Przestrzeń dla biznesu w Poznaniu. Wyniki wspólnego badania Urzędu Miasta Poznania, Cpl Poland i Colliers

The Poznań experience! Business services sector in Poznań - analysis, challenges, and trends, to raport przedstawiający Poznań pod kątem atrakcyjności inwestycyjnej dla firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, perspektyw zatrudnienia absolwentów wyższych uczelni, potencjału nieruchomości oraz możliwości wsparcia ze strony lokalnych jednostek Urzędu Miasta. Analiza została przygotowana przez Miasto Poznań, Cpl Polska, globalnego dostawcę innowacyjnych rozwiązań rekrutacyjnych i Colliers, lidera branży nieruchomości. Łącznie przebadano ponad 50 przedsiębiorstw i prawie 500 pracowników.

Biurowa tkanka miejska systematycznie się rozwija, co oznacza, że biurowce na bieżąco pozyskują nowych najemców. Fot. WCWI - grafika artykułu
Biurowa tkanka miejska systematycznie się rozwija, co oznacza, że biurowce na bieżąco pozyskują nowych najemców. Fot. WCWI

Biuro Obsługi Inwestorów, odpowiedzialne za współpracę z potencjalnymi i obecnymi inwestorami na rynku poznańskim, odnotowuje wzrost znaczenia sektora usług nowoczesnych na lokalnym rynku pracy, a także monitoruje nowe trendy i wymagania rynku. Wydział stara się promować potencjał Poznania poprzez szereg projektów skierowanych do różnych grup odbiorców. Wśród nich znajdują się m.in.:

  • Tydzień BPO/SSC - wydarzenie, które pozwala uczniom szkół ponadgimnazjalnych zapoznać się z możliwościami branży nowoczesnych usług, łącząc szkoły z firmami z sektora BPO/SSC.
  • Pracuj w Poznaniu - publikacja Biura Obsługi Inwestorów, przygotowana z myślą o jesiennej edycji targów pracy. Folder zawiera opisy firm i aktualne oferty zatrudnienia dla studentów lub absolwentów dopiero rozpoczynających swoją karierę zawodową, doświadczonych pracowników, a także dla osób chcących zmienić swoją karierę.
  • Poznań na Językach - konkurs tłumaczeniowy organizowany przez Radę ds. Kształcenia Szkoły Nauk o Języku i Literaturze Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza we współpracy z Miastem Poznań oraz przedstawicielami sektora usług nowoczesnych.

Podjęte przez Urzędu Miasta działania przynoszą realne efekty, co potwierdzają również wyniki badania.

- 87 proc. respondentów wskazało, że Poznań jest dobrym miejscem do pracy i rozwoju zawodowego, a 81 proc. potwierdziło, że tamtejszy rynek pracy jest atrakcyjny. Badanie wykazało również, że aż 86 proc. ankietowanych poleciłoby Poznań jako miejsce do pracy. Istotnym elementem są także koszty życia, które w Poznaniu są niższe niż w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu. Zarówno z perspektywy pracownika, jak i inwestora, elementem przyciągającym do miasta jest stale rozwijający się rynek nowoczesnych powierzchni biurowych. Każdego roku w różnych częściach miasta powstają nowoczesne kompleksy tego typu. Dzięki zróżnicowanej i atrakcyjnej ofercie lokalnego rynku nieruchomości, Miasto może zaproponować rozwiązania odpowiadające na nowe potrzeby zarówno inwestorów, jak i kandydatów - komentuje Anna Mastalerz, Division Manager ML & Business Services w Cpl Poland.

Przestrzeń dla biznesu

Wspomniana baza nieruchomości biurowych jest kolejnym istotnym elementem dla rozwoju poznańskiego sektora usług nowoczesnych. Biurowa tkanka miejska systematycznie się rozwija, co oznacza, że biurowce na bieżąco pozyskują nowych najemców. Miasto nie posiada jednej strefy biurowej, ale co najmniej kilka takich obszarów, co jest istotne również z perspektywy nowych inwestorów, którym również zależy na działaniu w pewnym oddaleniu od konkurencji.

