IV edycja nagrody 2022

Po raz czwarty przyznano nagrodę Prezydenta Miasta Poznania w dziedzinie budownictwa: Architectus civitatis nostrae - Budowniczy naszego miasta. W tej edycji konkursu uhonorowano spółkę Skanska za budynek D w kompleksie biurowców Nowy Rynek oraz OKRE Development za Rynek Wildecki 3 i Saperską 30.

Nagrody przyznawane są za najlepiej zrealizowane inwestycje w stolicy Wielkopolski.  Statuetki rozdano zwycięzcom w sobotę podczas gali na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. 

- W tegorocznej edycji konkursu jurorzy przyznali nagrodę dwóm przedsiębiorcom z kapitałem zagranicznym. To wyraźny znak, że Poznań jest miastem atrakcyjnym do inwestowania nie tylko dla przedsiębiorców krajowych, a potencjał stolicy Wielkopolski został dostrzeżony w Europie. Każda z tych realizacji podnosi jakość życia i pracy w Poznaniu, a to przyciąga nowych pracowników, mieszkańców i kolejnych inwestorów - mówi Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania. - Bardzo się cieszę, że nagrodzeni przedsiębiorcy podjęli udaną współpracę z polskimi, a nawet poznańskimi biurami architektonicznymi. Dzięki niej miasto zyskało kilka bardzo dobrych obiektów z nowoczesnymi rozwiązaniami skierowanymi na komfort mieszkańców i pracowników.

W kategorii obiekty usługowe oraz w kategorii działania inwestycyjne na terenach zdegradowanych zwyciężyła Skanska. Kapituła postanowiła uhonorować spółkę za budynek D w kompleksie biurowców Nowy Rynek, który znajduje się u zbiegu ulic Ks. Jakuba Wujka i Wierzbięcice. Dzięki niej Poznań oprócz bardzo dobrej architektury zyskał nowoczesne i ekologiczne powierzchnie biurowe. Jurorzy docenili, że Skanska konsekwentnie realizuje kolejne etapy dużego zamierzenia inwestycyjnego na terenach zdegradowanych po dawnym dworcu PKS. Z każdym kolejnym budynkiem oddanym do użytku teren ten staje się coraz bardziej zintegrowany z dzielnicą i miastem. Autorami projektu architektonicznego obiektu jest pracownia Medusa Group z Bytomia.

W kategorii kompleksy mieszkaniowo-usługowe zwyciężyła OKRE Development. Nagroda honoruje spółkę za dwie inwestycje: Rynek Wildecki 3 i Saperska 30. Pierwsza z nich wymagała ścisłej współpracy z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Elewacja budynku charakteryzuje się odważną kontrastową kolorystyką i niebanalną, dynamiczną formą. Kapituła doceniła, że w inwestycji przy ul. Saperskiej 30 Inwestor postawił na wygodę mieszkańców ograniczając liczbę mieszkań, a tym samym zwiększając komfort zamieszkania. Uznanie zyskało również zagospodarowanie terenu zielonego. Za projekty architektoniczne budynków odpowiedzialne są dwie poznańskie pracownie. Architekci z Front Architects przygotowali projekt obiektu przy ul. Saperskiej 30. Zamysł inwestycji przy Rynku Wildeckim narodził się zaś w pracowni Ultra Architects.

W kapitule nagrody zasiadają przedstawiciele poznańskich uczelni, organizacji przedsiębiorców, stowarzyszeń architektów i urbanistów, organizacji i miejskich ruchów społecznych oraz urzędu i rady Miasta. 

Nagroda przyznawana jest co dwa lata. W poprzednich edycjach nagradzani byli: Ataner, Constructa Plus, Sophia - grupa kapitałowa spółek VOX i Garvest, Młyńska 12, Area Development oraz Garvest.

J.Z.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej