"Marcinek" błyszczy jak przed laty

Zakończył się remont elewacji budynku i ogrodzenia Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Karola Marcinkowskiego, zwanego potocznie "Marcinkiem". W efekcie prac prowadzonych pod nadzorem konserwatorskim, obiekt wzniesiony w 1903 roku nie tylko odzyskał pierwotny charakter architektoniczny, lecz również został wzmocniony i zabezpieczony przed niekorzystnym działaniem środowiska.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

Zdjęcie budynku z lotu ptaka - grafika artykułu
"Marcinek" błyszczy jak przed laty

Dziś, po przeprowadzeniu szeregu pracochłonnych zabiegów, po zniszczeniach elewacji szkolnego budynku i jego ogrodzenia nie ma już śladu.

- Naprawiono m.in. widoczne przed rozpoczęciem prac w wielu miejscach ubytki w cegłach, gzymsach i spoinie, odpadające tynki zastąpiono nowymi, a także zlikwidowano będące efektem wandalizmu napisy na ścianach. Mury budynku, który dotąd nie posiadał izolacji przeciwwilgociowej i od lat był narażony na destrukcyjne działanie wody, zostały oczyszczone, osuszone, odsolone, zdezynfekowane oraz zabezpieczone z użyciem specjalistycznych preparatów - mówi Barbara Plenzler- Horváth, dyrektor ds. przygotowania i realizacji inwestycji w spółce Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Zabiegi konserwacyjne przeszły również granitowe schody, elementy drewniane (w tym część okien i drzwi) oraz parapety. Wymieniono rynny i opierzenia, a okratowanie okien zostało ujednolicone.

W ramach przeprowadzonych prac wykonano też niezbędną izolację przeciwwilgociową ścian fundamentowych,  drenaż i udrożnienie kanalizacji deszczowej.

Źródło: https://pim.poznan.pl/aktualnosci/informacje-biezace/marcinek-blyszczy-jak-przed-laty

sieci społecznościowe