Apel z Poznania i Wrocławia w stronę Warszawy

Tematem spotkania była między innymi trudna sytuacja podmiotów, które obejmują zmiany w gospodarowaniu odpadami komunalnymi. Dziś między innymi spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mają kilka problemów, a samorządy nie mają narzędzi by im pomóc. Ustawodawca nie przewidział wielu scenariuszy. Chodzi m.in. o brak wytycznych co do organizacji systemu, kiedy musi on działać na nieruchomościach mieszanych, gdzie są pojemniki wynikające z deklaracji osobowych (część zamieszkała) i pojemniki o określonej pojemności (części niezamieszkałe). Pojawiają się pytania jak zorganizować wywóz odpadów kiedy w jednym budynku jest kilka podmiotów deklarujących produkcję odpadów (np. kilka sklepów, fryzjer i restauracja) i każdy deklaruje inną wielkość pojemników? Ani samorządy ani same spółdzielnie i wspólnoty nie mają także narzędzi do weryfikacji prawdziwości złożonych deklaracji.
Ryszard Grobelny: "Nieracjonalne jest robienie dwóch i pół tysiąca kampanii edukacyjnych, czyli jednej kampanii w jednej gminie. Stąd prośba o intensyfikację działań, by każdy Polak wiedział co i dlaczego się zmienia."
Rafał Dutkiewicz: "Potrzebny jest impuls informacyjny, stąd nasz apel. To prośba."
Prezydenci zaznaczyli, że w ich miastach organizowane są szczegółowe kampanie informacyjne, ale potrzeba ogólnopolskiej akcji edukacyjnej, by zmienić mentalność ludzi.
Zobacz również

Jubileusze par małżeńskich

Jubileusze par małżeńskich

Otwarty Dziedziniec przed Zamkiem
