QR kody na poznańskich taksówkach. Przejrzyście i bezpiecznie.

Od 2016 r. poznańscy taksówkarze mają obowiązek umieszczania w widocznym miejscu na swoich autach specjalnych QR kodów. Są one elementem-kluczem opracowanej w Wydziale Działalności Gospodarczej i Rolnictwa aplikacji, która sprawdza na bieżąco aktualność dokumentów i uprawnień wymaganych do realizacji przewozów.

Wystarczy mieć urządzenie mobilne np. smartfon oraz bezpłatną aplikacje do odczytywania QR kodów, aby w kilka sekund sprawdzić wiarygodność pojazdu i kierowcy. Po zeskanowaniu QR kodu klient taksówki uzyskuje informację, dzięki której ma pewność, że wybrana przez niego taksówka spełnia wymogi bezpieczeństwa, a kierowca posiada odpowiednie uprawnienia. Rozwiązanie sprawdza się nie tylko jako odpowiedź na potrzeby klientów, ale również służy eliminacji zjawiska podszywania się pod licencjonowanych przewoźników.

Informacja, którą uzyskuje pasażer jest czytelna i przyjazna. QR kod można znaleźć na drzwiach pasażera (obok cennika) lub na identyfikatorze kierowcy taksówki.

Od początku uruchomienia, z aplikacji skorzystało prawie 100 tysięcy osób.

Opisy zdjęć:

Zdjęcie 1. Obraz po zeskanowaniu QR-Kodu z naklejki znajdującej się na drzwiach pasażera:

Zdjęcie 1a. Informacja po zeskanowaniu QR-Kodu na taksówce wyposażonej w taksometr elektroniczny (stawki dotyczące opłat za przejazd odzwierciedlają stawki umieszczone na świadectwie legalizacji)

Zdjęcie 1b. Informacja po zeskanowaniu QR-Kodu na taksówce wyposażonej w aplikacje (stawki dotyczące opłat za przejazd ustalone przez przewoźnika nie mogą przekraczać cen urzędowych ustalonych przez Radę Miasta Poznania - dot. tylko opłaty początkowej, taryfy 1, 2 oraz opłaty za postój 1 godz.).

Zdjęcie 1c. Informacja po zeskanowaniu QR-Kodu w sytuacji gdy kierowca taksówki nie dokonał aktualizacji dokumentów, na co ma 28 dni, zgodnie z ustawą z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (informacja przy "smutnej buźce" L wskazuje co wymaga aktualizacji).

Zdjęcie 2a. Zdjęcie taxi z QR kodem na drzwiach.

Zdjęcie 2b. Zdjęcie naklejki z QR-Kodem umieszczonej na szybie.

Zdjęcie 2c. Naklejka z QR kodem umieszczona na drzwiach pasażera, obok cennika

Zdjęcie 3. Obraz po zeskanowaniu QR-Kodu umieszczonego na identyfikatorze kierowcy taksówki (dot. licencji wydanych po 01.01.2020 r.)

Zdjęcie 4. Zdjęcie identyfikatora kierowcy taxi, umieszczonego w pojeździe w miejscu widocznym dla klienta.

Zdjęcie 4a. Przód identyfikatora taxi.

Zdjęcie 4b. Tył identyfikatora taxi.

Załączniki