Firmy szukają powierzchni, która oprócz przestrzeni biurowej, zadba o dobre samopoczucie pracowników oraz będzie wyposażona w najnowsze rozwiązania technologiczne, takie jak inteligentne systemy zarządzania budynkiem, szybki dostęp do Internetu, a także będzie sprzyjała hybrydowemu modelowi pracy. Jedną z takich przestrzeni jest teren starych budynków dawnych zakładów miejskich, zlokalizowanych w centrum miasta. Powierzchnia o obszarze ok. 5,5 ha, zostanie odrestaurowana przez dewelopera, który stworzy tam kompleks z funkcjami biurowymi, handlowymi i mieszkaniowymi, a także artystycznymi i wystawienniczymi.

- Popyt na biura powraca na poznański rynek, ale zmieniają się oczekiwania najemców względem poszukiwanych powierzchni. Wprowadzenie hybrydowych modeli pracy doprowadziło do wzrostu zainteresowania biurami, które umożliwiają elastyczne przejście między pracą zdalną a pracą biurową, zapewniając niezbędne narzędzia i infrastrukturę. Nie bez znaczenia pozostają także kwestie związane z ESG. Najemcy coraz częściej wybierają budynki z certyfikatami ekologicznymi, takimi jak LEED i BREEAM, które zapewniają wysoką efektywność energetyczną i minimalny wpływ na środowisko, a dodatkowo wspierają dobrostan pracowników - widzimy, że firmy chcą być w miejscach, które oferują przestrzenie rekreacyjne, zaplecze fitness, strefy relaksu, a także dostęp do naturalnego światła i zieleni. Rok 2023 roku przyniósł nowe wyzwania, zarówno dla deweloperów, właścicieli nieruchomości, jak i najemców. Wśród kluczowych należy wymienić rosnące ograniczenia w pozyskiwaniu finansowania na nowe inwestycje biurowe, rosnące koszty budowy oraz konieczność poszukiwania oszczędności w związku z podwyżkami cen energii - komentuje Sebastian Bedekier, Partner, Dyrektor biura Colliers w Poznaniu.

Dla poznańskiego sektora usług nowoczesnych istotne jest również wsparcie i opieka nad inwestycjami płynąca bezpośrednio z Urzędu Miasta Poznania, w tym zespołu obsługi inwestora, doskonale znającego potrzeby zarówno mniejszych, jak i większych organizacji. Współpraca Miasta z inwestorami sprawia, że projekty biurowe Poznania należą do najnowocześniejszych w Europie.

Zaangażowanie w badanie zarówno firm, jak i pracowników z sektora usług nowoczesnych pozwoliło zaktualizować naszą wiedzę na temat dynamiki rozwoju branży w Poznaniu oraz dostosować rozwiązania do działań wspierających rozwój tego sektora w mieście. W ramach raportu przeprowadzono dwa badania ankietowe: jedno skierowane do firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, drugie do pracowników, którzy w momencie badania byli zatrudnieni w przedsiębiorstwach z tego sektora w Poznaniu. Pełna wersja dokumentu dostępna jest na stronie internetowej https://landing.cpl.com/The-Poznan-experience/report-2023.html

O Cpl Poland

Cpl jest globalnym dostawcą innowacyjnych rozwiązań rekrutacyjnych i ekspertem w pozyskiwaniu i rozwoju talentów. Grupa Cpl składa się z ponad 20 wyspecjalizowanych marek posiadających wieloletnie doświadczenie w zakresie rekrutacji, HR i outsourcingu usług HR. W 2021 roku firma stała się częścią Outsourcing Inc. z siedzibą w Japonii, zwiększając tym samym zasięg geograficzny usług Cpl i zapewniając dostęp do szerszej sieci naszych biur dla klientów i kandydatów. Cpl od ponad 30 lat zapewnia spójne strategie pozyskiwania talentów, buduje zintegrowane procesy rekrutacyjne, elastycznie dopasowane do struktury i kultury organizacyjnej firmy klienta. Konsultanci Cpl posiadają zróżnicowane doświadczenie na rynku usług rekrutacyjnych, w różnych obszarach biznesowych.