ZEZWOLENIA NA SPRZEDAŻ ALKOHOLU W POZNANIU

Właściciele sklepów i restauracji, którzy w tym roku mimo wygaśnięcia koncesji nadal sprzedawali alkohol bez ważnego zezwolenia, mogą starać się o ponowne zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych. Warunkiem jest jednak zaprzestanie łamania prawa - zadecydował Zarząd Miasta pod wpływem próśb poznańskich przedsiębiorców.
W lutym Władze Miasta zadecydowały że właściciele placówek, którzy w roku ubiegłym posiadali zezwolenia na sprzedaż alkoholu a w tym roku spóźnili się z załatwieniem formalności będą mogli ubiegać się o nowe zezwolenie dopiero po upływie trzech miesięcy. W tym czasie nie mogą oni jednak łamać prawa sprzedając alkohol. Jeśli jednak kolejna kontrola wykaże dalsze łamanie prawa, koncesję będą oni mogli otrzymać dopiero po roku.
Zarząd podjął decyzję pod wpływem próśb handlowców, dla których często dochód ze sprzedaży alkoholu pozwala utrzymać firmę i dodatkowe miejsca pracy.
Przedsiębiorcy, którzy prowadzili sprzedaż napojów alkoholowych bez ważnego zezwolenia, będą mogli złożyć nowe wnioski, które jednak będą ponownie pozytywnie opiniowanie, pod warunkiem, że kontrola przeprowadzona przez pracowników Urzędu Miasta wykaże dalsze prowadzenie działalność zgodnie z prawem.
W grudniu ubiegłego roku zezwolenia na sprzedaż alkoholu posiadało 1765 placówek. Zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi ich właściciele aby nadal legalnie sprzedawać alkohol, do 31 stycznia powinni złożyć oświadczenie o wartości sprzedaży alkoholu w roku poprzednim i zapłacić za zezwolenie w roku bieżącym. Oświadczeń o sprzedaży alkoholu w roku ubiegłym do końca stycznia nie złożyło ponad 150 przedsiębiorców. Właściciele 26 placówek sprzedawali alkohol mimo wygaśnięcia zezwolenia.