Wyniki rekrutacji do szkół średnich

Pierwszy etap rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w Poznaniu i powiecie poznańskim właśnie się zakończył. 8397 uczniów zakwalifikowało się do wybranej przez siebie placówki. 1047 osób nie znalazło się na listach żadnego liceum, technikum i szkoły branżowej. Na tych, którym się nie powiodło, czeka jeszcze 1307 wolnych miejsc we wszystkich typach placówek.

Sala szkolna z ławkami, tablicą. - grafika artykułu
Wyniki rekrutacji do szkół średnich

W tegorocznej rekrutacji do szkół w Poznaniu i powiecie złożono 9736 wniosków. Najwięcej, uczniów - aż 6028 - na pierwszym miejscu wybrało liceum ogólnokształcące, 2980 technikum, a 728 branżową szkołę I stopnia. 292 wnioski nie spełniły wymogów formalnych - najczęściej brakowało w nich kompletu dokumentów, np. nie było świadectwa lub wyników egzaminów.

Do wybranej placówki zakwalifikowało się 8397 kandydatów (4437 do liceów, 3143 do techników i 817 do szkół branżowych I stopnia).

1047 osób nie zakwalifikowało się do szkół, które wskazały we wniosku. 958 uczniów nie znalazło się na liście w wybranych liceach, 177 - technikach i 21 - szkołach branżowych (niektórzy uczniowie składali wnioski zarówno do liceum, jak i technikum).

W roku szkolnym 2025/2026 nabór do szkół ponadpodstawowych odbywa się po raz kolejny wspólnie z Powiatem Poznańskim. Oznacza to, że kandydat zainteresowany placówkami ze stolicy Wielkopolski oraz powiatu mógł wskazać je na jednym wniosku. Na etapie rekrutacji podstawowej Miasto przygotowało 8284 miejsca, natomiast Powiat Poznański - 1434 miejsca.

Aktualnie, po pierwszym etapie naboru, do dyspozycji kandydatów pozostaje nadal 1307 wolnych miejsc. W poznańskich placówkach jest ich 1105, a powiecie poznańskim na młodzież czekają jeszcze 202 kolejne. Dokładna liczba wolnych miejsc będzie znana 22 lipca, po zakończeniu potwierdzania woli przyjęcia przez kandydatów.

Najbardziej oblegane szkoły i oddziały

W rekrutacji największą popularnością cieszyły się: XIV LO, IV LO, LO św. Marii Magdaleny, XXVIII i XV LO oraz Technikum Łączności, Technikum Samochodowe i Technikum Komunikacji.

Wśród najbardziej obleganych oddziałów (najwięcej chętnych na jedno miejsce) są:

  • 1 A1 - Akademicki - Ekonomiczny w IV LO,
  • 1 B1 - Medyczny w IV LO,
  • 1E2 - psychologiczna Self-Care w XIV LO,
  • 1B2 - klasa humanistyczna: profil prawniczy w XII LO,
  • 1 a - technik automatyk w Technikum Łączności,
  • 1 p - technik programista w Technikum Łączności,
  • 1 r - technik robotyk w Technikum Łączności.

Jeśli chodzi o szkoły kształcące w zawodzie, najwięcej młodych ludzi chce zostać automatykami, programistami, robotykami i informatykami.

Co dalej?

Uczniowie, którzy zakwalifikowali się do wybranej szkoły, muszą teraz potwierdzić wolę przyjęcia. Do 21 lipca (do godz. 15.00) muszą dostarczyć do niej oryginały świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty (o ile nie zostały one złożone wcześniej). W przypadku placówki prowadzącej kształcenie zawodowe niezbędne są również orzeczenia lekarskie. Lista kandydatów przyjętych i nieprzyjętych zostanie ogłoszona 22 lipca o godz. 10.00

Rekrutacja uzupełniająca rozpocznie się 23 lipca i potrwa do: 24 lipca do godz. 15.00 (ten termin dotyczy klas wstępnych, dwujęzycznych, sportowych, przygotowania wojskowego, mistrzostwa sportowego) oraz do 25 lipca do godz. 15.00 do pozostałych oddziałów.

Szczegółowe informacje o ofercie poszczególnych szkół i tegorocznej rekrutacji można znaleźć na stronie Nabór.

AW

Dowiedz się więcej na temat