 21 maja, odbędą się również Weekendowe Spotkania z Kulturą. Podczas tych sobotnich spotkań rodziny z dziećmi w wieku 8-12 lat będą mogły wziąć udział w warsztatach plastycznych. Uczestnicy zapoznają się z monotypią - techniką plastyczną, która należy do formy druku lub grafiki płaskiej i pozwala uzyskać tylko jedną niepowtarzalną odbitkę. Zajęcia poprowadzą członkowie Związku Artystów Plastyków.

W każdą sobotę odbędą się dwie tury warsztatów: o godz. 11:00 oraz o godz.14:00. Będą one trwały ok. 1,5 godziny. Limit uczestników jednej tury to 25 osób. Kosz: 30 zł za uczestnika.

MTP/JZ

  

sieci społecznościowe