Z uczniami o sytuacji Amazonii

Lasy deszczowe odgrywają kluczową rolę dla naszego klimatu. Niestety, w wyniku rozwoju cywilizacji naturalne "płuca Ziemi" niszczeją. O tym, jak koncerny naftowe zmieniają park narodowy Yasuni w Ekwadorze w pola naftowe opowiada film "Klątwa Obfitości", autorstwa dziennikarki i dokumentalistki, Ewy Ewart. Po seansie, jaki odbył się w Centrum Kultury Zamek, obraz ma szansę trafić także do poznańskich szkół.

Film "Klątwa obfitości" został wyświetlony w CK Zamek/ fot. M. Łokuciejewska - grafika artykułu
Film "Klątwa obfitości" został wyświetlony w CK Zamek/ fot. M. Łokuciejewska

 - W rozwoju cywilizacji doszliśmy do momentu, w którym konieczna jest natychmiastowa zmiana naszego podejścia do ekologii. Debaty, które toczą się od lat nie przyniosły spektakularnych rozwiązań. Pozostał już nam tylko czas na działanie. Stawką jest życie nasze i przyszłych pokoleń. Młodzi ludzie, w rękach których znajduje się los przyszłego świata, nie do końca zdają sobie sprawę z ekstremalnej sytuacji - tłumaczy Magdalena Świeca, prezes Fundacji Green World.  

Fundacja w porozumieniu z autorką "Klątwy obfitości", Ewą Ewart przygotowuje projekt edukacyjny zakładający masową projekcję filmu.

- To niezwykły dokument uświadamiający nam, że problem ratowania świata musi być celem nas wszystkich, nie tylko dorosłych ale również dzieci i młodzieży. Celem projektu jest emisja filmu w większości placówek szkolnych i oświatowych od szkół średnich po szkoły wyższe, na terenie całego kraju. Zaczynamy od Wielkopolski - wyjaśnia Magdalena Świeca.  

Projekt edukacyjny zakłada współpracę po-projekcyjną w zakresie współorganizacji konkursów, akcji społecznych, spotkań i pogadanek. Celem akcji jest zapoznanie młodzieży z rzeczywistą sytuacją środowiska, uwrażliwienie na zagadnienie ekologii, kształtowanie postawy odpowiedzialności za wspólne dobro oraz motywowanie młodych ludzi do uczestnictwa w inicjatywach związanych z ochroną środowiska.

Realizację projektu rozpoczęła projekcja filmu w Centrum Kultury Zamek z udziałem Ewy Ewart. Akcja odbyła się pod patronatem Prezydenta Miasta Poznania. 

- Żyjemy w czasach kryzysu klimatycznego. Wpływ na tę sytuację ma działalność człowieka. Ważne, aby młodzi ludzie byli świadomi problemów trapiących naszą planetę i potrafili im przeciwdziałać. To od nich w dużej mierze zależy przyszłość. Młodzież powinna wiedzieć, jakie zagrożenia dla środowiska naturalnego występują nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Wszelkie akcje edukacyjne pomagające im poszerzyć wiedzę na ten temat są bardzo potrzebne - mówi Katarzyna Kierzek - Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania.

O czym opowiada film?

W 2007 roku Ekwador, bogaty w ropę kraj Ameryki Południowej, wyszedł z inicjatywą aby pozostawić w ziemi część zasobów ropy naftowej w Amazonii, w zamian za finansową rekompensatę ze strony społeczności międzynarodowej. Był to rewolucyjny pomysł na uratowanie jednego z najważniejszych ekosystemów na Ziemi i ochronę życia rdzennych plemion. Propozycja dotyczyła Narodowego Parku Yasuni. Film po raz pierwszy odsłania kulisy i dramat nieudanej inicjatywy Yasuni z jej daleko idącymi globalnymi i regionalnymi konsekwencjami. Ujawnia walkę Ekwadoru o pogodzenie ekologicznych ambicji z trudnymi realiami gospodarczymi oraz znaczącymi interesami naftowymi. To dylemat, z jakim dziś zmaga się cały świat. Dramat Yasuni, skupia najbardziej palące problemy ekologiczne naszej planety. W samym sercu lasu deszczowego Ekwadoru toczy się konieczna debata na temat postępu, zrównoważonego rozwoju gospodarczego i zmian klimatycznych. 

AJ