Znamy laureatów konkursu "Działania Godne Uwagi"!

W środę w Urzędzie Miasta Poznania odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w konkursie "Działania Godne Uwagi", którego celem było wyróżnienie najciekawszych inicjatyw realizowanych przez organizacje pozarządowe na rzecz mieszkańców Wielkopolski. Tegoroczna odsłona wydarzenia połączona była z corocznym podsumowaniem miejskiego programu Centrum Inicjatyw Lokalnych.

Gala odbyła się w Sali Białej UMP. - grafika artykułu
Gala odbyła się w Sali Białej UMP.

- 127 nadesłanych opisów projektów, to imponujący wynik, który pokazuje, że mieszkańcy Wielkopolski i Poznania chcą budować społeczeństwo obywatelskie. Jako samorząd od lat zachęcamy wszystkich do aktywnego włączania się w życie Poznania. Jednym z elementów wsparcia, jakie oferujemy, jest program CIL, który ma za zadanie integrować środowisko NGO-sów i tworzyć platformę do wymiany pomysłów - mówiła Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania i dodała: - Serdecznie gratuluję wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym, bo to dzięki państwa pracy nasze miasta mogą się harmonijnie rozwijać.

Zgłoszone do konkursu projekty musiały wpisywać się w jedną z pięciu kategorii: "Społeczeństwo", "Kultura", "Sport", "Zdrowie i Ekologia" lub "Edukacja-Rozwój-Przedsiębiorczość". Zgłaszać je mogli społecznicy, w tym m.in. organizacje pozarządowe, centra i kluby integracji oraz spółdzielnie socjalne działające na terenie województwa. 

- Chylę czoła przed państwa działaniami - powiedziała Ewa Gałka, prezes Stowarzyszenia Centrum PISOP, zwracając się do uczestników gali. - Poświęcacie swój czas na prace społeczne i pomoc innym ludziom. To dzięki waszym inicjatywom życie lokalnych społeczności jest lepsze i bardziej wartościowe. Bardzo państwu za to dziękuję.

Łącznie nagrodzono 3 inicjatywy z Poznania i 10 z pozostałych części Wielkopolski. Przyznano także wyróżnienia.

Oto lista laureatów

  • Poznań: grupa nieformalna działająca we współpracy ze Stowarzyszeniem Schron Kultury Europa - "Mural na 5", Stowarzyszenie Mali Bracia Ubogich - "Twoja obecność pomaga mi żyć" oraz Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO - "Zwierzaki prawdziwymi przyjaciółmi seniora".
  • subregion pilski: Stowarzyszenie Osób Po Endoprotezoplastyce Biodra "Bioderko" - "Piękni Niepełnosprawni" oraz Projekt "KOSTKA" z inicjatywą Festiwalu Młodzieżowego "KOSTKA".
  • subregion poznański: grupa nieformalna Jadłodzielnia Mosina - "Jadłodzielnia/Książkodzielnia/Torby bumerangi" oraz Śremskie Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych "TRÓJKA" - "Ogród RAJ - KA".
  • subregion kaliski: Koło Gospodyń Wiejskich w Gminie Żerków - "Lokalne Centra Wolontariatu w Gminie Żerków" oraz Zespół Śpiewaczy "Cekowianki" z inicjatywą "Wesele Cekowskie".
  • subregion koniński: "Fuksjowa Lady" Weronika Ceglarek i Wioletta Jamróz z inicjatywą społeczną "Fuksjowa Lady" oraz Fundacja Podaj Dalej - "Wypracowanie jak najkrótszej drogi od niepełnosprawności do niezależności! Stworzenie mobilnego punktu konsultacyjnego Doradców Pierwszego Kontaktu dla osób z nabytą niepełnosprawnością ruchową".
  • subregion leszczyński: Stowarzyszenie "Ja-Ty-My" - "Ogród Rekreacyjno-Sensoryczny w Chumiętkach, Leszczyńskie Stowarzyszenie Rehabilitacyjne "Amazonka" - "Dbaj o swoje zdrowie i mieć nadzieję innym" oraz Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami "Homini" w Międzychodzie z inicjatywą "Aplikacja komunikacyjna "SOS homini".

