Prezydent Poznania spotkał się z mieszkańcami Świerczewa

Infrastruktura drogowa i jej poprawa, budowa przejazdu przez tory kolejowe czy wykonanie odwodnienia na ulicach osiedla - między innymi te tematy poruszono podczas spotkania prezydenta Poznania, Jacka Jaśkowiaka z mieszkańcami Świerczewa.

Galeria zdjęć ze spotkania prezydenta Poznania z mieszkańcami Świerczewa - grafika artykułu
Prezydent Poznania spotkał się z mieszkańcami Świerczewa

Najpierw prezydent rozmawiał z przedstawicielami rady osiedla, a potem  z mieszkańcami. Wiele tematów poruszanych na obu spotkaniach było podobnych. Dużo czasu poświęcono między innymi kwestiom związanym z infrastrukturą drogową i jej odwodnieniu. 

- Dróg na osiedlach peryferyjnych mamy bardzo dużo. Na ostatniej sesji radni uchwalili zwiększenie środków dla osiedli właśnie na budowę dróg. Wzrosną one znacząco, bo z 50 do 80 milionów złotych. Większość tych pieniędzy trafi właśnie na osiedla peryferyjne - mówił Jacek Jaśkowiak. - Świerczewo nie ma kanalizacji deszczowej. Do czasu jej wykonania, rozwiązaniem tymczasowym, ale bardzo dobrze odbieranym przez osiedla, na których je wprowadzamy, mogą być drogi z nawierzchnią ażurową. 

Kwestią, o którą od kilku lat zabiegają mieszkańcy Świerczewa, jest budowa bezpiecznego przejazdu i przejścia przez tory kolejowe przy ul. Opolskiej. Według obliczeń rady osiedla w godzinach szczytu komunikacyjnego szlabany są opuszczone przez 60 procent czasu. 

- Problem tego przejścia znam bardzo dobrze. Mieszkałem niedaleko i pamiętam, jak  istniała tam kładka nad torami. Przy przejściu przez nią trzeba było pomagać matkom z dziećmi w wózkach czy osobom starszym - wspominał prezydent. - Udało się wrócić do rozmów z PKP. Jesteśmy po kolejnych spotkaniach i obecnie kolejarze są bardziej otwarci. Docelowo powinien powstać tam tunel pod torami, ponieważ z przyczyn technicznych nie ma możliwości budowy tam kolejnej kładki. 

Zarówno na spotkaniu z radą osiedla, jak i z mieszkańcami padały pytania o parking przy ośrodku zdrowia, zmianę częstotliwości funkcjonowania autobusów komunikacji miejskiej czy projekty z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego, m.in. o boisko przy ul. Buczka. 

W przypadku boiska przy ul. Buczka konieczna jest remediacja gruntu ze względu na zanieczyszczenie gleby substancjami ropopochodnymi. Koszt odnowienia i usunięcia tych zanieczyszczeń to około 2 mln zł. Prezydent zaznaczył, że te pieniądze się znajdą i zrobi wszystko, żeby świerczewskie centrum sportu i rekreacji przy ul. Buczka powstało.

Inwestycje na osiedlu Świerczewo

To było drugie spotkanie Jacka Jaśkowiaka z mieszkańcami tego południowego osiedla. Poprzednie odbyło się jesienią 2016 roku. Krótko po tamtym spotkaniu otwarty został tunel wzdłuż ul. Czechosłowackiej, który, choć zlokalizowany głównie na Dębcu,  znacząco poprawił komunikację w okolicy. 

Na Świerczewie mieszka obecnie ok 13 tysięcy osób i liczba ta rośnie. W ostatnich latach przy ul. Opolskiej wybudowane zostały też bloki komunalne, w których mieszka ponad 350 rodzin. Do 2026 roku mają powstać w okolicy nowe lokale komunalne.

Obecnie trwają przygotowania do przebudowy ulic Walentego Stefańskiego i Eugeniusza Kwiatkowskiego. Ul. Stefańskiego zostanie przebudowana na całym odcinku, tzn. pomiędzy skrzyżowaniami z ulicami Buczka i Kwiatkowskiego. Natomiast ul. Kwiatkowskiego zmieni się na odcinku od ul. Stefańskiego do ul. Burszty. Dzięki inwestycji poprawi się komfort poruszania się okolicznych mieszkańców.

RB