Co kryją w sobie książki? Opowieści po angielsku

O ulubionych książkach lub tych, które nas w jakiś sposób zainteresowały można często opowiadać godzinami. Dlaczego zatem nie robić tego w innym niż ojczysty języku, doskonaląc przy tym umiejętności językowe? Szansę taką otrzymali uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całej Wielkopolski, zaproszeni do udziału w międzyszkolnym konkursie czytelniczo-językowym Booktalking.

II LO - grafika artykułu
konkurs Booktalking

29 listopada br. wypełniona po brzegi aula II Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu stała się na moment sceną, na której swoją twórczością chwalili się młodzi miłośnicy czytelnictwa. Wszystko za sprawą konkursu zorganizowanego przez Renatę Urbaniak, bibliotekarkę oraz Joannę Ferenc-Szkopek nauczycielkę języka angielskiego z II LO przy współpracy z Wydziałem Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Wydarzenie swoim patronatem objął Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli oraz Wydawnictwo Oxford. Zadaniem uczestników było 5-minutowe zaprezentowanie, po angielsku, głównych założeń wybranej przez siebie książki. Uczniowie występowali samodzielnie lub w maksymalnie 3-osobowych zespołach, racząc publiczność wyszukanym słownictwem, oryginalnym podejściem do tematu i zaskakującą grą aktorską. Jak relacjonuje Renata Urbaniak - Młodzież prezentowała najczęściej książki z gatunku fantasy oraz młodzieżowe. Uczniowie wykorzystali dopuszczalną w konkursie  muzykę jako tło oraz prezentację multimedialną, jak również przebranie. Pojawiła się na scenie sztuczna krew, dym, świece. Wśród nagrodzonych uczniów znaleźli się:

I miejsce - Wojciech Grzegorek, Wojciech Domżalski, Cezary Czajka  z Zespołu Szkół Politechnicznych z Wrześni prezentujący książkę Cecelii Ahern "Love, Rosie".

II miejsce - Natalia Marendziak, Zuzanna Mikler ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych z Owińsk, które opowiadały o książce Sarah Crossan "One". 

III miejsce- Michalina Szulc i Jan Pielesiak z II Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu, którzy reklamowali książkę Terry'ego Pratchetta "Thief of time".

Jury konkursowe zdecydowało się także przyznać wyróżnienia, którymi uhonorowani zostali: Angelika Owczarska, Julia Konik, Patryk Furmanowicz, uczniowie z XXXIII Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu oraz Iga Naskręt z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu i Jonasz Koperski, wychowanek I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie.

Planujemy w przyszłym roku zorganizować kolejną edycję, jeśli wzbudzi zainteresowanie jak tegoroczny konkurs, rozważamy poszerzenie o prezentacje książek metodą booktalking w innym języku- francuskim, niemieckim lub hiszpańskim - podsumowuje Renata Urbaniak, organizatorka konkursu.

sieci społecznościowe