Dodatkowo wszystkie zgłoszone inicjatywy wzięły udział w internetowym plebiscycie. Ostatecznie Nagroda Internautów trafiła do: Kalisia Nordic Team za projekt "Wiara z kijami" (651 głosów) jako inicjatywa z Wielkopolski oraz do Stowarzyszenia Klub Fantastyki "Druga Era" za projekt "Festiwal Fantastyki Pyrkon 2019" (1402 głosy), jako inicjatywa z Poznania.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz statuetki. Dodatkowo każdy zgłoszony projekt będzie opisany w publikacji "Działania Godne Uwagi" dystrybuowanej wśród jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych.

W programie gali, poza ogłoszeniem wyników oraz uhonorowaniem laureatów, znalazły się także warsztaty "Coaching jako specyficzna forma dialogu i wsparcia liderów lokalnych", prelekcja Iwony Guzowskiej na temat aktywności społecznej oraz prezentacja pt. "Pokaż mi swój świat, czyli po co i jak odkrywać potrzeby, możliwości i potencjał mieszkańców mojej dzielnicy na przykładzie programu CIL", Spotkanie uświetnił koncert chóru gospel "Joy".

4 lata działalności poznańskich CIL-ów

Podczas gali podsumowano także działalność Centrów Inicjatyw Lokalnych i wręczono pamiątkowe dyplomy ich realizatorom.

- Zależy nam na aktywnych, otwartych społecznościach, współodpowiedzialnych za swoją przestrzeń oraz świadomych swoich zasobów i potrzeb. Poprzez program Centrów Inicjatyw Lokalnych chcemy zapewnić sprawiedliwy wzrost całemu społeczeństwu i zachęcić do samodzielnego projektowania i realizowania zadań oraz partycypacji - zaznaczył Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta UMP. 

Centrum Inicjatyw Lokalnych to uruchomiony w 2016 roku program zainicjowany i prowadzony przez Gabinet Prezydenta Urzędu Miasta Poznania, w ramach otwartych konkursów ofert. Program  łączy dwie metody aktywizacji społeczności lokalnych: w otwartym konkursie ofert wyłania realizatorów miejscowych Centrum Inicjatyw Lokalnych oraz Centrum Inicjatyw Lokalnych, które będzie operatorem regrantingu.

Obecnie jedna organizacja pozarządowa   jest operatorem regrantingu, natomiast dziesięć swoje działania skoncentrowało na aktywizacji mieszkańców i wsparciu inicjatyw oddolnych. Na terenie miasta działają CIL-e: "STARtownia STARomiejska" "WIL.DA.SIĘ", "SĄSIEDZI Z KÓLTURĄ", "Darzybór 2019", "Fyrtel Główna", "Dębiec", "Ogrody Szeląg", "Piątkowo - miejsce mieszkańców Piątkowa", "Nasze Podwórko - Grunwald Północ", "Mobilne Centrum Inicjatyw Lokalnych ŁAZANKA" oraz  CIL regrantingowy prowadzony przez Stowarzyszenie Instytut Zachodni i Sieć "Działamy Razem". 

W  2019 roku w ramach poznańskich CIL-ów zrealizowano łącznie ponad 120 inicjatyw oddolnych (zgłoszonych przez samych mieszkańców). Mijający rok był także wyjątkowy pod względem przyznanych przez CIL regrantingowy mikrograntów. Było ich 61, z czego 30 to inicjatywy grup nieformalnych. Ich łączna wartość wyniosła 349 tys. zł. 

Z roku na rok miasto przeznacza na program coraz więcej pieniędzy. W tym roku było to 800 tys. zł (420 tys. zł na CIL-e lokalne i 380 tys. zł na CIL regrantingowy). W przyszłym z kolei Poznań planuje przeznaczyć na ten cel 1 mln zł (550 tys. CIL-e lokalne i 450 tys. CIL regrantingowy).  

JZ

sieci społecznościowe